Chystá se hudební mše pro Hladíka i vzpomínka na kytaráře Jurkoviče

  14:57aktualizováno  14:57
Je to vždy zvláštní událost, pokud se hudebníci sejdou i jinak než na běžném „kšeftu“ a uctí památku některého ze svých kolegů a hrdinů. Na Radima Hladíka se bude vzpomínat na Rock for People i samostatném koncertu, další akce uctí Pavla Bobka či kytaristu a kytaráře Petera Jurkoviče.

První z několika letošních vzpomínek se uskuteční v rámci festivalu Rock for People, kde se bude 5. července vzpomínat na Radima Hladíka. Účast zatím přislíbili David Koller, Michal Dvořák nebo Lenka Dusilová.

Druhý, výpravnější multimediální koncert je naplánovaný na 2. prosince do pražského Divadla Archa, kde se objeví například Vladimír Mišík, Jaroslav Hutka, Dagmar Voňková, Michal Pavlíček, Michal Hrůza, Luboš Andršt, Lešek Semelka nebo Viktor Sodoma. „Oslovila jsem Radimovy spoluhráče a spřízněné muzikanty, kteří složí mému muži poctu. Těch jmen je opravdu hodně. Když jsem si nedávno jejich seznam procházela, připomnělo mi to počet lidí v kostele. Takže pro nás to bude něco jako druhá hudební mše,“ popisuje Zlata Hladíková, která nad oběma akcemi drží patronát.

Peter Jurkovič (vpravo) a Stefan Milkov předávají Jeffu Beckovi kytaru

Peter Jurkovič (vpravo) a Stefan Milkov předávají Jeffu Beckovi kytaru

14. července potom hudební smetánka zamíří do Jílového u Prahy, kde se bude konat akce nazvaná Jurkovič Open Air. Peter Jurkovič, který zemřel v listopadu 2015, byl bluesový kytarista, ale především se proslavil tím, že kytary sám stavěl.

A jeho nástroje byly vyhledávané – hrají na ně například baskytarista Vladimír Guma Kulhánek, Petr Fiala, Robert Nebřenský či Mirek Linhart z YoYo Bandu. Jeho kytaru dostali i Jeff Beck nebo Eric Clapton. Druhý jmenovaný dal dárek od Jurkoviče později do velké dražby svých nástrojů ve prospěch protidrogového centra.

Na Jurkoviče letos zavzpomínají kapely Hudba Praha, Krausberry nebo Buty.

Muzikanti muzikantům

Další „tribute“ se chystá na 16. září, kdy by své jedenaosmdesáté narozeniny oslavila legenda české country. Poctu Pavlu Bobkovi bude hostit pražské Divadlo Bez zábradlí a vystoupí zde Marie Rottrová, Petr Janda, Robert Křesťan, Kateřina García, Pavlína Jíšová nebo Yvonne Přenosilová. Zpěváky doprovodí kapela Druhá tráva.

Fotogalerie

Na Bobka zavzpomínají i spolužáci z dob studií a umělečtí kolegové, jako jsou architekta Eva Jiřičná, herci Petr Nárožný nebo Luděk Sobota či hudební kritik Jiří Černý. V rámci koncertu se budou promítat také Bobkovy fotografie pořízené bývalým fotografem prezidentské kanceláře Alanem Pajerem.

Poslední akcí z kategorie „muzikanti muzikantům“ bude přehlídka nazvaná Music FestiWall, která se tradičně koná v areálu prodejny hudebních nástrojů Kytary.cz v pražských Modřanech naproti zdejší graffiti zdi, která dala akci i název.

Na programu je vystoupení českého držitele Grammy Ondřeje Pivce s kapelou Kennedy Administration, písničkáře Voxela, Michala Pavlíčka nebo bubeníka Aarona Spearse, jenž spolupracoval s Aliciou Keys či Adamem Lambertem. Chybět nebudou ani besedy, semináře a workshopy. „Náš festival je ojedinělý v tom, že jsme jedinou tuzemskou akcí, kde se mohou přirozeně potkávat diváci s aktivními hudebníky,“ říká za pořadatele Filip Černý z Kytary.cz.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

Tříbarevná hra. Na Smetanově Litomyšli ožije tragický osud židovské malířky

Letošní 61. ročník Smetanovy Litomyšle se koná od 13. června do 7. července.

Koncertem České filharmonie večer začne v Litomyšli 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Během...

Královna písničkářka I. Jen čert ví, proč Navarová své šedesátiny neoslaví

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzaně Navarové by právě bylo šedesát let. Hlas Nerezu a folková průkopnice však téměř před patnácti lety zemřela na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz