Před pěti lety zemřel Svoboda. Bez něj by nezářila Mája, Popelka ani Gott

  14:10aktualizováno  14:10
Na den přesně před pěti lety opustil své nejbližší Karel Svoboda. Sebevraždou v zahradě jevanské vily skončila kariéra jednoho z výjimečných skladatelů, jehož písně si zpívá několik generací.

Psát písničky začal Svoboda už počátkem 60. let, kdy hrál v kapele Mefisto, jeho první velký hit ale ovládl rádia teprve v roce 1968, kdy Karel Gott nazpíval trhák Lady Carneval. Svoboda ale skládal i pro další interprety, psal také filmovou hudbu a muzikály.

O tom, proč si otec ani ne dvouletého syna sáhl 28. ledna 2007 na život, se jen spekulovalo, podle známých však trpěl depresemi. Po Svobodově smrti také vyplavaly na povrch nepotvrzené informace o údajných problémech v manželství, které ale vdova Vendula odmítala (čtěte Dospěla jsem, říká pět let po smrti manžela Svobodová). Skutečností se nicméně staly spory mezi ní a skladatelovým synem z prvního manželství Petrem, které vypukly již krátce po smrti Karla Svobody a jež řadu měsíců plnily stránky bulváru. Utichly teprve nedávno.

Poslední roky tak bylo jméno Karla Svobody připomínáno mnohem častěji v jiných souvislostech než kvůli jeho skladatelskému nadání. Právě díky hudbě se ale někdejší adept zubařského řemesla proslavil, a to nejenom na české scéně. Svoboda totiž kromě hitů pro Karla Gotta, Václava Neckáře, Helenu Vondráčkovou nebo Martu Kubišovou skládal také filmovou hudbu. Jeho melodie podkreslily slavné Tři oříšky pro popelku, televizní seriály Návštěvníci či Cirkus Humberto i řadu zahraničních snímků.

Celosvětové proslulosti pak Svobodova hudba dosáhla díky úvodní písni ke kreslenému seriálu Včelka Mája. Vznikla v roce 1975 a existuje v nespočtu jazykových verzí - českou, slovenskou a německou pak nazpíval Svobodův dvorní interpret Karel Gott. Pro něj Karel Svoboda ostatně složil celou řadu šlágrů, vedle Lady Carneval (vznikla pro festival v brazilském Riu de Janeiro) to byla i titulní píseň ke "Třem oříškům" Kdepak ty ptáčku hnízdo máš nebo duet s Marcelou Holanovou Čau lásko.

Miss World Taťána Kuchařová a Karel Svoboda na benefičním koncertě Vánoční královny pro Kapku naděje

Miss World Taťána Kuchařová a Karel Svoboda na benefičním koncertě pro Kapku naděje

Karel Gott a Karel Svoboda

Karel Gott a Karel Svoboda - anketa Top Celebrity 2005

Lucie Bílá a Karel Svoboda

Lucie Bílá a Karel Svoboda v pražské Lucerně při skldatelových 65. narozeninách

Už na počátku 70. let Karel Svoboda, tehdy již úspěšný autor písniček i filmové hudby, zabrousil do muzikálového žánru. A to velmi úspěšně, film Noc na Karlštejně režírovaný Zdeňkem Podskalským patří i díky Svobodovým melodiím do zlatého fondu české kinematografie. Muzikál vycházející z hry Jaroslava Vrchlického se dnes úspěšně hraje i na divadle, patří například k velkým hitům pražského Hudebního divadla v Karlíně.

Draculu viděly na dva miliony lidí

K psaní původního divadelního muzikálu se ale Karel Svoboda dostal až v první polovině 90. let, když se Zdeňkem Borovcem vytvořili Draculu. V té době Svoboda už řadu let neskládal písničky. "A proč taky? Můžu místo toho napsat muzikál nebo filmovou hudbu. Psát hity se na tak malém trhu z finančního hlediska nevyplatí," jednoduše popsal motivaci skladatel, který se netajil tím, že hudba je pro něj prostředkem obživy. Nutno dodat, že v jeho případě velmi dobrým, a to i díky muzikálům.

Karel Svoboda

Karel Svoboda se narodil 19. prosince 1938 v Praze, jako vystudovaný zubní laborant pokračoval ve studiu stomatologie, nakonec ale utekl k hudbě. Začínal ve studentské kapele, první angažmá měl v taneční kavárně Vltava. V roce 1965 let prorazil se skupinou Mefisto, kterou ale koncem 60. let opustil a věnoval se skládání. Svoboda byl dvakrát ženatý, jeho první žena zemřela v roce 1993. Z prvního manželství měl dceru a syna, v druhém se mu narodila dcera, jež zemřela na leukémii, a syn.

Vždyť komerční úspěch Draculy byl obrovský, hrál se i v Jižní Koreji a viděly ho přes dva miliony lidí. Pět let po Draculovi pak stejní autoři přišli s Monte Cristem, který vidělo přes 500 tisíc diváků. Golem, Svobodovo poslední rozsáhlé dílo z roku 2006, už ale příliš úspěchů neslavil. Ani diváky dobře přijaté muzikály přitom někteří hudební kritikové moc nechválili. "Jejich schematismus ho vedl k vykrádání sama sebe," dá se například najít v recenzích.

Právě opakování se či "zhudebňování sama sebe" lze číst mezi výhradami nejčastěji. Nechybí ale ani slova uznání. Například, že jeho hudba "není laciná, ale ani nijak složitá a snadno se zaryje do paměti". Poklonu Svobodovi složil v roce 2003 i tehdejší ředitel Národního divadla Daniel Dvořák. "Jednoduchý jako Vivaldi, romantický jako Čajkovskij, patetický jako Beethoven, rytmický jako Chačaturjan, zachycující nápěvy současného života jako Janáček, melodik jako Dvořák a Smetana dohromady," prohlásil na oslavě Svobodových 65. narozenin.

"Nahrávky Karla Svobody jsou naším nejprodávanějším exportním artiklem. Loni se prodalo přibližně 8 000 Svobodových nahrávek, z toho většina do zahraničí," řekl Zdeněk Brouček ze společnosti Supraphon. 

Svobodova tvorba je populární v německy mluvících zemích. Například v přímém přenosu německé televizní společnosti ARD v pořadu Krone der Volksmusik 7. ledna vystoupila zpěvačka Ella Endlichová se svým hitem Küss mich, halt mich, lieb mich, německou verzí Svobodovy písně Tři oříšky.

Karel Svoboda

Karel Svoboda

Prodeje CD singlů s touto nahrávkou překročily 150 tisíc kusů a Endlichová převzala zlatou desku společnosti EMI Electrola. Ve svém repertoáru má píseň i německá operní zpěvačka Kriemhild Maria Siegelová.

"Na německém komerčním trhu prorazil třeba skladbou Včelka Mája. Jakkoliv se mi písnička nelíbí, musím konstatovat, že Svoboda dobře zapadl na obrovský německý trh. Takový komerční výkon se dnes těžko nějakému tuzemskému skladateli podaří," uvedl hudební publicista Vladimír Vlasák.

Karel Svoboda

Hudební společnosti využily mediálního zájmu, který se po skladatelově smrti prohloubil, k vydání kompilací, které se velmi dobře prodávaly. Například profilového dvojalba nazvaného 65 vydaného k příležitosti skladatelových 65. narozenin se krátce po jeho smrti prodalo 9 500 kusů, jeho celkový prodej dodnes vzrostl na přibližně 65 tisíc kusů.

Skladatel podle bulváru od své smrti vydělal na autorských právech dědicům, vdově Vendule a dětem Jakubovi, Petrovi a Janě, přes 75 milionů korun. Stále se dobře prodávají desky s jeho hudbou, hrají jeho písničky v rozhlase a televizi.

Svoboda ještě za svého života za prodej svých desek obdržel řadu ocenění. Diamantovou desku gramofonového vydavatelství Supraphon získal za deset milionů prodaných nosičů se svou hudbou, platinovou desku vydavatelství BM Music a FR Records za album Noc na Karlštejně.

Karel Svoboda ve vysílání

Památku Karla Svobody připomene televizní stanice Barrandov 28. ledna odvysíláním hudebního portrétu Největší hity Karla Svobody. V pořadu zazpívají Svobodovy skladby Karel Gott, Lucie Bílá, Helena Vondráčková nebo Marta Jandová a zavzpomínají na něj také jeho nejbližší.

Rozhlasová stanice Rádio Impuls chystá na 28. až 29. ledna speciální vysílání, které se bude věnovat Svobodově osobnosti a tvorbě. Chybět nebudou ani reportáže a rozhovory se známými osobnostmi, které Svobodu osobně znaly.

Český rozhlas (ČRo) připomene 28. ledna úmrtí Svobody odvysíláním koncertu Karel Svoboda 65 z pražské Lucerny v rámci cyklu koncertů Naživo. Stanice ČRo 2 - Praha věnuje v sobotu výročí celé vydání pořadu Karla Gotta s názvem Zpátky si dám tenhle film. ČRo Plzeň uvede 28. ledna pořad Hvězdy, hity, legendy věnovaný Svobodovi.

"Nebyl oslnivou skladatelskou osobností, ale jeho stopa v tuzemské populární hudbě je velmi výrazná díky pracovitosti a umění vyslyšet přání masy publika, jehož vkusu dokázal napsat odpovídající melodie," podotkl Vlasák.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

RECENZE: Cristovao se pitvoří až příliš. I vulgarismů by mohlo ubýt

Ben Cristovao

Někdejší finalista SuperStar Ben Cristovao se nestáhl do ústraní, pracoval na sobě a k překvapení mnohých ohlásil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz