KOMENTÁŘ: Rejžek si kopl do Hapky. Kýčaře lze napodobit, Hapku těžko

  17:42aktualizováno  17:42
Hudební kritik Jan Rejžek si ve všeobecné atmosféře pochopitelné nostalgie a patosu na svém Twitteru neodpustil kopnutí, že Hapka byl „přeceněný kýčař“. Na to ale musím namítnout, že Hapkův způsob práce tomuto tvrzení neodpovídal.

Petr Hapka byl totiž nejen muzikou, ale i na pohled a svým životním stylem a příběhem romantickým obrazem umělce ze starých časů. Historky o Hapkově způsobu práce jsou pověstné.

Zemřel Petr Hapka

Když chtěl nahrávat v Rudolfinu, nechal ho pronajmout v noci, protože přes den coby známý bonviván prostě nebyl zvyklý pracovat. Natáčelo se, jen když cítil, že je na to vhodná nálada a rozpoložení. Jinak hrál radši scrabble. Jeho práce nebyla strojově profesionální, ale potřeboval pro ni vášeň, tou dokázal nadšeně strhnout svoje okolí a následně i posluchače.

Hapkův silný autorský rukopis a podvědomou povědomost jeho zvuku a melodiky nelze zaměňovat za mechanické sázení na jistotu a počítání emocí podle kalkulačky. Jeho nejbližší spolupracovníci o něm naopak vždycky hovořili jako o člověku, kterému bylo jedno, jaké jsou trendy, zda bude slavný, bohatý nebo zda jeho písně budou hrát rádia.

Hrála ho a hrají nejen jako autora, ale i v duetech a sólově, přestože sám rozhodně nezpíval školeným hlasem profesionálního zpěváka. Uměl totiž pracovat s hudebností, ale zároveň jednoduchostí, všeobecnou srozumitelností, prostřednictvím melodií dokázal posluchače na hudbu napojit.

Dobře je to patrné právě ve vnitřním kontrastu slov a nálady písničky Bude mi lehká zem, která ho teď doprovází ze světa. Ale i v ohlasu jeho práce pro film, která zůstává trochu neprávem zastíněna odérem Levandulové.

Výmluvné je také to, že za posledních pět let, během nichž už Hapka kvůli zdraví nebyl umělecky aktivní, nedokázal „jeho“ textař Michal Horáček přes usilovné hledání a všemožné internetové hudební dílny v projektu Český kalendář najít nikoho, kdo by dokázal jeho vlastní rýmy hudebně vystihnout s takovou elegancí a srozumitelností jako právě Hapka.

Fotogalerie

O tom, že rukopis je něco, co se nedá napodobit ani jen tak zreprodukovat, se přesvědčil i Ondřej Brzobohatý, který pomáhal na sklonku umělecké kariéry Hapkovy nápady dotáhnout, na dnes už pozapomenutém cédéčku Tante cose da veder, na němž je devět aranží ústřední melodie Kudykamu. Ta původní, Hapkova, je ve své syrovosti a živelnosti zároveň nejpřesvědčivější, i když ji hraje jen s klavírem.

Jeho největším autorským trumfem byla totiž rozpoznatelnost a samozřejmost, pro kterou bylo po pár tónech každé jeho písničky vždycky jasné, že „je to Hapka“. A ta důvěrná známost a přístupnost přitom nebránila prožívat skrz jeho hudbu příběhy i emoce.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Léčba jménem The Cure Colours of Ostrava rozhodně prospěla

The Cure - Colours of Ostrava 2019

Čtyři dny nabité muzikou všech myslitelných žánrů, skvělé premiéry i očekávané návraty. Tím vším byly letos Colours of...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Najdete na iDNES.cz