GLOSA: Večer, kdy zvítězila hudba. At the Bowl ukazuje Doors na vrcholu

  6:53aktualizováno  6:53
Na Silvestra vstupuje znovu do kin filmový záznam legendárního koncertu The Doors. Dokument Live at the Bowl 68 dostal k padesátému výročí vynikající zvuk.

Zahájit koncert pro tisíce lidí písní s názvem When the Music’s Over zní možná trochu jako paradox. Pro leckoho je však více než jen desetiminutovým opusem, který uzavírá druhé album kapely The Doors, momentem, kdy hudba skutečně končí a začíná kult.

Fotogalerie

Právě touto písní otevřeli 5. července 1968 kalifornští The Doors jeden ze svých nejslavnějších koncertů: vystoupení na losangeleském Hollywood Bowl. Kapela si tehdy byla vědoma vzácnosti takové chvíle a nechala celé vystoupení profesionálně nasnímat na několik kamer. Slavný koncert vyšel jako živá nahrávka a již jej bylo možné vidět několikrát, ovšem až před šesti lety se dostala ven verze zachycující celé vystoupení. A teprve letos, k padesátému výročí události, jej původní zvukař kapely Bruce Botnick zvukově remasteroval, a to včetně verze Dolby Atmos.

Ve stovce kin se tak mohou diváci vrátit zpátky v čase a znovu zachytit prchavý moment kapely na vrcholu. Filmařsky rozhodně nejde o výjimečné dílo a různě dlouhé záznamy vystoupení lze volně najít na YouTube, pro zážitek se do kina přesto vyplatí vyrazit. Zachycené ruchy znějící ze všech stran doslova simulují pocit účasti. Unikum vystoupení dodává třeba Kriegerovo odkládané sólo v Light My Fire či Manzarekovy doprovodné vokály v úžasně podané písni Unknown Soldier.

A Jim Morrison tady najednou není ten legendami ověšený a předčasnou smrtí glorifikovaný polobůh a samozvaný Ještěrčí král; do dramatických pomlk, které dělá během recitace svých textů, se totiž publikum klidně směje a ponouká ho „aby zase něco vyvedl“.

Marně, celá kapela brala vystoupení v rodném městě smrtelně vážně. Včetně Morrisona, jehož extempore už tehdy nejeden koncert zkazila. Právě na Live at the Bowl podává jeden ze svých nejlepších pěveckých výkonů. Jeho specifický necvičený hlas zde táhne mládí, charizma a hlavně absolutní soustředěnost na hudbu a nic jiného. Stačí to ostatně srovnat s jediným dalším profesionálně zachyceným „živákem“ Live at The Isle of Wight Festival 1970, kdy už je zpěvák totálně v rozkladu.

„Když se na ten dokument dívám dnes, připadá mi to jako nějaký neuvěřitelný psychedelický sen, který jsem kdysi dávno měl. Velice jasný a nádherný,“ zasnil se po letech v jednom dokumentu bubeník John Densmore. „Netuším, kdo tenkrát hrál na bicí, ale byl dobrej,“ dodal.

Live at the Bowl byl pro tehdy šlapající kapelu koncertním vrcholem. Nyní už je jedno, zda si Morrison před akcí dal LSD, či ne (v jednom momentu se nečekaně skloní k pódiu a hledá domnělého lučního koníka), co dělal v publiku Mick Jagger a proč vlastně neměla kapela kompletně zapojenou obří hradbu aparatury pozadí. Tento večer prostě zvítězila hudba. I nad rodícím se kultem.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Bratr mi navrhl, ať hraju místo táty, líčí Fedor Frešo mladší

Fedor Frešo s kapelou Collegium Musicum

Slovenské kapely Collegium Musicum a Fermata budou 22. ledna hrát v pražském Lucerna Music Baru. Spojuje je osobnost...

Svět popu je plný princezen a králů. A nechybí ani přehlídka kmotrů

BRITNEY JEAN SPEARS - Třicetiletá zpěvačka nastartovala svou kariéru již v...

Je to zlozvyk novinářů mít vše pojmenované a zaškatulkované, a tak čítáme o královně soulu Arethě Franklinové,...

GLOSA: Úsměvy, tanec a zasněný pop. Aurora si Prahu podmanila

Norská zpěvačka Aurora 17. ledna 2019 v pražském Foru Karlín

Byl to pro mnohé zásadní večer a nejvíc nakonec asi pro Auroru, dvaadvacetiletou norskou zpěvačku, která po opakované...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz