KOMENTÁŘ: Tuzemské festivaly se snaží, světové však ještě nejsou

  9:55aktualizováno  9:55
I v roce 2018 dovezli pořadatelé letních festivalů velká jména, například Lanu Del Rey nebo mnoha Grammy ověnčeného Pharrella Williamse. Ale ne všechno se povedlo. Velkým tématem fanoušků byly v případě některých přehlídek výpadky systémů bezhotovostního placení.

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Letošní sezona letních hudebních festivalů mohutně přesahuje klasické rozmezí dvou prázdninových měsíců. Začalo se červnovým Votvírákem, Metronomem a Aerodromem, a na druhé straně se přetéká do září, kdy se ještě koná poslední zastávka Kryštof Kempů v Lokti nad Ohří či Létofestů, které vyvrcholí dokonce až následující víkend v Liberci.

Na přelomu srpna a září se koná také Soundtrack Poděbrady, festival filmové hudby a multimédií, kde už se představil například filmový skladatel Eric Serra nebo muzika z počítačové hry Kindom Come: Deliverance. Nicméně většinu velkých akcí máme za sebou. Jaké byly?

Tentokrát do letního festivalového rybníčku vpluly dvě štiky. Ani Aerodrome, ani Létofest sice nejsou nové přehlídky, obě se však zásadním způsobem rozšířily. Létofest jde ve stejném duchu jako konkurenční Hrady CZ – je to dvoudenní putovní festival zaměřený výhradně na tuzemskou hudbu. A letos sáhl po velkých jménech, lákal totiž na Wanastowi Vjecy a Kabát. Obě kapely se uvedly v dobré formě, vyznění celé akce konkrétně 3. a 4. srpna v Brně však bylo příliš pouťové. Vyřvávajícím a blikajícím stánkům už k „dokonalosti“ chyběly jen kolotoč s labutěmi, střelnice a děti zvracející cukrovou vatu.

Bez hotovosti je to kříž

Aerodrome nasadil laťku vysoko. Do odlehlého areálu na letišti v Panenském Týnci dovezl velká jména – rapery Wize Khalifu či Macklemora, u nás oblíbené tvrdé kapely Limp Bizkit, Hollywood Undead či Parkway Drive nebo legendární Nine Inch Nails. Po několika letech se u nás představila také Lana Del Rey, která mezitím přerostla ve hvězdu první velikosti, ovšem návštěvníky zklamala nevýraznou show a údajně zpěvem na playback. Vystupovala i v Budapešti na Szigetu a tam zpívala zcela jistě naživo. A také bohužel dost falešně.

Výrazný line up Aerodromu přinesl trochu problémy tradiční přehlídce Rock for People, která se konala jen týden poté a přilákala o poznání méně lidí než běžně. Velkých akcí se zahraničními jmény už začíná být víc než dost a peněženky hudbymilovných návštěvníků na to nemusí stačit. Snad se v příštích letech situace nějak srovná.

Který festival vás bavil nejvíc?

celkem hlasů: 624

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 6. září 2018. Anketa je uzavřena.

Colours of Ostrava 119
Masters of Rock 103
Brutal Assault 94
Soundtrack Poděbrady 91
Aerodrome 30
Mighty Sounds 27
Metronome Festival 25
Rock for People 24
Rock for Churchill 19
Hrady CZ 17
Kryštof Kemp 13
Létofest 12
Benátská! s Impulsem 12
Ostrava v plamenech 8
Votvírák 7
Sázavafest 7
Hip Hop Kemp 7
United Islands of Prague 5
Urban Rock 4

Zároveň Aerodrome přinesl novinku v podobě bezhotovostního placení u stánků s občerstvením. Porodní bolesti pilotního systému zažil i letošní pražský Metronome. Nutnost řešit registraci a nabíjení účtu, převody nevyčerpaných prostředků, poplatky za vrácení peněz nebo dodatečné dobití mnohé zvedly ze židle. A k tomu občasné výpadky, které ve frontě na pivo mezi dvěma koncerty prostě naštvou.

Jasně, jsou to pravděpodobně mouchy, které se v dalších letech vychytají. Přitom někdy stačí podívat se ke konkurenci. Systém známý jako „cashless“ bez větších stížností funguje třeba na metalovém festivalu Brutal Assault v Jaroměři a problémy nebyly ani na již zmíněném Szigetu, který letos přivítal přes půl milionu návštěvníků. Tam navíc lze platit přímo debetními kartami jednoho z poskytovatelů, takže náramky si nabíjejí jen ti, kdo mají kartu od jiné firmy, nebo sami sobě nevěří a chtějí mít nad útratou větší kontrolu.

John Cale i Pharrell Williams

Po hudební stránce však byla letošní sezona vymazlená. O velkých jménech aktuální světové scény, která dovezl Aerodrome, už byla řeč. Festival Metronome jako na headlinery vsadil na dvě legendy elektronické hudby – Massive Attack a The Chemical Brothers. Vedle nich se však představili třeba zástupci kultovních kapel The Velvet Underground nebo Talking Heads, tedy John Cale a David Byrne.

Fotogalerie

Colours of Ostrava tradičně drží laťku své dramaturgie vysoko. Tentokrát byla jejich hlavním lákadlem kapela N.E.R.D. Pharrella Williamse, ale daleko víc zaujali mladý písničkář George Ezra, skvělá soulová zpěvačka Joss Stoneová anebo svérázný bluesman Seasick Steve.

Takže jsme se letos nenudili, ačkoliv na opravdovou světovost tuzemské velké festivaly ještě stále nedosáhly. Když si opět pomůžeme srovnáním se Szigetem, který trvá týden a každý večer má nejméně jednu skutečně velkou a současnou hvězdu, o tom si naše hlavní přehlídky můžou nechat zatím jen zdát.

Jistě že za to může velikost zdejšího trhu a koupěschopnost českého publika. Světovost tedy dosud suplují hlavně žánrové přehlídky. Na už zmíněný Brutal Assault, který milovníkům tvrdých kytar letos dovezl kapely Suicidal Tendencies či Behemoth, například ze tří čtvrtin míří fanoušci ze zahraničí. A to není špatná vizitka.

Že je velká hudební přehlídka drsný byznys s napjatým rozpočtem, je nasnadě. V jedné věci by si však pořadatelé měli dupnout. Jsou to ty vyhrávající diskotéky od každého druhého stánku s alkoholem a z toho plynoucí nemožnost uniknout a dopřát uším aspoň na chvíli klid. U „pivních“ akcí se to dá ještě pochopit. Velké přehlídky, které vozí zajímavější zahraniční jména, by si to skutečně mohly odpustit.

Není potom od věci navštívit „rodinný“ festival na Okoři, kde je jedno jediné pódium, není nutné někam neustále přebíhat a lidé si kus od stage klidně rozloží deku. Obří akce mají něco do sebe a toto je příjemná změna.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz