Když pop-music hrají majitelé mozku, zdravých uší, vkusu a talentu

  7:58aktualizováno  7:58
Není třeba se lekat toho, že debutové album skupiny Lanugo vyšlo u jazzového labelu Animal Music a podíleli se na něm vesměs jazzoví hudebníci. Jeho obsahem je totiž pop. Skvělý pop.

Lanugo | foto: Animal Music

Samozřejmě to není (bohužel, bohužel a ještě jednou bohužel) typ popu, který bychom denně slýchali z vln českých rozhlasových stanic. Je to hudba, která je u nás přidělována jakémusi nedefinovatelnému okruhu údajných fajnšmekrů a snad i intelektuálů.

To je ale omyl. Ano, je chytrá, interpretují ji lidé, kteří umějí hrát a pořádně zahrát si chtějí, a kteří se také nesmíří s jednoduchou tříakordovou skládačkou typu refrén-verze-refrén. Rozhodně se ale neutápějí v neorganickém "umění pro umění" a sebestředném ukájení hráčských vášní.

LanugoSnad se instrumentalisté neurazí, ale Lanugo se z velmi podstatné části rovná Markéta Foukalová. Tedy zpěvačka, která o sobě v pop-jazzových kruzích dala vědět ve skupině Madfinger a jejího hlasu si povšiml i Michal Prokop a pozval ji k nahrávání svého alba Poprvé naposledy i na několik výjimečných koncertů.

Teprve v rámci Lanuga ale Foukalová našla, zdá se, svou pravou parketu, v čemž jistě hrají roli nabyté zkušenosti z minula a věková vyzrálost. Její projev je tvárný, ohebný, přitom ale vyrůstá z pevného gruntu. Písničky Lanuga jí umožňují rozvinout poměrně širokou výrazovou paletu od ztišených poloh až po téměř rockový drive.

Hráčsky se Lanugo rekrutuje z mladších, zejména jazzových hráčů té sorty, kterou potkáváme jako kmenové hráče či hosty v řadě dalších projektů nejrůznějších stylů, které vyjmenovávat by zabralo soupisku zvící telefonního seznamu menšího města. Pro úplnost jen jejich jména: Viliam Béreš (klávesy), Rastislav Uhrík (baskytara, kontrabas), Martin Kopřiva (bicí), Miroslav Hloucal (trubka), Mirek Šmilauer (kytara).

LanugoHarmonicky, ale i melodicky bohaté písně si z většiny napsalo Lanugo samo, s citem pro příjemná překvapení, hravé zvraty, ale i volné imprese. Kapele sluší obě základní polohy, komorní, kdy hudební part přebírá jen jeden či dva nástroje (klavír, akustická kytara), i ty postavené na rozevlátém, avšak přesně řízeném souzvuku všech plus třeba i hostujícího smyčcového Lamborghini String Quartetu.

Společnosti Animal Music se opět podařil přesný zásah. Označit debut Lanuga za "slibný" by bylo poněkud nepřípadné: léta "slibnosti" si jeho talentovaní členové už odkroutili. Přesnější by naopak bylo mluvit o zajímavém novém projektu "all stars teamu" poměrně izolované scény, který má rozhodně na to, aby pronikl i daleko mimo pódia jazzových klubů.

Lanugo
Vyd. Animal Music, čas 53:21
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Do Prahy míří divný folkař se srdcem hippeho Devendra Banhart

Devendra Banhart na hudebním festivalu Colours of Ostrava

Prostřední jméno má po postavě ze Star Wars, svého času randil s herečkou Natalií Portmanovou, přitom vyrůstal v...

VIDEO: Píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu má nový videoklip

Vrcholem večera bylo vystoupení Marty Kubišové (25. listopadu 2017).

Píseň Modlitba pro Martu poprvé zazněla v televizním seriálu Píseň pro Rudolfa III. a záhy se stala trnem v oku všem...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz