Rozhodně nežadoním, aby mě někdo litoval, říká Karel Gott

  14:46aktualizováno  14:46
Po deseti letech vydává Karel Gott desku s původními písničkami. Na tělo mu je napsali i nečekaní autoři jako Chinaski, Gipsy nebo Ondřej Brzobohatý. Jmenuje se S pomocí přátel.

Inspirován Beatles a jejich With a Little Help From My Friends Karel Gott desku pojmenoval S pomocí přátel. "Jednotícím prvkem na ní je různorodost. Baví a těší mě, že jsou na ní úplně nové věci napsané jen a jen pro mne," říká o cédéčku.

Karel Gott a Petr a Pavel ORM

Karel Gott a Petr a Pavel ORM

O tomhle albu mluvíte alespoň čtyři roky.
A nejstarší věc na něm je dokonce stará šest let. Jmenuje se Obraz žen a napsali ji pro mne Petr a Pavel ORM s textařem Pavlem Vrbou. Jinak jsou na albu převážně písně autorů, kteří sami zpívají. To je vždycky dvojsečné, protože když se jim povede hit, tak proč by ho dávali někomu jinému? Já v tom vidím ohromnou poklonu těch kluků, kteří by už mohli nad stařičkým bardem trochu zívat.

Všechny písničky jste si nechával takhle uležet?
Ne, druhým extrémem je Testament od Ondřeje Brzobohatého. Asi před třemi lety mi přehrával něco u mne doma a já mu říkal: to je všechno výborný, Ondřeji, to bych chtěl dělat. Ale pak se mi neozval, a když jsme se potkali a ptal jsem se ho, co je s tou věcí, říkal, že už ani neví. On je hodně spontánní. Pak jsem zjistil, že točí svoje debutové album, a říkal si, že už ho nebudu obtěžovat.

Fotogalerie

Písničku jste však nakonec nahráli. Jak vznikla?
V jeden srpnový čtvrtek jsem mu zavolal, že mám hotové album a v pondělí má deska odejít na mastering. Spíš z legrace jsem mu řekl: "Tohle je poslední výzva, po víkendu bude pozdě." A on řekl: "Vážně? Takže zítra bys to měl mít a v sobotu to natočíme?" A zasmáli jsme se tomu. Jenže on mi druhý den ráno opravdu přinesl hotovou píseň. A velmi mě překvapil. To, že z fleku vymyslí nádhernou melodickou věc a zahraje v ní na klavír takové detaily, jako by na ní pracoval kdoví jak dlouho, to dokážu pochopit. Ale napsat takový text? Testament? Přišlo mi, že na to člověk potřebuje čas, aby vyzrál. Dokonce jsem ho podezíral, že text měl v šuplíku původně určený pro tátu Radka. Ale Ondřej si stál za svým, že hudbu i text udělal skutečně přes noc.

Myslím, že je to jeden z nejsilnějších momentů alba. Nebyla vám však proti srsti tematika loučení a stáří?
Je to na hraně. Jsem známý tím, že jak můžu, tak si z loučení dělám legraci. Jdu do toho. Vždycky, když někdo ohlásí poslední turné na rozloučenou, vidím v tom jenom propagační trik. Protože se stejně po čase vrátí. Ale kouzlo textu k písni Testament je, že nezabředává do sentimentu. I atmosféra ve studiu byla živelná a je to, myslím, znát na mé interpretaci. Rozhodně písní nežadoním, aby mne někdo litoval, protože mi je už pětasedmdesát.

Karel Gott

Další výraznou skladbu Kluk s velkou vášní jste věnoval Jiřímu Štaidlovi.
Ta patří určitě  mezi textově nejsilnější. Já text k melodii Borise Urbánka přitom Radovanu Šťastnému dvakrát vrátil. Pořád se mi na něm něco nelíbilo. Vyprávěl jsem mu, co si vlastně představuji, a řeč přišla na Jirku Štaidla. Vzpomínal jsem, proč se nám tak dařilo. Jak jsme během sedmi let dovedli udělat devadesát devět písní a půlka z nich byly hity. Jirka mne znal snad líp než táta s mámou. V jeho textech byla roztomilá klukovská naivita, se kterou jsem se rád a bez problémů ztotožnil. Jirkovy texty byly křehké, lyrické, měl v nich smysl pro lehce zapamatovatelný slogan s výraznou textovou hlavou, originální a přitom zapamatovatelné obraty, rytmičnost a zpěvnost. Mnohé texty Jirky Štaidla doslova zlidověly. O tom jsem vyprávěl Radovanu Šťastnému a za pár dní mi od něho přišel text, nad kterým jsem užasl. Přesně vystihl, čím pro mne Jiří Štaidl i po jedenačtyřiceti letech od své smrti je.

Karel Gott a Viktor Dyk

Karel Gott a Viktor Dyk

Co pro vás je tím výrazným momentem desky?
Skladby, ve kterých jsme se vydali trošku jinou cestou. Ale takovou, na které jsem se cítil dobře. Patří mezi ně Pondělí Michala Malátného, které jsme natočili s Chinaski. Má takovou bluesovou náladu ranní pondělní mlhy. Píseň Dál jedu si svou napsali pro mne taky neobvyklí autoři, zpěvák Petr Bende a textař Tomáš Roreček. Přesně vyjadřuje můj současný životní pocit i směr cesty, kterou se chci v budoucnu ubírat. Nahrál jsem ji se skvělou kapelou Petra Bendeho a jsem na ni moc hrdý. To samé platí o duetu Místa, která znáš, který pro Moniku Bagárovou a pro mne napsal rocker Viktor Dyk. Těší mne, že se na novém albu objevuje už můj známý duet s Olgou Lounovou Dál za obzor. Olga k duetu napsala nejen hudbu a text, ale je i autorkou scénáře k videoklipu písně.

Karel Gott a produkční tým alba S pomocí přátel

Karel Gott a produkční tým alba S pomocí přátel

Opravdu netradičním spojením se stal duet s Radkem Bangou z kapely Gipsy.cz.
On mi nazpíval demo písničky Tak pojď a já mu říkal, tvůj element tam musí být slyšet, nazpíváme to celé spolu. Podle mého názoru tahle píseň doslova láká na taneční parket. Moc bych si přál, aby píseň – až ji budeme s Radkem na mém podzimním turné po Čechách, Moravě a Slovensku zpívat – zvedla publikum ze židlí a společně jsme rozvlnili velké sportovní haly, kde budeme vystupovat.

Radek Banga prý původně chtěl, abyste ve skladbě i rapoval.
Zkusili jsme to. Ale pak jsem mu to rozmluvil a nepoužili to. Zůstalo tam však nakonec jedno místo, které není mnou úplně typicky zazpívané.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Garbage do Prahy nepřijedou. Pořadatel nabízí slevu na slovenský koncert

Kapela Garbage

Kultovní americká kapela Garbage, která se v pondělí 24. června měla po dlouhých letech vrátit do Prahy, nakonec...

V chrámu klasiky budou znít hity muzikálů jako Whisky, to je moje gusto

Květa Fialová a Olga Schoberová coby Tornádo Lou a Winnifred ve filmu...

V pražském Obecním době, svatostánku klasické hudby, budou znít populární melodie z českých filmů a muzikálů. Koncert...

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Najdete na iDNES.cz