V 71 letech zemřela legenda undergroundu, americký rocker Lou Reed

  18:47aktualizováno  18:47
V 71 letech zemřel americký rocker Lou Reed, někdejší frontman skupiny Velvet Underground. Několikrát navštívil ČR, přátelil se s Havlem. Příčina smrti zatím nebyla zveřejněna.

Mohla mít ale souvislost s transplantací jater, kterou Lou Reed absolvoval letos v květnu. Jeho manželka Laurie Andersonová tehdy zákrok popsala jako "velkou operaci, která proběhla velmi dobře". Už tehdy hovořila o tom, že byl Reed na pokraji smrti. Hudebník, který loni vystoupil mimo jiné i v pražském divadle Archa, letos v dubnu zrušil koncertní šňůru. 

V minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a s alkoholem. "Zkoušel jsem přestat s drogami s pomocí alkoholu. Nefungovalo to," napsal v roce 1992.

Fotogalerie

Nejvíce se brooklynský rodák Lewis Allan "Lou" Reed, jak znělo jeho celé jméno, proslavil coby kytarista, zpěvák a hlavní autor skladeb pro  The Velvet Underground, které založil v šedesátých letech společně s Johnem Calem. Přes komerční neúspěch se stali jednou z nejvlivnějších skupin hudební historie. Producent Brian Eno špatné prodeje první desky The Velvet Underground v nadsázce komentoval, že se jí možná prodalo jen třicet tisíc kusů, ale každý, kdo si album koupil, založil kapelu. 

Reed byl svébytný autor, ve své hudbě kombinoval pouliční naléhavost s prvky evropské avangardní muziky a obdivoval krásu hluku. Pro vývoj rockové historie byly důležité i jeho texty, ve kterých psal nebývale otevřeně o sexualitě i drogové kultuře. The Velvet Underground brzy zaujali pozornost Andyho Warhola, který na ně během koncertů promítal své filmy. "Měli jsme oblečené černé oblečení, tak na nás, ty filmy byly vidět. Ale my jsme stejně oblíkali černou," vzpomínal na to období Reed. Z kapely odešel v roce 1970, kdy na desku Loaded ještě stihnul připravit slavné písně Rock & Roll a Sweet Jane.

Lou Reed a Václav Havel

S prezidentem pojilo amerického rockera dlouholeté přátelství. Jejich první setkání proběhlo, když Reed přiletěl s Havlem udělat rozhovor pro časopis Rolling Stone a zapomněl si u toho zaponout diktafon. Rozhovor o jejich setkání a vztahu s exprezidentem si můžete přečíst zde

Po té se Reed přesídlil do Velké Británie, kde nejprve natočil sólovou desku, na níž ho doprovázeli členové progresivní rockové kapely Yes. Mnohem větší úspěch měl ale následující počin, deska Transformer, kterou nechal produkovat Davida Bowieho, a warholovské období na ní připomenul písní Walk On the Wild Side. Jeho sólová kariéra byla plná experimentů. Často se připomíná nekompromisní deska Metal Machine Music z roku 1975, kterou tvoří jen hluk a kytarové vazby. 

Reed byl známý svým excentrickým rockovým životním stylem, ale s postupujícími léty ho zmírnil. Po roce 2000 se začal vášnivě věnovat taiči a vydal dvojcédé The Raven, které založil na díle Edgaea Allena Poea. Jeho posledním albem byla v roce 2011 hlučná společná deska s rockery z Metalliky, která dostala název Lulu.

"Kdybyste o ní uvažovali jako o knize, byl by to velký americký román. Každá nahrávka jako kapitola," uvedl o své hudebně rozmanité kariéře v rozhovoru pro časopis Rolling Stone.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz