RECENZE: Písničkář Leonard Cohen je uhrančivý i ve své posmrtné chvilce
Z festivalu v Glastonbury - Leonard Cohen - (29. června 2008) | foto: Reuters
S podobnými nahrávkami bývá obecně potíž. Vzpírají se totiž kritickému hodnocení, což se nemusí týkat jen hudebně-publicistické obce, ale i fanoušků. Jako kdyby se nad nimi vznášel opar onoho známého rčení „o mrtvých jen dobře“. Někdy to jsou opravdu jen těžko poslouchatelné výškrabky pouze pro nejvěrnější fetišisty, viz například „sólovku“ Kurta Cobaina Montage Of Heck: The Home Recordings. Jindy z podobných počinů tak prýští snaha po co nejtučnějším výdělku, až to bije do očí.
To se týká zejména posmrtných alb Michaela Jacksona, ale i kapely Queen, která jako kdyby se stále nedokázala smířit s tím, že Freddie Mercury už zkrátka není mezi živými. Jak je tomu v případě Leonarda Cohena a jeho, doufejme že opravdu poslední řadové desky, která vyšla tři roky po jeho smrti?
Dobrá zpráva je, že opravdu nejde o v potu tváře vydolovaná béčka singlů, ale o plnohodnotnou desku, která by v pohodě obstála i za Cohenova života. Hudebně i zvukově navazuje na zmíněnou You Want It Darker, což je logické. Písničky pocházejí ze stejného období. Adam Cohen v roli producenta při jejich dokončování odvedl skvělou práci.
Vyniknout nechal Leonardův smířený, a přesto emocemi nabitý projev. Hudební doprovod je velmi decentní, účelný. Dokresluje intimní a rozjímavou náladu alba.
Na nahrávání se přitom podíleli machři jako excentrický písničkář Beck (kromě jiného autor hitu Loser), který nahrál harmoniku a akustickou kytaru. Ve studiu byl přítomen i bubeník Matt Chamberlain (do jeho portfolia spadá práce s Davidem Bowiem, Brucem Springsteenem, Christinou Aguilerou, Tori Amos a mnoha dalšími) nebo Daniel Lanois, producent nejslavnějších a nejlepších alb U2.
Ze všeho nejdůležitější jsou ale samotné písničky. A je dobré k nim přistupovat bez hysterie a sebedojímání se, že nás „mistr opustil, ale ještě jednou si můžeme poslechnout jeho božský hlas“. Nic takového Thanks For The Dance nepotřebuje ani nevyžaduje. Je to velmi dobrá deska, o tom nemůže být sporu. Budeme-li ji brát jako epilog, završení obdivuhodné kariéry jednoho výjimečného umělce, obstojí naprosto bez problémů.
Proniká se do ní lehce, přesto to není snadné spotřební zboží. Střídmá, sotva půlhodinová stopáž se jeví jako zcela ideální k opakovaném poslechu, kdy se jednotlivé skladby pozvolna a nenásilně dostanou pod kůži.
Thanks For The DanceLeonard Cohen |
Oceníte jednotlivosti jako sbor v The Hills nebo osudovou náladu v možná vrcholné It’s Torn, která jako kdyby vypadla z nějakého obzvláště ponurého a pomalého westernu. Vůbec všechny skladby bez výjimky před očima rozehrávají podmanivé obrazy. Stačí jim k tomu vlastně málo, ale takový byl Cohen vždy. Samozřejmě pokud nespolupracoval s maniakálním megalomanem Philem Spectorem.
Krásně je to vidět zejména na závěrečné Listen To The Hummingbird, kde kolibříka díky hudebnímu doprovodu opravdu vidíte. Dvouminutová stopáž naprosto stačí. Na téhle desce se ničím neplýtvalo, vše se odvažovalo přesně jako na lékárnických váhách. Výsledkem je deska pro sváteční chvíle, na hony vzdálená jakémukoli lacinému sentimentu. Ideální tip na dárek pro toho, na kom vám opravdu záleží.
Tipy z televizního programu
Recenze: Čertí brko 55 %, Postradatelní 2 60 %, Tajný život mazlíčků 60 %, Bitva u Midway 40 %, Příliš osobní známost 20 %, Pasažéři 55 %, Madagaskar 2: Útěk do Afriky 70 %, Sázka na nejistotu 70 %, Seznamka 15 %, Warcraft: První střet 55 %, Smrtihlav 60 %, RoboCop 60 %, Temný rytíř povstal 60 %, Underworld: Evolution 30 %, Twilight sága: Rozbřesk (1/2) 30 %, Temná věž 55 %
Klíčová slova: Princezna se zlatou hvězdou, Luděk Sobota, James Bond, Obecná škola
Seriály: Jedna rodina, Zlatá labuť, Zákony vlka, Volha, Agrometal, Místo zločinu Ostrava
Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let
Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...
Ray Stevenson zemřel při natáčení nového filmu, hrál v Thorovi i seriálu Řím
Irský herec Ray Stevenson náhle zemřel. Objevil se ve marvelovské filmové sérii o Thorovi, snímcích Kat: Válečná zóna...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let
Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...
Trójanka už není Stropnická. Chtěla jsem jméno jako manžel, říká Grundmanová
Premium Anna Stropnická po loňské svatbě působí jako Anna Grundmanová. „Líbí se mi to. Myslím, že to muži ocení,“ říká herečka...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Německá policie bude vyšetřovat Rogera Waterse kvůli podpoře nacismu
Roger Waters má opět problém. Německé policii se nelíbí, že si na koncertě v Berlíně 17. května oblékl kabát, který...
Je to součást vystoupení, hájí svůj kostým Waters. Je prý antifašistický
Spoluzakladatel rockové kapely Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že jeho kontroverzní kostým, kvůli němuž ho v Německu...
RECENZE: Paul Simon na albu Seven Psalms snově rozjímá o víře
Spíše než klasické písničkové album vydal písničkář Paul Simon v podobě Seven Psalms půlhodinovou hudební disputaci o...
Zdeněk Svěrák si přál, abychom zesílili zpěv, říká J. J. Šimon z kapely Radosta
Pojmenuje-li se kapela Radosta a debutové album nazve Dvanáctisměna, mají znalci humoru značky Svěrák & Smoljak...
Německá policie bude vyšetřovat Rogera Waterse kvůli podpoře nacismu
Roger Waters má opět problém. Německé policii se nelíbí, že si na koncertě v Berlíně 17. května oblékl kabát, který...