Nebude to patrně náhoda, že v předvečer dvaapadesátého výročí vydání slavné desky hardrockové legendy se objevila zpráva, že byl konečně odhalen původ obrazu, který vévodí přední straně alba.
Pokud si booklet alba neoficiálně označovaného jako Led Zeppelin IV otevřete, dostanete působivý obraz. Zarámovaný obrázek na roztrhaných tapetách totiž visí na polozbořené zdi s výhledem na birminghamskou Salisbury Tower. Podle zpěváka a textaře Roberta Planta mělo dílo upozornit na dichotomii venkova a města a připomínat, že by se lidé měli o svou planetu starat.
Odkud ale pocházel ústřední portrét muže, nebylo až do letošního listopadu jasné. Dosud se totiž předpokládalo, že jde o fotografii jakési malby, kterou prý Robert Plant objevil v antikvariátu vedle domu Jimmyho Pagea v Berkshire.
Opilý padal do světel. Série Mladý lev učinila z Jima Morrisona sex symbol |
Obraz známý jako „muž s klacky“ je ale ve skutečnosti kolorovaná fotografie, jejíž další osud je sice nejasný, ovšem známý je nyní její originál. A hlavně totožnost vyobrazeného. Jedná se o muže jménem Lot Long z městečka Mere v jihozápadním hrabství Wiltshire ležící zhruba 130 kilometrů od Londýna, kterého koncem 19. století vyfotografoval Ernest Farmer. Původní fotografii dnes zapomenutého autora totiž během výzkumu nalezl Brian Edwards z University of the West England, když si prohlížel album dobových fotografií. Hledal zrovna staré snímky Stonehenge, když jej jako fanouška kapely náhle udeřil známý motiv.
Autor nebyl v albu uveden, ovšem vzhledem ke kvalitě fotografie vědec usoudil, že jím musel být profesionál. A díky detailnímu výzkumu se jméno fotografa Ernesta Farmera podařilo Edwardsovi najít. Album dávných fotografií totiž neslo v úvodu titul: „Vzpomínky na návštěvu Shaftesbury. Svatodušní svátky 1892. Dárek tetičce od Ernesta.“
A dalším podrobným průzkumem se vědec dostal až ke jménu Lota Longa (někdy Longyera), doškaře z wilsthirského hrabství. Stařík z fotografie žil mezi lety 1823 a 1893. V časech vzniku snímku byl vdovcem žijícím v malé chaloupce na Shaftesbury Road v městě Mere.
„Šedé vousy podtrhující jeho větrem ošlehanou tvář, skloněná postava se zjevně zastavuje kvůli fotografovi, jeho kožovité ruce svírají tyč, která podpírá svazek lísky na zádech.“ Tak obrazně nyní popisuje fotografii místní muzeum, které se po objevu rozhodlo zapomenutému lokálnímu fotografovi Farmerovi uspořádat výstavu.
„Dnes je málo známý, ovšem jako fotograf byl vůdčí osobností ve vývoji fotografie jako uměleckého vyjádření,“ uvádí ještě muzeum na adresu viktoriánského tvůrce Ernesta Farmera. „Zachytil ducha obyvatel, vesnic a krajiny Wiltshire a Dorsetu, který kontrastoval s životem v Londýně. Je fascinující, jak téma kontrastu mezi městem a venkovem následně po sedmdesáti letech znovu rozvinuli Led Zeppelin,“ dodává muzeum.
Fanoušci Led Zeppelin zírají. Plant po 16 letech zazpíval Stairway to Heaven |
Obal čtvrtého alba Led Zeppelin, které obsahuje zásadní hity Stairway to Heaven a Black Dog a končí působivou cover verzí country písně When the Levee Breaks, je známý i z jiných důvodů. Není na něm totiž ani písmeno, které by naznačovalo, o kterou kapelu se jedná. Každého člena Led Zeppelin zde zastupuje jeden symbol, který si Plant, Page, Bonham a Jones zvolili.
Jedno z nejlepších alb v historii Led Zeppelin vydali 8. listopadu 1971, celosvětově se ho prodalo více než 37 milionů kopií.
Minulý měsíc se zmíněné album znovu dostalo do středu zájmu i proto, že Robert Plant na charitativní akci zapěl nejslavnější píseň z něj. Byla to událost, protože jinak stále velice aktivní hudebník hit Stairway to Heaven dlouhodobě odmítá zpívat. Z jeho úst tedy zazněl po dlouhých šestnácti letech.