Lily Allen na chvíli SaSaZu proměnila v kosmopolitní Londýn

  11:44aktualizováno  11:44
Praha si může odškrtnout další jméno. Po čtyřech letech na turné si do naší metropole konečně našla cestu i Lily Allen, čtyřiadvacetiletá britská popová zpěvačka a bavička, aby dokázala, že její nálepka "Robbieho Williamse v sukních" není tak úplně přehnaná.

Lily Allen (Praha, SaSaZu, 30. 10. 2009) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Přesně o půl jedenácté, chvíli poté co z pódia slezl eklekticky naladěný britský DJ Make Music, který ji doprovází na celém turné, začala v holešovickém klubu SaSaZu show, která Praze mimo jiné opět ukázala, že ani dvacet let po revoluci si nedokázala zcela vyklepat slámu z bot a po kulturní stránce to má do Evropy pořád kus.

Lily je mistryní efektivity. Na pódiu si vystačila se čtyřčlennou živou kapelou se standardním obsazením. Bez nákladných kostýmů či kulis a vypjatých gest, kterými se tak rády zaštiťují jiné popové zpěvačky, aby zakryly, že nemají co říct.

Lily Allen (Praha, SaSaZu, 30. 10. 2009)

Lily toho dost říká už ve svých vtipně neveselých sarkastických textech, takže si pro začátek vystačila s úplně jednoduchým oblečkem, sestávajícím z černých džín, které zpěvačcce - jak se publiku pochlubila – hrozily spadnout, prostých černých lodiček a průsvitného třpytivého trička. Zejména ono svým neustálým mihotáním vyvolávalo dojem, že je na pódiu neustále nějaký pohyb, ačkoliv zpěvačka sama byla spíš statická.

Koncert odpíchla písní Everyone´s At It, která uvozuje i její aktuální druhé album It´s Not Me, It´s You a zpočátku ani moc nemluvila, jenom zpívala, pocházela a zlehýnka tančila. Až po bloku asi tří úvodních písní se rozhodla prolomit ledy a začala mluvit k lidem, čímž odhalila svoji největší zbraň.

Lily Allen (Praha, SaSaZu, 30. 10. 2009)

Lily Allen je zkrátka ztělesněná bezprostřednost. Vykládala vtípky, které s gustem prokládala slovy "fuck" nebo "fucking", aniž by to znělo vulgárně nebo vykalkulovaně. Lidi v prvních řadách litovala, že si nemůžou zajít pro drink a nabádala organizátory, ať jim přinesou "něco z těch prima vín v zákulisí".

A vyloženě si užívala šanci trochu politicky nekorektně si na pódiu zapálit, což by doma v Británii a dalších zemích už jednoduše nemohla. A tak během koncertu vyhulila snad pět cigaret. Návštěvníků koncertu se neustále ptala zda se baví, ale spíš než jako fráze to vypadalo, že ji to opravdu zajímá.

Publikum totiž bylo standardně trochu netečné. Jejím anglickým proslovům z velké části nerozumělo a texty neznalo, čímž se naplno vyjevilo, že Lily Allen jsou pro většinu přítomných pouze dva singly z rádia, což je skutečně velká škoda.

Lily Allen (Praha, SaSaZu, 30. 10. 2009)

S porozuměním se nesetkal ani fakt, že Lily do svého setu zařadila i píseň Naive od britských kloučků The Kooks, kteří letos s úspěchem vystoupili na festivalu Rock For People, hitovku Oh My God z prvního alba Kaiser Chiefs a dokonce i píseň Dub Be Good To Me od projektu Beats International, který na konci 80. let založil Norman Cook, ještě než se proslavil jako Fatboy Slim.

A zpěvačka byla právem trochu udivená, že po těchto číslech, která nepochybně patří k vrcholům jejího setu v jakékoliv civilizované zemi, se pražské publikum – snad až na poslední zmíněnou píseň - sotva namáhalo zatleskat. Určité vzájemné pochopení sálem problesklo naštěstí alespoň při poslední coververzi večera, písni Womanizer od Britney Spears.

Lily Allen (Praha, SaSaZu, 30. 10. 2009)

Podstatná část setu Lily Allen ale pochopitelně sestávala z vlastního materiálu, pocházejícího z debutu Alright, Stil (2006) a už zmíněné letošní dvojky. Dá se říct, že fungoval dobře, snad až na trochu rozvláčnější střední část, při níž Lily blikotavé tričko vyměnila za obyčejnější bílé tílko s vestičkou, jež si nakonec při slovech "Now everything's cool as long as I'm getting thinner" (tedy "Všechno je v pořádku dokavad hubnu") z písně Fear za všeobecného nadšení vytáhla až k podprsence, aby se pochlubila svým bříškem.

Ve správný okamžik však vadnoucí atmosféru prořízla čirá drum´n´bassová palba, v níž se proměnila singlovka Smile z první desky. S tou Lily vypomohl pětadvacetiletý kulometný londýnský rapper Professor Green, patřící k chráněncům jiné hvězdy britské klubové hudby poslední dekády, Mika Skinnera z The Streets.

Na pódium se Lily vrátila jednou a to ve svém nejtypičtějším úboru – v šatičkách se širokou nabíranou sukní a bez ramínek. A vystřihla hit Not Fair a závěrečný veseloučký antibushovský pamflítek Fuck You, při kterém SaSaZu konečně pumpovalo a který celý večer uzavřel.

Lily Allen (Praha, SaSaZu, 30. 10. 2009)

Lily Allen není zpěvačka, která by mohla ohromovat rozsahem. Přesto naživo zpívala čistě a její sexy hlásek se znatelným londýnským přízvukem se třpytil sálem podobně jako její tričko. A je rozhodně dobře, že se nenechala zmást tím, že si publikum s jejími proslovy příliš neví rady, nestáhla se do sebe a vesele drmolila dál.

Je bezprostřední, vtipná, inteligentní, a na zhýčkané dítě z lepších vrstev i dost milá. Právě to celý večer postupně uvolnilo až do podoby, která se ve finále zvrhla ve sborové provolávání "fuck you" z refrénu už zmíněné písně.

Jako adekvátní prostor se ukázalo i samo SaSaZu. Podle některých lidí je tenhle prostor pořád trochu přiškrcený, přesto tu objektivně vzato nemusí mít platící návštěvník pocit, že si koupil lístek na koncert, na kterém nic neuvidí, neuslyší, nezajde si na záchod, neobjedná si pití a navíc bude dýchat vzduch, který ho společensky ocejchuje na následující tři dny. Čistý zvuk, odpovídající světla a klimatizace v českých klubech prostě pořád bohužel nejsou samozřejmostí.

Lily Allen (Praha, SaSaZu, 30. 10. 2009)

Za dramaturgický lapsus se dá považovat snad jenom pozvání Leoše Mareše coby "afterparty dýdžeje". Mareš je přece jenom z úplně jiného vesmíru než Lily. A jeho intelektuálně nesmělé vtipy o Karlu Gottovi a hysterické provolávání "kamon" nebo "ček it aut", jimiž mimo jiné prokládal písně jako Máma od Lunetiku, Nirvanu, Kontrafakt nebo Kabát nás z onoho kosmopolitního světa vrátily zpátky na zem a stylový večírek nakonec proměnily v trochu luxusnější vesnickou diskotéku. Ano, máme se pořád hodně co učit. Ale s tím už Lily Allen nemá nic společného.

Lily Allen
SaSaZu, Praha, 30. října 2009
Hodnocení iDNES.cz: 80%

Autor: Filter
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

GLOSA: Metropolitní vzdala hold Zeffirellimu a chystá Gershwina

K osobnostem světa umění, které letos navždy odešly, patří i režisér Franco Zeffirelli. Jeho památce byla věnována...

Mluvme spolu víc a nestyďme se za smutek, vzkazuje zpěvačka Lucie Bílá

Lucie Bílá prožívá velmi šťastné životní období. Potvrzuje to nejen v rozhovoru, ale také na novém albu Ta o mně, které...

RECENZE: Mnoho slz a nářků, ale jen málo nosných hudebních nápadů

Bez jakéhokoliv předchozího upozornění vydal australský zpěvák a skladatel Nick Cave dvojalbum Ghosteen. Intimní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz