KOMENTÁŘ: Rejžek si kopl do Hapky. Kýčaře lze napodobit, Hapku těžko

  17:42aktualizováno  17:42
Hudební kritik Jan Rejžek si ve všeobecné atmosféře pochopitelné nostalgie a patosu na svém Twitteru neodpustil kopnutí, že Hapka byl „přeceněný kýčař“. Na to ale musím namítnout, že Hapkův způsob práce tomuto tvrzení neodpovídal.

Petr Hapka byl totiž nejen muzikou, ale i na pohled a svým životním stylem a příběhem romantickým obrazem umělce ze starých časů. Historky o Hapkově způsobu práce jsou pověstné.

Zemřel Petr Hapka

Když chtěl nahrávat v Rudolfinu, nechal ho pronajmout v noci, protože přes den coby známý bonviván prostě nebyl zvyklý pracovat. Natáčelo se, jen když cítil, že je na to vhodná nálada a rozpoložení. Jinak hrál radši scrabble. Jeho práce nebyla strojově profesionální, ale potřeboval pro ni vášeň, tou dokázal nadšeně strhnout svoje okolí a následně i posluchače.

Hapkův silný autorský rukopis a podvědomou povědomost jeho zvuku a melodiky nelze zaměňovat za mechanické sázení na jistotu a počítání emocí podle kalkulačky. Jeho nejbližší spolupracovníci o něm naopak vždycky hovořili jako o člověku, kterému bylo jedno, jaké jsou trendy, zda bude slavný, bohatý nebo zda jeho písně budou hrát rádia.

Hrála ho a hrají nejen jako autora, ale i v duetech a sólově, přestože sám rozhodně nezpíval školeným hlasem profesionálního zpěváka. Uměl totiž pracovat s hudebností, ale zároveň jednoduchostí, všeobecnou srozumitelností, prostřednictvím melodií dokázal posluchače na hudbu napojit.

Dobře je to patrné právě ve vnitřním kontrastu slov a nálady písničky Bude mi lehká zem, která ho teď doprovází ze světa. Ale i v ohlasu jeho práce pro film, která zůstává trochu neprávem zastíněna odérem Levandulové.

Výmluvné je také to, že za posledních pět let, během nichž už Hapka kvůli zdraví nebyl umělecky aktivní, nedokázal „jeho“ textař Michal Horáček přes usilovné hledání a všemožné internetové hudební dílny v projektu Český kalendář najít nikoho, kdo by dokázal jeho vlastní rýmy hudebně vystihnout s takovou elegancí a srozumitelností jako právě Hapka.

Fotogalerie

O tom, že rukopis je něco, co se nedá napodobit ani jen tak zreprodukovat, se přesvědčil i Ondřej Brzobohatý, který pomáhal na sklonku umělecké kariéry Hapkovy nápady dotáhnout, na dnes už pozapomenutém cédéčku Tante cose da veder, na němž je devět aranží ústřední melodie Kudykamu. Ta původní, Hapkova, je ve své syrovosti a živelnosti zároveň nejpřesvědčivější, i když ji hraje jen s klavírem.

Jeho největším autorským trumfem byla totiž rozpoznatelnost a samozřejmost, pro kterou bylo po pár tónech každé jeho písničky vždycky jasné, že „je to Hapka“. A ta důvěrná známost a přístupnost přitom nebránila prožívat skrz jeho hudbu příběhy i emoce.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Zemřela zpěvačka Zorka Kohoutová, hvězda české dechovky

Zpěvačka Zorka Kohoutová

Zpěvačka Zorka Kohoutová zemřela. Bylo jí 88 let. Přezdívalo se jí „královna české dechovky“ a nazpívala například...

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Soundtrack uzavře letní sezonu s Amadeem a s hity kapely Queen

Ze zkoušky projektu Amadeus Live

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, jenž zabere poslední prázdninový víkend, se už etabluje jako...

Najdete na iDNES.cz