Lidé se rozloučili s Petrem Mukem. Za kolegy promluvili Basiková a Kolář

  14:34aktualizováno  3. června 10:33
Stovky lidí, převážně žen a dívek, se už od rána v pražském divadle Broadway loučily se zpěvákem Petrem Mukem, který náhle zemřel minulý týden. Během půlhodinové oficiální části zněly zpěvákovy největší hity a promluvili Bára Basiková a Petr Kolář.

Poslední rozloučení se zpěvákem Petrem Mukem v divadle Broadway v Praze. (3. června 2010)Divadlo Broadway v pražské ulici Na Příkopech se otevřelo už v osm hodin ráno a vzápětí do něj začaly proudit zástupy fanoušků. Na pódium vyzdobené portréty zesnulého zpěváka a velkými věnci kladly květiny.

Mezi známými osobnostmi, které se přišly s kolegou rozloučit, byli například Karel Gott s manželkou Ivanou, Monika Absolonová, Bohouš Josef, Pavel Vítek, Leona Machálková, Vilém Čok či Mukův bývalý manažer Richard Dušák. Nechyběla ani řada herců z divadel Broadway a Hybernia, ve kterých Muk účinkoval v muzikálech.

Přišla také legenda českého popu Yvonne Přenosilová, která se s Petrem Mukem sešla při práci na muzikálu Rusalka, kde hrála Ježibabu a Muk ztělesnil roli Prince. "Tak hodného kluka jsem snad nikdy jindy nepotkala," řekla zpěvačka iDNES.cz.

To potvrdil i další Mukův kolega z muzikálů Martin France: "Říká se, že každý je nahraditelný. O Petrovi to ale v žádném případě neplatí." I zpěvačka Helena Vondráčková při odchodu z divadla iDNES.cz řekla, že hlas Petra Muka se nedá ničím nahradit.

Poslední rozloučení se zpěvákem Petrem Mukem v divadle Broadway v Praze. (3. června 2010)Kromě lidí z hudební branže se v divadle Broadway objevily i další osobnosti, například pražský primátor Pavel Bém. Nechyběli ani zástupci podnikatelské rodiny Kočků, kteří dodali na pódium velká květinová srdce.

Oficiální část rozloučení začala v deset hodin. Fanoušci, kteří se nevešli do hlediště, ji mohli sledovat na plazmových obrazovkách rozmístěných v pasáži Broadway.

Divadlem zněly zpěvákovy nejznámější písně. První z nich byla Ráchel, největší hit skupiny Oceán a možná vůbec nejslavnější píseň, kterou Petr Muk kdy nazpíval.

Při následující písni Stín katedrál, velkém hitu Mukovy sólové kariéry, si hosté zpěváka připomněli prostřednictvím filmových záběrů z klipů, záznamů muzikálových vystoupení i z běžného života. Ty se promítaly na plátno umístěné v zadním prospektu jeviště.

Poslední rozloučení se zpěvákem Petrem Mukem v divadle Broadway v Praze. (3. června 2010)Poslední rozloučení se zpěvákem Petrem Mukem v divadle Broadway v Praze. (3. června 2010)

Po připomínce Mukova působení v muzikálu Johanka z Arku k mikrofonu přistoupila zpěvačka Bára Basiková a zpěvák Petr Kolář. Basiková s pohnutím v hlase zavzpomínala na své pětadvacetileté potkávání s Petrem Mukem. Promluvila o jeho povahových rysech i přístupu k profesi.

"Byl jsi citlivej kluk s rozervanou duší a romantickým srdcem. Vážil jsi, kolikrát zbytečně, každý krok své dráhy," uvedla mimo jiné a svou dojatou a velmi osobní promluvu zakončila slovy: "Pro mě jsi tady napořád, protože kdo v srdci žije, ten neumírá."

Petr Kolář svůj stručný, ale neméně osobní projev zahájil "rockerským" oslovením "Čau Peťas" a pietní akt přirovnal k mejdanu, na který jej Petr Muk pozval.

Připomněl, že když spolu s Petrem Mukem mluvili o svých známých, kteří odešli, Petr Muk říkával: "Ať seš nahoře nebo dole, hlavně se z toho neposrat."

"Mám tě tady, kamaráde," zakončil Kolář a poklepal si na srdce. Poté s Bárou Basikovou opustili jeviště a divadlem dál zněly Mukovy písně. V půl jedenácté byla hlavní část zakončena dlouhotrvajícím potleskem vstoje.

Až do čtvrtečních 16 hodin bude divadlo opět přístupné veřejnosti. Po celý den budou také v prostorách divadla a v pasáži rozmístěny kondolenční knihy. Zpěvákův pohřeb proběhne ve čtvrtek odpoledne v úzkém rodinném kruhu v jižních Čechách, kde se Petr Muk narodil a strávil část života.

Petr Muk zemřel 24. května, jen několik dní po vydání nového a velmi příznivě přijatého alba V bludišti dnů (recenze zde, nekrolog a vzpomínky kolegů zde). Po několika dnech spekulací o příčinách zpěvákovy smrti policie uzavřela vyšetřování a konstatovala nešťastnou náhodu. Více zde.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz