RECENZE: Lionel Richie bavil sebe i dav. Zpěvem a tancem na stropě

  3:03aktualizováno  3:03
Málokomu se podaří zvednout na nohy celou halu. Americkému zpěvákovi, skladateli a producentovi Lionelovi Richiemu se to povedlo hned v prvních minutách. On za to publikum odměnil výjimečně příjemným večerem, kde zněly skvěle zahrané písničky i uvolněné vtipy.

Lionel Richie na turné k desce Tuskegee | foto: Profimedia.cz

Richie do Prahy přijel mírně zklamaný. Čekal totiž sníh a naše relativně teplé počasí ho překvapilo. "Měl jsem připravený medvědí kabát a s tímhle jsem nepočítal," postěžoval si s úsměvem hned zkraje sobotního vystoupení. To ale bylo jediné, co ho při návštěvě Česka zaskočilo. Na pět tisíc fanoušků ho totiž hltalo s otevřenou pusou.

Aby ne: slíbil jim, že zazpívá vše z 60., 70., 80. a 90. let, respektive vše, na co je schopen si vzpomenout. Úvod tak obstaral ochutnávkový remix hitu Hello, jímž sice starší ročníky nepatrně vyděsil, ale v přídavku jim ho nabídl v klasické, tedy nejromantičtější a nejpompéznější verzi.

Richie totiž patří mezi ty interprety, kteří opravdu dobře znají své publikum, a tak ví, co na něj bude fungovat. Laškuje s ním, popichuje ho, hecuje a odměňuje velkými hity v nejčistších aranžích.

Ve tvářích přítomných vyloudil jeden z prvních úsměvů už u druhé skladby All Around The World. A ten se ještě roztáhl, když se o několik minut později ozvaly tóny písničky Easy. Kdo v davu tehdy tušil, že to není hit od Faith No More, ale jde o pecku z repertoáru Commodores, s nimiž Richie vystupoval, jihl blahem.

Lionel Richie - Tuskegee (obal lba)

Lionel Richie - Tuskegee (obal lba)

"Vždy, když se vám dělo něco důležitého v životě, byl jsem u toho," prohodil asertivně po americku a zazubil se do ztemnělé vysočanské haly. Jako by si v tu chvíli spletl koncert s politickou agitkou k prezidentským primárkám. Trápíte se, zklamali jste se v lásce nebo jste se zamilovali? Na to měl hudebník jasnou odpověď: "Pusťte si Lionela Richieho." Kdyby s takovým tipem přišel kdokoli z domácí produkce, z davu se by mu s největší pravděpodobností vrátilo nesouhlasné brblání. V případě uvolněně přehrávajícího Richieho se ale lidé smáli.

Když je navíc vyzval, aby si zatancovali na stropě, tedy na Dancing On The Ceiling, všichni vystřelili ze sedaček a začali se vlnit do rytmu. "Praha je jeden tančící stroj, který se vymkl kontrole," smál se a prohlížel si rozparáděné fanynky v prvních řadách. Jim ochranka překvapivě nikterak nebránila v pořizování zpěvákových portrétů z bezprostřední blízkosti.

Vyhlídka z pódia musela být skutečně výjimečná. Přestože se nikterak hlasitě nezpívalo, trsalo se jak o závod. Postupně se rozvlnili i zakabonění chlápci, kteří večer přišli protrpět po boku svých rozzářených partnerek. A když došlo na All Night Long, nebylo pochyb o tom, že na Richieho by stejná početná skupina přišla klidně za rok znova.

Lionel Richie vystoupí v sobotu 20. října v Praze.

Lionel Richie vystoupil v sobotu 20. října v Praze.

Ve třiašedesáti letech totiž rodák z města Tuskegee, po němž pojmenoval aktuální výběrovou desku a právě toto turné, nabízí i skvělou podívanou. Sám se mezi hudebníky pohybuje s maximální lehkostí, zpívá bez milimetrové intonační odchylky a navíc stíhá i pózovat. Sluší mu jak jednoduché obleky, tak jemně nasvícená a velmi jednoduchá scéna.


A pro ty, kteří berou Richieho vystoupení za standardní, je třeba říct, že hudebně tak čistý a skvěle odehraný koncert je jeden z deseti. Přehrát "best of" bravurně a technicky správně a přesto s grácií, nadšením, chutí a upřímným úsměvem nebývá obvyklé. Naposledy to Praze předvedl Bruce Springsteen a také Sting. Škoda jen, že Richie rezignoval na představení svých kolegů. Zasloužili by si vlastní potlesk.

Zkrátka není nad to sledovat při práci někoho, kdo ji má rád, baví ho a dokáže svým entuziasmem nakazit všechny okolo. Věřte, že vám pak bude i váš milý do ucha broukat Say You Say Me dalších čtrnáct dní.

Lionel Richie
Praha, 20. října 2012. Předkapela: David Deyl.
Hodnocení iDNES.cz: 90 %


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

Najdete na iDNES.cz