Krtečka chtějí i bluesmani z Gamby

  13:20aktualizováno  13:20
Na festivalech Folk & Country lze narazit i na zástupce "nekotlíkových" žánrů. Otevřené dveře mají zejména na Zahradě, na kterou se mohou dostat přes výběrové konkursy. A pokud je dramturgie vybere, mají šanci získat i prestižního Krtečka, tak jako letos bluesrockový Gamba Blues Band.

Počátky kapely sahají již do roku 1997, kdy se kolem baskytaristy Zdeňka Klona (ex-Krásné nové stroje) začala utvářet nová formace. Poprvé se veřejně představila v březnu 1998 v kutnohorském klubu Wagoon.

Jak to všechno začalo
Z občasného jamovaní s kytaristou skupiny Jericho Pavlem Junem se časem vytvořila regulérní kapela se zpěvákem Stanislavem Svobodou. Za bicími se uvelebil Jaroslav Slavíček a sestavu doplnil kytarista a zároveň hráč na foukací harmoniku Břetislav Oliva. V listopadu 1998 usedl za bicí Jan Píška.

S jakým repertoárem Gamba Blues Band vystupuje? Na jejím playlistu se nacházejí známé skladby legend blues a bluesrocku, jakými jsou John Mayall, B. B. King či Muddy Waters. Nechybí ani vlastní tvorba, na které se podílejí všichni členové bandu. Texty píše zpěvák Standa Svoboda.

Projezdili toho hodně
Kapela toho od svého prvního vystoupení v kutnohorském Wagoonu stihla opravdu hodně. Za více než pět let procestovala celou Českou republiku a má za sebou i turné po Slovensku.

Koncertovala mimo jiné se slovenským The Electric Blues Band a českou kapelou Lady I. and The Blues Birds, která u nás patří k bluesové špičce.

Z festivalů obrazila Daňkovický bigbít 1998, Jazz jde městem v Hradci Králové, Interantional Blues Night v Přelouči či Blues Aperitiv v Šumperku.

V horkých červencových dnech 1999 se skupina uzavřela v útrobách nahrávacího studia. Výsledkem bylo natočení řady skladem, z nichž byly některé vybrány pro debutové album.

Od bluesrocku k blues
S příchodem roku 2000 přišel i hudební posun. Gamba Blues Band se zvukově posunula ke klasickému blues. Rok začal nejen úspěšnými klubovými koncerty, ale i již zmiňovaným turné po Slovensku, které zasáhlo Bratislavu, Trnavu, Šamorín či Nové Zámky.

Na podzim téhož roku skupina odehrála pár společných koncertů s čechoameričanem Bobbym Houdou, který si s ní zahrál i na několika bluesových festivalech.

Kapela není neznámá také návštěvníkům Zahrady, kde se poprvé představila v roce 2000. Letos v Náměšti na Hané zahraje na sobotním Koncertu pro Krtečky. Pokud se bude návštěvníkům líbit a Gamba Blues Band dostane dost hlasů a cenu Krteček, pak si zahraje i v neděli.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

GLOSA: Byčkov řídil Mou vlast jako běžný koncert. Nic méně, nic více

Smetanova Má vlast je „doma“ na zahajovacím večeru Pražského jara, nicméně hrát se přirozeně může kdykoli. Na běžný...

Anna K. vyráží na předvánoční akustické turné. Má to vývoj a dynamiku, říká

Nejprve se „odpojeným“ koncertům bránila, nakonec ji ale nadchly natolik, že po loňské šňůře akustických vystoupení...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

VIDEO: Podívejte se na nový klip kapely Wohnout k písni Mandragora

Zpočátku se na trhlou čtveřici Wohnout dívalo tak trochu skrz prsty, ona zatím vyrostla ve svébytné těleso a dnes má už...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz