Krteček 2001: kdo soutěží ve čtvrtek

  17:06aktualizováno  17:06
Náměšť na Hané - Celkem 29 kapel a 12 písničkářských formací se bude letos ucházet o cenu Krteček na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané. Seriál iDNES postupně seznámí se všemi soutěžícími. První sedmička skupin - Fontanela, Fregata, Chesed, Kvinta, Magison, Onen Svět, Pětník - se představí ve čtvrtek 5. července na prvním koncertě pro Krtečky.

FONTANELA
Skupina vznikla v roce 1995, původně za účelem studiového nahrávání starších písní folkové skupiny M+L. Toto úsilí bylo završeno vydaním alba s názvem Na malém městě u vydavatelství Pupava v edici Ohlédnutí. V následujících letech došlo k různým zněmám, a to jak k žánrovým, kdy se zašala skupina Fontanela orientovat na folk-rock, blues, tak pochopitelně i k personálním. Postupně přibyla elektrická kytara, bicí, saxofon a s tím zároveň někteří hudebníci původní sestavu Fontanely opustili. K posledním a nejvýznamnějším změnám došlo na podzim roku 1998, kdy s odchodem zpěvačky Miluše Hrdličkové se Fontanela stala výslovně chlapskou záležitostí se silnou inklinací ke kořenům blues. Snahou Fontalely je mít v repertoáru, pokud možno, co nejvíce původních písní, k čemuž nejvíce autorsky přispívají Petr Čermák, Petr Busta a kapelní dlouholetý kamarád Vladimír Peták. Aranže všech písní jsou ve Fontanele prováděny naprosto kolektivně s cílem vytvořit osobitý a nezaměnítelný výraz skupiny.
Sestava: Jaroslav Bartizal (zpěv, akustická kytara, harmonika), Vlastimil Nedorost (baskytara, akordeon), Petr Busta (elektrická kytara, zpěv), Pavel Žák (bicí), Petr Čermák (akustická kytara, zpěv) a Marian Hostek (saxofon, zpěv).

FREGATA
Jedné z nejdéle existujících kapel v soutěži o Krtečka bysta podle mládí současných členů nehádali, že existuje už osmý rok. Plzeňská skupina Fregata hraje klasický folk založený na kvalitním vícehlasém zpěvu a může sepochlubit účastí na dlouhé řadě velkých festivalů, jako jsou Mohlenický dostavník, Muzika, Svojšický slunovrat Trampská porta, Porta, Struny na ulici nebo Setkání. Soutěžní festival Plánská struna třikrát vyhráli. Zatím jediný demosnímek s názvem Smutný rádio nahráli hned v prvním půlroce svého života, za to ale několikrát nahrávali pro Rozhlas a vidět byli i v televizi (Folková setkání). Na Zahradu přijíždějí podruhé, o Krtečka již hráli v roce 1999.
Sestava: Soňa Kočandrlová (zpěv), Jan Kříž (kytara, zpěv), Petr Šístek (kytara, zpěv), Romana Tomášková (baskytara, zpěv) a Jiří Plha Rybář (mandolína).

CHESED
Pražská skupina Chesed se programově pokouší o zprostředkování židovské kultury českému diváku a posluchači. V repertoáru mají písně duchovní, obřadní i světské v hebrejštině i v jidiš. Letos jim vyšla první deska u Indies. Skupina je postavena na výborných ženských vokálech a nápaditých aranžích, které si vystačí s minimem nástrojů.
Sestava: Zuzana Wirthová (zpěv), Monika Břenková (zpěv), Jan-Matěj Rak (kytara, harmonika, zpěv). Kamilu Dolečkovou (housle, viola, zpěv) zřejmě nahradí Karolína Vančurová (housle, zpěv).

KVINTA
Jedna z nejzkušenějších skupin hrajících o Krtečka (vznikla v roce 1992) byla léta díky své vysoké sehranosti ozdobou teplických předkol Konkursu Zahrady a vždy jí kousek scházel k postupu. Letos tedy poprvé na Zahradě, nicméně výčet absolvovaných festivalů je úctyhodný - Muzika, Trampská porta, Porta, Sokolovský dostavník, Memoriál Gody, Bezmezná Mezná a řada dalších. V Docela velkém divatdle ve svém rodném Litvínově začali pořádat v roce 1999 pravidelný pořad Folková kavárna, který vydržel až dodnes a na kterém si Kvinta zahrála s řadou hostů. V roce 1998 se přihlásili do projektu na podporu regionální kultury REK, zvítězili a díky tomu natočili CD s názvem Všednosti.
Sestava: Tomáš Papouch Kunz (kytara, zpěv, kapelních, autor většiny písní), Iva Pralinka Boušová (rytmika, zpěv), Petra Zmijovka Petrásková (rytmika, zpěv), Oldřich Lidna Šimků (kytara, zpěv) a Jan Ampér Petrásek (baskytara, zpěv).

MAGISON
Teprve tři roky oslaví Magison letos v září. Už stihl vyhrát tři Porty Trampské a dvě plzeňské, zahrál si skoro všude (v červnu absolvoval sté vystoupení) včetně loňské Zahrady, dosáhnout na čtvrté místo Ankety F&C (Objev roku) a hlavně se stát nepominutelnou veličinou na poli moderní trampské písně, kterou pomáhá vzkřísit. Potvrzení tohoto faktu je i nasazení Magisonu jako strůjců páteční Trampské scény na zámku. Kapela pořádá pravidelné koncerty v pražském klubu Trojická, které od září přesunuje do DDM Karlín. V září čeká kapelu ještě jedna událost – natáčení debutového alba Bloudění.
Sestava: Vladimír Šaolin Konopas (kytara, zpěv), Zbyněk Zubřík Rosendorf (foukací harmonika), Luděk Žofák (kontrabas, zpěv), Mirka Menšíková (zpěv) a Jan Frühwirt (sólová kytara, zpěv).

ONEN SVĚT
Brněnská kapela sestavená ze studentů (letošních maturantů) Gymnázia Matyáše Lercha v Brně a vedená jejich profesorem Pavlem Žemlou (klavír). Ten má zkušenosti z brněnské alternativní scény (hrával např. v projektech Petra Váši, Jirky Vondráčka či v Heřmanově skoku) a do velké míry kapele vtiskl něco, co na brněnskou avandgardu navazuje. Kapela v roce 1999 soutěžila na celostátních kolech Porty a Trampské porty a některé její písně vyšly na zajímavém "školním" CD. Upoutá zajímavým nástrojovým obsazením a výraznou zpěvačkou.
Sestava: Šárka Kytnerová (zpěv, flétna). Šimon Chudoba (kytara, zpěv), Zdeněk Žert (violoncello), Lucie Šilerová (příčná flétna), Veronika Mišáková (klarinet, zobcové flétny sopránová a sopraninová, zpěv), Tereza Bulionová (housle, zpěv).

PĚTNÍK
Ještě ani dva roky nejsou pražskému vokálnímu seskupení, nicméně v jeho rodokmenu lze nalézt skupiny Pramínek a MEDart, které to dotáhly až k vlastním albům. Tím, co všechny vyjmenované spojuje, je osoba kapelníka Honzy Hučína, která se zhlédl před zmíněnými dvěmy lety v čistě vokálních skupeních typu Dobrý večer kvintet a založil kapelu, jejímž jediným instrumentem je jeho ladička. Sestava se už po měsíci hledání ustálila. Skupina za svůj nedlouhý život více než padesátkrát vystupovala, převážně v pražských klubech, ale i v Brně či Plzni a ve finále Porty (2000) či Trampské porty (2001). Zpívají hlavně úpravy tradicionálů, evergreenů, lidovek, klasiky nebo swingovek.
Sestava: Jan Hučín, Lenka Horáková, Manča Sršňová, Honza Lukavec a Dan Pikálek.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Maminka ze mě chtěla mít kdysi faráře, říká Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený vyprodal O2 arenu, tak přidal druhou. Připadal si jako Mercury. Ve středu 1. října přišel šok –...

KVÍZ: Znáte dobře rockera Lennyho Kravitze, který znovu zamíří do Prahy?

Po dvou letech od poslední návštěvy se do Prahy vrátí Lenny Kravitz, rockový rebel se soulovou duší. Idol mnoha žen...

RECENZE: Straussova Žena bez stínu představuje vídeňský klenot

K 150. výročí Vídeňské státní opery připravila její dramaturgie nové nastudování Ženy bez stínu. Jen těžko si lze...

Letadla, pivo, zpěv. Lídr Iron Maiden představí v Praze autobiografii

Heavymetalová publikum ho už bezmála čtyřicet let miluje jako zpěváka ikonických Iron Maiden. Nejde ale o zdaleka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz