Koller nazval novinku ČeskosLOVEnsko. Producenta Stinga vzal do Mikulova

  7:53aktualizováno  7:53
Davida Kollera jste v uplynulých dnech mohli zastihnout leda doma, v Mikulově, kam se přestěhoval a kde si vybudoval studio. Takové, že v něm může točit sólovou desku s producenty slavných nahrávek Stinga nebo Depeche Mode.

David Koller nahrává desku ČeskosLOVEnsko. | foto: Michal Budinský

Koller patří mezi muzikanty, kteří opravdu neradi mluví o něčem, co ještě není hotové. Na sólovém albu, které má být venku v březnu, začal sice intenzivně pracovat už loni v létě, když dokončil comebackové turné s Lucií. I když už tehdy bylo zřejmé, že se kolem desky motá podezřelé množství zajímavých muzikantských jmen z venku, žádosti o rozhovor vytrvale odmítal, protože “mluvit o hudbě je strašný”.

Čtěte v sobotu

Producent Kipper Eldridge ve studiu Davida Kollera

Reportáž z natáčení desky Davida Kollera a rozhovor s producentem Kipperem Eldridgem čtěte čtěte v příloze MF DNES Scéna

Až teď, když do jeho domu podruhé dorazil britský kytarista a producent Kipper Eldridge, který proslul zejména prací na stěžejních deskách Brand New Day a Sacred Love od Stinga, si nechal alespoň jedno odpoledne nahlédnout pod ruce.

“S tím nápadem přišel Laco Vajdička z vydavatelství Brainzone. Říkal, že má spoustu známých v Londýně a že bychom je mohli oslovit jako producenty a kupodivu nekecal. Ještě během turné Lucie jsme oslovili asi osm lidí, dali si s nimi schůzky a jam sessiony. A nakonec jsme se domluvili,” vzpomíná David Koller na to, jak se jeho nová sólová deska vůbec začala formovat.

Nakonec se rozhodl, že na albu bude spolupracovat se dvěma producenty - Stevenem Lyonem, který má zkušenosti s Depeche Mode či Paulem McCartneym a “je důraznější a názorovější” a podepsal se pod prvním zveřejněným singlem Ani ty, ani já. A pak se Stingovou pravou rukou Kipperem Eldridgem, který má zase “cit pro poetičtější aranže”.

“Kombinace jejich přístupů nám přišla jako ideální,” vzpomíná Koller, kterému ale i v případě ostřílených producentských jmen zkušenosti velily k opatrnost. “Natáčení jsme si schválně rozložili, abychom se nejdřív seznámili. Bylo to dobře, protože první nahrávky, jak jsme záhy zjistili, působily opatrně. Bylo z nich znát, že se ještě stydíme. To znamená, že jsme nahráli věci, které jsme už kdysi dělali a nebavilo by nás je znovu hrát,” vysvětluje.

Fotogalerie

Že se točí tady, u Kollera doma, byla víceméně souhra okolností. “Já jsem ani nevěděl, zda budu mít studio hotové. Původně jsem si myslel, že půjdeme do Sona nebo někam, kde je to úplně profesionální. Ale pak se tu byli producenti podívat a řekli, že je to úplně v pohodě,” ukazuje po domě a vybavení, na které mu, jak bez okolků říká, pomohlo vydělat turné s Lucií.

Album má být hotové v březnu, křtít se bude 4. června v pražském Foru Karlín. Jmenovat se bude ČeskosLOVEnsko, i kvůli tomu, že slova většiny písniček napsala mladá slovenská básnířka Mirka Ábelová.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

RECENZE: Zážitek v podobě výročního koncertu Beach Boys kazil hlavně zvuk

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Jak zpěvák Mike Love i z pódia Lucerny připomněl, o půlnoci na pondělí uplynulo přesně padesát let od dne, kdy se The...

OBRAZEM: Def Leppard a Whitesnake potěšili fanoušky melodického rocku

Def Leppard v pražské O2 areně 17. června 2019

V pondělí v pražské O2 areně úřadovala legendární britská kapela Def Leppard. A aby toho nebylo málo za předskokana si...

AUDIO: Poslechněte si ukázky z Balkanizace, Mr. Loco tu zpívají česky

Kapela Mr. Loco

V pátek 14. června vyšlo druhé studiové album kapely Mr. Loco s názvem Balkanizace. Na rozdíl od prvotiny Balkan Trip z...

Najdete na iDNES.cz