RECENZE: Poctu Haně Hegerové složil každý zpěvák podle svého naturelu

  7:59aktualizováno  7:59
Koncert k 88. narozeninám naší nejvýznačnější šansonierky Hany Hegerové se nesl v duchu upřímně míněných slov obdivu a pokusů zachytit to ztěžka uchopitelné, co z jejího zpěvu dělá tak úchvatný zážitek.

Není to možná příliš spravedlivé, ale co naplat. Kdykoliv dozpíval někdo z „gratulantů“, člověk si v duchu povzdechl: „Dobré, ale Hegerka to prostě není“. Logicky, nemůže být, její přednes, zpívaný, částečně mluvený, hodně prožitý, je magický a jen těžko napodobitelný.

Fotogalerie

Chvályhodné bylo, že k nepatřičnému imitování se nesnížil nikdo z vystupujících. Trapné by to bylo hlavně u pánů – představte si třeba Ondřeje Rumla, jak se snaží napodobit Hegerové typickou „měkkou“ dikci. Svůj výstup pojal v duchu svého temperamentu a dobře udělal.

Člověk se ani nepozastavil nad tím, že zpívá písničku primárně napsanou pro zpěvačku. V tomto ohledu je dobré znovu zmínit, jak ohromné štěstí měla Hana Hegerová na skladatele, což připomněl i přítomný Václav Kopta, syn textaře Pavla Kopty. Z dalších, kdo pro Hegerovou psali, zmiňme alespoň Petra Hapku, Michala Horáčka nebo dvojici Jiří Suchý a Jiří Šlitr.

Dalším zpěvákem, kterému připadl nelehký úkol „převtělit“ se na chvíli do Hany Hegerové, byl Štefan Margita. Při jeho zpěvu ale bylo toho patosu už přece jen moc. Opera samozřejmě není totéž, co šanson, ale v tomto případě to pěvec neuhlídal.

A ještě u jednoho ze zpěváků bych se rád zastavil. Respektive, v tomto případě z herců. Patrik Děrgel v duetu Tak abyste to věděla s Dášou Zázvůrkovou jednak nechtěně dokázal, že nejen Hegerová, ale i Waldemar Matuška je těžký interpretační oříšek, jednak s jeho vystoupením jako kdyby na pódiu zavanul odér jisté „známé tváře“.

Hana Hegerová 88

Forum Karlín, Praha

21. října 2019

Hodnocení­: 55 %

Jinak se většina interpretů celkem chvályhodně držela spíše svého naturelu. Čili Lenka Filipová, samozřejmě s kytarou, byla mile a neokázale civilní, Lucie Bílá tradičně občas při zpěvu přitlačila na pilu a Jitka Molavcová byla...inu, semaforská. Se svou typickou lehce přehrávanou, přepečlivou dikcí byla místy až moc „komediální“.

Za zmínku stojí i vystoupení herečky Zuzany Kronerové, která velmi šťastně dokázala zachytit přesně tu špetku herecké stylizace, kterou do svého projevu vkládala i Hana Hegerová.

Celkově se dá říci, že to byl vkusný a umírněný večer k poctě výjimečné dámy české populární hudby. Svérázné a originální, jak ostatně vtipně připomněl režisér Fero Fenič četbou dobové „normalizační“ stížnosti na její nevhodné chování.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

RECENZE: Nová deska Ringo Starra je plná řídkých a nevzrušivých písní

Sympatie, které už roky vzbuzuje jeden ze dvou dosud žijících The Beatles, bubeník Ringo Starr, bohužel nezaplaší velmi...

GLOSA: Když se pěvecká hvězda naplno rozzáří až v přídavcích

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende má za sebou příběh pohádkového vzestupu následujícího po vítězství v soutěži...

VIDEO: Support Lesbiens v novém klipu ztvárňují boj o lásku

Pětice Support Lesbiens představuje nový videoklip z alba Glow, z roku 2018. Tentokrát došlo na skladbu Here I Am,...

VIDEO: Podívejte se na necenzurovaný klip projektu Lindemann

Tull Lindemann je známý jako frontman německé kapely Rammstein, pro niž píše texty plné zvráceností, perverze a vůbec...

Najdete na iDNES.cz