Kytara napříč žánry představí hvězdy flamenka i kytaristu Wings

  15:22aktualizováno  15:22
V pořadí 16. ročník festivalu Kytara napříč žánry bude v pražském Dejvickém divadle zahájen v neděli 13. října. Na zahajovacím koncertě vystoupí v Čechách dobře známý Italoameričan Peppino D’Agostino v doprovodu zakladatele festivalu Stanislava Barka a Jana Žambocha.

Peppino d'Agostino | foto: Kytara napříč žánry

Dalšími vrcholy přehlídky, která potrvá až do 1. prosince, budou koncerty kytaristy širokého stylového záběru a bývalého spoluhráče Paula McCartneyho ze skupiny Wings Laurence Jubera či hvězdy španělského flamenka Tomatita.

Mezi další neméně zajímavé vystupující v rámci festivalu jistě patří Escolaso Guitarra Tango Trio, profesor HAMU Milan Zelenka se svým synem, kapela Stanislava Barka Njorek, která oslaví 10. výročí své existence nebo německá formace Malbrook, jež vystoupí s nejlepším evropským hráčem na mandolu Wolfgangem Meyeringem.

"Dáváme si za cíl, vozit do Čech každý rok nejen rozličné špičky klasické kytary, ale i hráče na jiné strunné nástroje," přibližuje dramaturgický záběr zakladatel festivalu Stanislav Barek.

K letošním novinkám patří rovněž večer věnovaný filmové produkci. Film Děti flamenka, který pojednává o dvou dětských hvězdách tohoto žánru ze Španělska, natočila česká režisérka Kateřina Hager. Jeden z protagonistů dokumentu, kytarista Amos Lora, je fanouškům dobře známý z loňského ročníku festivalu.

Naproti tomu Abraham, tedy druhý z chlapců, se věnuje v Čechách nepříliš známému flamenkovému zpěvu. Film budou moci diváci zhlédnout 20. října v Městské knihovně. Po jeho projekci za doprovodu kytaristy Morenita de Triany a cajonisty Michala Caba vystoupí španělská tanečnice Virginia Delgado.

Vedle Prahy zahrají mezi 13. říjnem a 1. prosincem interpreti pod hlavičkou festivalu také v Benešově, Táboře, Varnsdorfu, Černošicích, Dolní Poustevně i v německém Eubabrunnu, Budyšíně (Bautzen) či Drážďanech.

Vstupenky na koncerty jsou k dostání v předprodejní síti Ticketportal. Podrobnější informace k programu na webové stránce festivalu.

Hlavní hvězdy

Italský kytarista Peppino D'Agostino se ve svých skladbách inspiruje především italským popem, nahrávkami flamenkového mistra Paka de Lucíi a alby Lea Kottkeho nebo Carlose Santany. D'Agostino ve své hře kombinuje technickou zručnost s lyrickým cítěním. Používá neobvyklé melodie, hraje na pražcích levou rukou, zatímco pravou rukou se snaží napodobovat efekt bicích nástrojů.

Londýnský rodák Laurence Juber hraje na akustickou kytaru především v rytmech folku, jazzu a popu. Byl hlavním kytaristou kapely Wings Paula McCartneyho, s kterou získal svou první cenu Grammy za nejlepší rockovou instrumentální skladbu Rockestra Theme. Po rozpadu Wings v roce 1981 zahájil kariéru sólového kytaristy. Za svůj život zatím vydal 20 sólových alb.

José Fernández Torres "Tomatito" se narodil do rozvětvené rodiny s dlouhodobou hudební tradicí. Ve 12 letech začal kariéru hraním ve vyhlášených flamenkových klubech, seznámil se s otcem moderního flamenka Pakem de Lucíou a s legendárním zpěvákem Camarónem de la Isla, s nímž jej svázala osmnáctiletá spolupráce. Několik let po jeho smrti v roce 1992 se vrátil na scénu s novou skupinou a pokračuje v úspěšné kariéře. Je mj. dvojnásobným držitelem Latin Grammy, za hudbu k filmu Tonyho Gatlifa Vengo obdržel v roce 2001 Césara.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Chystá se Okoř. Festival, kam oddaní fanoušci už vodí i svoje děti

Bubeník Tata Bojs Milan Cais při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava....

Festival Okoř, který se v obci pod legendární zříceninou nedaleko Prahy bude konat už podevatenácté, patří k přehlídkám...

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Najdete na iDNES.cz