Spojeni kytarou Jolana. Visací zámek a Vypsaná fixa jedou společné turné

  18:21aktualizováno  18:21
Visací zámek a Vypsaná fixa. Dvě generačně rozdílné kapely vyjíždějí na společné KULTTOUR. Co je k tomu vede?

Vypsaná fixa pojede turné s Visacím zámkem. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, Óčko TV

My se vlastně zatím moc neznáme, přiznává v kavárně u stolu zpěvák Vypsané fixy Márdi, zatímco si Honza Haubert z Visacího zámku zručně balí cigáro.

Termíny Kulttour

2. 11. Točník u Klatov
8. 11.  Kroměříž
9. 11.  Frýdek-Místek
15. 11. Kolín
22. 11. Strakonice
23. 11. Dražice u Tábora
30. 11. Staňkov u Plzně

"Jak to bude vypadat, uvidíme po prvním koncertu," říká Márdi. A vypráví, že celý nápad, že spolu vyjedou zrovna tyhle dvě kapely na turné, je starý asi dva roky. Vznikl v dodávce, kam přinesl bubeník Pítrs novou desku Visacího zámku a všichni se nadchli.

Není to stupidní

Kapely se pak chvíli naháněly, až se na netradičním spojení dohodly. "Probírali jsme, s kým se dát dohromady, aby přijely dvě dobrý kapely, který jsou si trochu podobný. Fixa se nám zdála vhodná, že na ně chodí mladší publikum. A taky víc holek," vzpomíná Haubert. "Mně přijde Fixa podobná v tom, že to není stupidní. Nemají roztleskávací prvoplánový věci a texty jsou i k zamyšlení. Nejsou to vyřvávací stadionový hitovky a přitom to není zbytečně unylý a umělecký," soudí zpěvák Visacího Zámku.

A Márdi skromně utrousí: "Tak to dík." Pak už se noří do vzpomínek na časy, kdy společně s bratrem, který Vypsané fixe dodnes řídí dodávku, poslouchali první, "černou" desku Visacího zámku. "Strašně mě zaujaly jak samotné písničky, tak zvuk. Moc by mě zajímalo, kde jste to nahrávali," obrátí se na Hauberta a člen nejslavnější tuzemské punkové kapely přijde s tou nejméně pravděpodobnou odpovědí: "No, to se točilo u Michala Davida. Poslal nás k němu Supraphon, protože tu tehdy moc studií nebylo," říká Haubert. "Točil se tam pop, tak to bylo zvláštní. My jsme neměli zkušenosti. Aparáty jsme měli vyrobený podomácku. Ale nic jsme si, myslím, nepůjčovali a hrdě to na ně odehráli."

"Nahrávali jste dohromady?" zajímá se Márdi. "Pokoušeli jsme se, ale oni nás od toho odrazovali. Ale nakonec jsme dohrávali jen sóla a zpěvy," loví z paměti Haubert a diví se, že se někomu mohl zvuk nahrávky líbit. "My jsme spokojený nebyli," přiznává.

Fotogalerie

Seznamovací kolotoč se už v tu chvíli rozbíhá. A Márdi se vyptává na koncert někdy z kraje devadesátých let, který Visací zámek odehrál v pardubickém klubu Žlutý pes. "Pamatuju si, že jste zrovna měli takovou sázku, že nepromluvíš celý koncert," vypráví a Haubert se chytá: "Počkej. Vím, že tam fakt byl jeden koncert, kam jsem přijel a hrozně mě bolel zub. Měl jsem nateklou pusu, takže jsem ani nezpíval, jenom jsem hrál na kytaru. Já tehdy nemohl otevřít hubu."

Zničil ji autobus

Během seznamovacího vyprávění ještě před turné vyjde najevo spousta dalších věcí. Hlavně to, že kapely spojuje slabost pro českou kytaru značky Jolana. I když dnes už je to trochu jinak. "Vy jste jediní, o kom vím, že na ni vždycky hráli, a já ji taky pořád mám. Jenom už tam mám jiný snímač," říká Márdi Haubertovi.

Ten ho však zklame. "Pixa na ni hrával dlouho, ale teď mám z jeho starý jolany doma prasklej krk na stěně jako trofej," vypráví frontman Visacího zámku. "Jednou se totiž autobus, o kterej byla opřená, rozhodl, že bude popojíždět, aby se líp nakládalo. A kytara zůstala pod zadními koly a krk naštíplej. Michal na to ještě odehrál koncert. Pak mu z Jolany poslali novej krk a on ho vyměnil, ale už má stejně jinou," přiznává Haubert postupně i to, že ani slavná kytara ve tvaru traktoru, na kterou Visací zámek hraje svůj největší hit, už nepochází od kultovního výrobce.

"Ale ta první deska je určitě na jolanu, ne?" ptá se nakonec Márdi. "No jasně. První čtyři desky určitě. Nic jinýho jsme tehdy neměli," ujistí ho Haubert.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

V Anglii přišla i Australanka, která mě znala z českého rádia, líčí Artway

Thom Artway

Thom Artway má aktuálně nominaci na cenu Anděl za desku All I Know. V prosinci si vyzkoušel i koncertování v...

VIDEO: Ruml přezpíval Křesťana. Klip vznikl pod sílou dojmů z Islandu

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml natočil klip k další písni ze svého a cappella alba Nahubu. Tentokrát vybral pro obrazové ztvárnění...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz