KOMENTÁŘ: Věk osvobozuje. Jeho Excelence Karel Gott má cenu za dialog

  6:58aktualizováno  6:58
Člověk musí být opravdu mimořádně velkorysý mecenáš, aby si na dobročinné aukci koupil obraz od Kateřiny Brožové; jak sama herečka a novopečená výtvarnice přiznala, prý vůbec první obraz, jaký kdy namalovala.

Karel Gott se udílení mezinárodních cen nadace Trebbia neúčastnil poprvé, na večeru se objevil už třeba v roce 2014. | foto: Profimedia.cz

Ale musel by být také hodně velký cynik, aby ani nezatleskal, když na témže večeru při udílení mezinárodních cen nadace Trebbia převzal brzký osmdesátník Karel Gott ocenění za přínos k dialogu národních kultur. Což učinil s vtipným upozorněním, že trofej takového druhu dostává poprvé a že má zatím kupodivu jenom jednu.

Zpěvák Karel Gott s manželkou Ivanou na galavečeru mezinárodního filmového...

Zpěvák Karel Gott s manželkou Ivanou na galavečeru mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, kde zpěvák převzal cenu Zlatý střevíček za vynikající interpretaci písní v českých filmech. (31. května 2019)

Pravda, ceny Trebbia představují zvláštní směsici ušlechtile nazdobené noblesy a soukromnického večírku. Evropské kulturní ocenění založené na vztahu mezi mecenáši a tvůrci má za osmnáct let ve své kronice podivuhodnou sbírku jmen. V nominačním výboru působili třeba Václav Havel, Meda Mládková či Jiří Bělohlávek, ocenění dostali Ronnie Wood ze skupiny Rolling Stones (jehož obraz se také dražil), Sir Nicholas George Winton nebo Ladislav Chudík, ale také například kambodžský král, mongolský šamanský básník nebo rozličné podnikatelské veličiny.

Na jedné straně se ceremoniálu poskytuje Pražský hrad a záštita prezidentů Česka i Slovenska, sedí se tu ve slavnostních róbách u slavnostních stolů, hrají symfonici, zpívá se opera.

Na straně druhé tady pouze vzácní jednotlivci vychovaně povstanou k udílené poctě, jak káže bonton, a suma za vydražené obrazy od amatérských malířů připomíná spíše výsledky bohatší tomboly.

Pevný bod v našem malém vesmíru

Nicméně při vší úctě k ostatním letošním laureátům, od Čechomoru přes ukrajinskou dirigentku Oksanu Lynivovou až po slovenského klavíristu Mariana Lapšanského, stačí jedno jediné nezpochybnitelné jméno, aby cena dostala patřičný lesk. Zvláště když se k nositeli přidá chytrá diplomatická obezlička, protože evropskou trofej Karlu Gottovi předávali svorně velvyslanci Ruska a Německa. Okázale efektní gesto smíření Jejich Excelencí prostřednictvím Zlatého hlasu z Prahy.

Jistě, ve vnitrostátním měřítku už to známe, Karel Gott zůstává pevným bodem v našem malém vesmíru pro několik generací napříč roky i režimy a jeho hymna zazpívaná s Karlem Krylem 4. prosince 1989 na Václavském náměstí měla podobně symbolický význam vstřícného mostu mezi disentem a většinovou společností.

Podobně může vyslanec naší hudby účinkovat v mezinárodní dimenzi, jestliže, jak na večeru zaznělo, „jeho včelka Mája dokáže vnést úsměv dokonce i na tvář Němců“. Vielen dank, spasibo, děkoval Gott.

Na den dobytí Bastily

Čím blíže k jeho osmdesátinám, tím více se budou množit oficiality, dary, ovace. Ne že by o ně šlo, statistiky už nyní evidují 42 cen Slavík, na padesát milionů prodaných desek a vyznamenání všeho druhu: Řád Jurije Gagarina, Zlatou jehlu Polydoru, Zlatou harfu ze Stuttgartu, čtyřnásobnou cenu Trophée nationale na přehlídce MIDEM v Cannes, Třešňové květiny na festivalu v Tokiu – a také titul Zpěvák století, který se zrodil z loňské rozhlasové ankety ke stému výročí založení Československa.

Takovou kolekci už jedno ocenění Trebbia nevytrhne. Ledaže by se datum zpěvákova narození – 14. červenec, výroční den dobytí Bastily ustavený za státní svátek ve Francii, uzákonil jako státní svátek i u nás. Cyril a Metoděj, Jan Hus, Karel Gott; krásné tři dny prázdninového volna.

Ale vážně, zásadní dar už jubilant dostal. I svým vystoupením na cenách Trebbia totiž doložil pravdivost úsloví, že věk osvobozuje: čím je starší, tím víc si utahuje z vlastní osoby. Takže v devadesáti už bude vtipem hýřit – a sebeironie je nejlepší dialog.


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Madonna mi dala vlastní píseň, vzpomíná její bývalá vokalistka DeLory

Zpěvačka Donna De Lory na mezinárodním diskuzním fóru Meltingpot (2019)

Dvacet let strávila Donna De Lory po boku Madonny jako její vokalistka. Společně objely celý svět a De Lory přitom...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Najdete na iDNES.cz