Legendy „industrialu“ oslaví třicetiny v Praze. Je pro nás významná, vysvětlují

  9:05aktualizováno  9:05
Třicetiletí Einstürzende Neubauten přijíždějí do Prahy. V rámci výročního turné vystoupí německá industriální kapela ve čtvrtek a v pátek v pražském Divadle Archa. Její členové tu představí i svoje sólové projekty.

Einstürzende Neubauten | foto: Thomas Rabsch

Zní to skoro neuvěřitelně, ale jedni z průkopníků industriální hudby, německá parta Einstürzende Neubauten, slaví letos třicáté výročí od svého vzniku.

Jejich kontroverzní produkce byla zpočátku označovaná za bezobsažný rámus. Později svůj projev trochu učesali, nicméně nikdy si nezadali s komercí a vyhnuly se jim i kvalitativní krize či vyhasínání invence. Dodnes jsou moderní a inspirativní kapelou.

Názorně to předvedou ve čtvrtek a v pátek na dvou koncertech v pražském Divadle Archa, které jsou součástí výročního turné. "V rámci tohoto výjimečného turné jsme se rozhodli vystoupit ve městech, která jsou pro nás něčím významná či přitažlivá – a Praha je rozhodně jedním z nich," říká kytarista a baskytarista Alexander Hacke.

Einstürzende Neubauten

"Chválí a opěvují ji všichni, to není nic nového. Nás oslovuje zdejší atmosféra, navíc jsou naši místní příznivci o poznání vnímavější než jinde."

Když došly poukázky na benzin

Zřejmě i proto jezdí Einstürzende Neubauten do Prahy poměrně dost často a začali s tím už dávno. "Vzpomínám si, když jsme jeli do Prahy poprvé. Bylo to ještě před revolucí a tehdy si západní turisté museli do Československa kupovat poukázky na benzin. My jsme si jich tehdy nekoupili dost, takže jsme uvázli na suchu někde na půli cesty a koncert se neuskutečnil," směje se kytarista.

Třicáté výročí si prý kapela užívá v klidu a v pohodě. "Neplánovali jsme to, ale těší nás, že jsme spolu vydrželi tak dlouho. Měli jsme svoje krize, ale nikdy nebyly tak velké a zásadní, aby nám stálo za to skončit," říká Hacke. Vysvětlení je podle něj jednoduché. Za ta léta si kapela vytvořila vlastní kategorii, nelze ji zaškatulkovat ani nikam zařadit, a tak má silnou a loajální základnu příznivců.

Einstürzende Neubauten

"Dalším důvodem je, že všichni žijeme svůj život mimo kapelu, a to nejen soukromý, ale i hudební. Věnujeme hodně času vlastním projektům, takže se pak už vysloveně těšíme na další práci s kapelou. Přineseme si do ní novou inspiraci, takže na nás nikdy ve velkém nedolehla ponorková nemoc," dodává.

Pokud jde o zmíněnou loajální fanouškovskou základnu, Hacke si libuje, že kapela stále nabírá nové příznivce - a to z různých věkových skupin. "Máme fanoušky všech tří generací, od deseti do sedmdesáti, což je super. První generace příznivců začala později vodit svoje děti a poslední dobou asi i rodiče," směje se kytarista. "Máme z toho velkou radost."

Netradiční bilancování

Oba pražské koncerty budou mít bilanční podobu, ale koncipované jsou odlišně. "První večer budeme hrát klasický průřez naším repertoárem," vysvětluje Hacke.

"Druhý je speciální a v každém městě vypadá jinak. Zaznějí neznámé písničky či zvláštní úpravy těch známých. Představíme také sólové projekty - v jednotlivých městech se s nimi střídáme. V Praze vystoupím já, a pokud si dobře vzpomínám, tak také náš frontman Blixa Bargeld se svým projektem Vocal Acrobatics."

Einstürzende Neubauten

Pokud jde o budoucnost, je Hacke trochu skoupý na slovo. Einstürzende Neubauten právě rozšířili kolekci svých alb o čtvrtý a poslední díl kompilace Strategies Against Architecture. Poslední řadovka Jewels jim vyšla v roce 2008 a na další si asi budeme muset počkat. "Momentálně neplánujeme vůbec nic," říká otevřeně Hacke.

"Hodně jsme v posledních letech pracovali a po skončení dlouhého a náročného turné bude čas na dlouhý odpočinek. Ale ono to rychle uteče a pak o nás zase určitě uslyšíte."

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz