Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Exkluzivně   11:55aktualizováno  11:55
Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal třeba i na to, kdo mu dal v životě nejcennější profesní rady.

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou | foto: Supraphon

Prodej bankovky přilákal davy, policie řešila podezřelý kufr

Karel Gott se dočkal pamětní eurobankovky. Jak vypadal začátek prodeje v Praze?

Duet Srdce nehasnou je současným hitem rádií. Jaký je to pocit zazpívat si se svou dcerou?
Já jsem s dcerou Charlotte natáčel dva duety k pohádkám, takže jsem ten pocit zažil už dvakrát. Teď potřetí to mělo jiný půvab. Autorům Richardu Krajčovi a Petru Harazimovi se totiž podařilo vystihnout hluboký pocit a napsat text, který je věrohodný. Ten text se mi i s odstupem času moc líbí, navíc na YouTube to mělo velký ohlas. To je vždy nejlepší důkaz, že to byla dobrá volba. To se na začátku nikdy předem neví.

Liší se nějak tvorba dnešních mladých autorů od toho, co pro vás psali Karel Svoboda a další?
Mezi autory, kteří pro mě napsali písně v poslední době, patří také Marek Ztracený, který opět vycházel ze svého pocitu vůči mně. Znal moji situaci, věděl o mé léčbě, co předcházelo, a jak je pro mne teď důležitá rodina a že manželka je se mnou čtyřiadvacet hodin denně a dodává mi sílu a jistotu. To všechno Marek tušil nebo věděl a vznikla skladba Ta pravá. 

Fotogalerie

To je samozřejmě něco úplně jiného, než když Karel Svoboda s Jirkou Štaidlem napsali třeba Lady Carneval před tím, než jsme jeli na festival do Rio de Janeira. Říkali jsme si – symbolem Ria je karneval, „lady“ je slovo známé po celém světě. Tam jsme mířili s jinou náladou než dnes, kdy si člověk uvědomuje vše s ohledem na minulost. Jak rychle šel čas. Nebo spíš pomalu, protože já mám pocit, že jsem žil několik životů. Děkuju svému osudu, že nade mnou je anděl, který mě chrání. Je lepší se nezabývat rozčilujícími drobnostmi. Chci se obklopovat jen přáteli s dobrými zprávami a veselou náladou. To si přeju a nic víc.

Na dovolené na Sardinii jste nelenil a pokračoval v psaní knižních pamětí. Je složité vybírat z toho všeho, co jste zažil? A jak moc u vás funguje autocenzura?
Autocenzura je u mě tak tvrdá a někdy tak neúprosná, že to dokončení knihy jenom zdržuje (smích). Samozřejmě se memoáry snažím psát tak, aby lidi uvěřili, že vyprávím něco, co ve mně je. Poučení nebo myšlenku, která mě napadá navíc. Vím, co se o mně píše, mám tu na stole všechny časopisy a noviny. Líčí se různé příběhy. To mě na jednu stranu těší, ale pro tvorbu knihy je to těžké, protože musím vybrat něco, co jsem ještě nevyprávěl.

Kdo vám ve vaší profesní dráze dal nejcennější rady? A jaké to byly?
Vzpomínám si na radu od Miloše Formana. K padesátinám mi vzkázal: Karle, zpívej! Nemluv! Taková prostá rada. Ale moc jsem ho neposlechl, protože v poslední době mluvím víc než zpívám.

Divadlo na Jezerce nedávno hostilo oslavu vašich osmdesátin, na kterou zamířilo přes tři sta hostů. Kdy jste ve svém životě pocítil, že máte přátele, na které se můžete opravdu spolehnout?
Tam byli kolegové i bývalí kolegové. Zpěváci, herci... tedy přátelé spíše z branže. A nebyla to jediná oslava, ale ty další budou opravdu v úzkém kruhu. Tohle setkání ve mně zanechalo hluboký krásný pocit. Dokázalo totiž soudržnost lidí, kteří spolu mají nádherné vzpomínky. A kdyby tohle vydrželo dál, to by mi udělalo velkou radost. Ale některé věci se už nemůžou opakovat.

Autoři: , video.iDNES.cz

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Chceme udávat trend, ne se na něm vézt, tvrdí Mirai o desce Arigató

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Debutovou nahrávkou Konnichiwa si kapela Mirai vysloužila Anděla coby objev roku. V září vydá druhou desku nazvanou...

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Najdete na iDNES.cz