GLOSA: Festival staré hudby, jenž se obejde bez Čtvera ročních období

  18:55aktualizováno  18:55
Koncertem s podtitulem Večer pro krále skončil v Rudolfinu dvacátý ročník Letních slavností staré hudby. Festival sice malý a skromný, ale co do tvořivosti nesmírně inspirativní.

Protagonisté závěrečného koncertu Letních slavností staré hudby v Rudolfinu | foto: Petr Dyrc

Letní slavnosti staré hudby letos oslavily dvacet let a neustále dokazují, že v předromantické, hlavně barokní hudbě je možno neustále objevovat, vynalézavě spojovat a hledat souvislosti. Ostatně za celou dobu své existence se dokázal obejít třeba bez takového evergreenu jakým je Vivaldiho cyklus Čtvero ročních období... Za přehlídkou stojí soubor dobových nástrojů Collegium Marianum v čele s flétnistkou Janou Semerádovou, která je i hlavní dramaturgyní přehlídky.

Také v letošním roce měla většina koncertů vysokou úroveň dramaturgickou i uměleckou. K vrcholům patřil první koncert Jubilate Deo, věnovaný hudbě starých Benátek, na němž se podílel vokální soubor Cappella Mariana, anebo večer španělských písní v temperamentním, citlivém podání francouzské mezzosopranistky Anny Reinholdové, s níž vystoupil i kytarista Quito Gato. 

Výjimečný byl i večer Rosa mystica v Anežském klášteře, na němž perfektně sezpívaný soubor Utopia přednesl ukázky renesanční polyfonie. Závěrečný pořad, inspirovaný slavnostmi na dvoře Ludvíka XV. byl promyšleně sestavený z děl tehdejších autorů a v jeho průběhu nechyběly ukázky dobových tanců. Jistotou i vřelým přednesem zaujala sopranistka Katherine Watsonová, vynikající byl ansámbl Collegium Marianum.

Vedle tohoto koncertu působil dřívější večer s názvem Balet o kávě v podání polského tanečního souboru Cracovia Danza Ballet přece jen spíš nahodile. Název a odkaz na Bachovu Kantátu o kávě totiž mohl vytvářet dojem, že půjde o divadelně vtipné, ba ironické ztvárnění Bachovy Kantáty o kávě. 

Z tohoto dílka ale nakonec zazněly jen dvě árie a zbytek času vyplnil výběr z Bachových orchestrálních suit, na něž tančili členové souboru. Přes atraktivní kostýmy a tělové masky v podobě kávového servisu nebyl děj příliš zřetelný a výsledek připomínal trochu kýčovitou směsici Bachových hitů, ozvláštněných tancem - což je právě směr, jímž se jinak Letní slavnosti neubírají.

Byl to ale jediný sporný moment festivalu, který je invenční, ale komorní a neokázalý, a tudíž ani nepřitahuje velké sponzory. Tradičně tedy nezbývá než uzavřít konstatováním spojeným s povzdechem, že s výraznější podporou by se mohl pustit do ještě větších, přitom umělecky hodnotných projektů. Vynikajícím doplňkem festivalu je jako vždy precizně připravený, informačně bohatý tištěný katalog.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Advantage Consulting, s.r.o.
HTML/JAVASCRIPT DEVELOPER (30 - 45 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz