Spojeni kytarou Jolana. Visací zámek a Vypsaná fixa jedou společné turné

  18:21aktualizováno  18:21
Visací zámek a Vypsaná fixa. Dvě generačně rozdílné kapely vyjíždějí na společné KULTTOUR. Co je k tomu vede?

Vypsaná fixa pojede turné s Visacím zámkem. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, Óčko TV

My se vlastně zatím moc neznáme, přiznává v kavárně u stolu zpěvák Vypsané fixy Márdi, zatímco si Honza Haubert z Visacího zámku zručně balí cigáro.

Termíny Kulttour

2. 11. Točník u Klatov
8. 11.  Kroměříž
9. 11.  Frýdek-Místek
15. 11. Kolín
22. 11. Strakonice
23. 11. Dražice u Tábora
30. 11. Staňkov u Plzně

"Jak to bude vypadat, uvidíme po prvním koncertu," říká Márdi. A vypráví, že celý nápad, že spolu vyjedou zrovna tyhle dvě kapely na turné, je starý asi dva roky. Vznikl v dodávce, kam přinesl bubeník Pítrs novou desku Visacího zámku a všichni se nadchli.

Není to stupidní

Kapely se pak chvíli naháněly, až se na netradičním spojení dohodly. "Probírali jsme, s kým se dát dohromady, aby přijely dvě dobrý kapely, který jsou si trochu podobný. Fixa se nám zdála vhodná, že na ně chodí mladší publikum. A taky víc holek," vzpomíná Haubert. "Mně přijde Fixa podobná v tom, že to není stupidní. Nemají roztleskávací prvoplánový věci a texty jsou i k zamyšlení. Nejsou to vyřvávací stadionový hitovky a přitom to není zbytečně unylý a umělecký," soudí zpěvák Visacího Zámku.

A Márdi skromně utrousí: "Tak to dík." Pak už se noří do vzpomínek na časy, kdy společně s bratrem, který Vypsané fixe dodnes řídí dodávku, poslouchali první, "černou" desku Visacího zámku. "Strašně mě zaujaly jak samotné písničky, tak zvuk. Moc by mě zajímalo, kde jste to nahrávali," obrátí se na Hauberta a člen nejslavnější tuzemské punkové kapely přijde s tou nejméně pravděpodobnou odpovědí: "No, to se točilo u Michala Davida. Poslal nás k němu Supraphon, protože tu tehdy moc studií nebylo," říká Haubert. "Točil se tam pop, tak to bylo zvláštní. My jsme neměli zkušenosti. Aparáty jsme měli vyrobený podomácku. Ale nic jsme si, myslím, nepůjčovali a hrdě to na ně odehráli."

"Nahrávali jste dohromady?" zajímá se Márdi. "Pokoušeli jsme se, ale oni nás od toho odrazovali. Ale nakonec jsme dohrávali jen sóla a zpěvy," loví z paměti Haubert a diví se, že se někomu mohl zvuk nahrávky líbit. "My jsme spokojený nebyli," přiznává.

Fotogalerie

Seznamovací kolotoč se už v tu chvíli rozbíhá. A Márdi se vyptává na koncert někdy z kraje devadesátých let, který Visací zámek odehrál v pardubickém klubu Žlutý pes. "Pamatuju si, že jste zrovna měli takovou sázku, že nepromluvíš celý koncert," vypráví a Haubert se chytá: "Počkej. Vím, že tam fakt byl jeden koncert, kam jsem přijel a hrozně mě bolel zub. Měl jsem nateklou pusu, takže jsem ani nezpíval, jenom jsem hrál na kytaru. Já tehdy nemohl otevřít hubu."

Zničil ji autobus

Během seznamovacího vyprávění ještě před turné vyjde najevo spousta dalších věcí. Hlavně to, že kapely spojuje slabost pro českou kytaru značky Jolana. I když dnes už je to trochu jinak. "Vy jste jediní, o kom vím, že na ni vždycky hráli, a já ji taky pořád mám. Jenom už tam mám jiný snímač," říká Márdi Haubertovi.

Ten ho však zklame. "Pixa na ni hrával dlouho, ale teď mám z jeho starý jolany doma prasklej krk na stěně jako trofej," vypráví frontman Visacího zámku. "Jednou se totiž autobus, o kterej byla opřená, rozhodl, že bude popojíždět, aby se líp nakládalo. A kytara zůstala pod zadními koly a krk naštíplej. Michal na to ještě odehrál koncert. Pak mu z Jolany poslali novej krk a on ho vyměnil, ale už má stejně jinou," přiznává Haubert postupně i to, že ani slavná kytara ve tvaru traktoru, na kterou Visací zámek hraje svůj největší hit, už nepochází od kultovního výrobce.

"Ale ta první deska je určitě na jolanu, ne?" ptá se nakonec Márdi. "No jasně. První čtyři desky určitě. Nic jinýho jsme tehdy neměli," ujistí ho Haubert.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz