Výstava je od 17. listopadu 2024 k vidění v domě U Zlatého prstenu v Praze a potrvá až do jara roku 2025. Připraveny jsou dosud neviděné a nezveřejněné fotografie, rukopisy textů – například na jídelním lístku – nebo Krylovy vlastnoručně namalované obrazy. Vystavena je také jeho karikatura, jejímž autorem je písničkář Vlasta Třešňák. Prohlédnout je také možné oblečení, v němž se v listopadových dnech roku 1989 Karel Kryl vrátil do vlasti.
„Jsem rád, že Národní archiv měl možnost spolupracovat na přípravě výstavy o tak významné postavě naší nedávné historie, jakou byl Karel Kryl. Expozici jsme koncipovali s velkým respektem k výjimečnému prostoru domu u Zlatého prstenu. Předměty, které naše instituce poskytla, např. kytary, fotografie, zlatou desku či nahrávky písní nebo básní, se tam dobře hodí,“ říká ředitel Národního archivu Milan Vojáček a dodává: „Budu rád, když návštěvník výstavy objeví nečekanou souvislost, zajímavou informaci nebo předmět, který by si s Karlem Krylem nespojil.“
KOMENTÁŘ: Kryl byl melodik, občas nejapný humorista, ale ne hudební světec |
Díky pokročilé technice je na výstavě svým způsobem přítomný i sám její objekt, tedy písničkář, básník, spisovatel a také rozhlasový redaktor Karel Kryl. Návštěvníci jej mohou spatřit jako hyperrealistického 3D avatara.
„Výstava ‚Ahoj občani!‘ je příkladem toho, jak chceme jako moderní městské muzeum vzpomínku na historicky zásadní osobnost propojit s inovativními technologiemi, jako je právě technologie MetaHuman. Díky ní nabízíme návštěvníkům nový způsob interakce s významnou osobností, což posouvá hranice tradičního muzejnictví v České republice,“ říká Ivo Macek, ředitel Muzea Prahy
„Zapojením technologií a nových postupů do přípravy našich expozic a výstav se snažíme prolomit klasický muzejní přístup a atraktivně přiblížit historii v kontextu moderní doby,“ dodává.