Kapela Vltava představuje nový klip

  21:19aktualizováno  21:19
Pražská hudební skupina Vltava vystoupí v pondělí 16. října v pražském Paláci Akropolis. V rámci koncertu proběhne také premiérové promítání nového videoklipu skupiny. Klip vznikl k písni Léto, vrať se zpátky, která je z posledního alba Vltavy, nazvaného Když bozi zestárnou. Hudební video režíroval Ivan Tatíček, se kterým spolupracoval výtvarník Tomáš Hořínek a na remixu Jan. P. Muchow. Začátek koncertu je naplánován na 20:00, klip si můžete prohlédnout již nyní na stránkách iDNES.

Kapela Vltava "tiká" jako výtečné hodinky

Rok po roce a album po albu se pražská skupina Vltava propracovává k lidovému posluchači v tom dobrém slova smyslu. Připravuje mu chodník z dlaždic, čitelných písniček Bezvadnej chlap nebo Léto, vrať se zpátky, aby po nich doskákal až ke slovním gejzírům, jaké tryskají v titulní písni: "Když bozi zestárnou, maj chůdy z ramen stožárů, jen chlastaj beton a bez helmy spěj v požáru".

Ve fantazii zpěváka a písničkáře Roberta Nebřenského se posluchač nemusí vyznat, ale může se jí kochat. "Orloj vodí slepce, holí vidí z vody, vodí světlo v lebce, podpalubím lodi," zpívá Nebřenský v nádherné metalové svitě Orloj viděl chlapec, která se rozehrává z rytmického klidu do kaskád tvrdých kytarových riffů. Jazykem, který není chaotickou snůškou vidin, ale jakousi cílenou asociací a hrou s obrazností, u nás nikdo jiný takhle nezpívá.

Vltava zůstává originální, i když si vypůjčí evergreen Jen pro ten dnešní den (stojí za to žít), jejž odsladí a vtiskne mu nadějný tón. Každý okamžik prožitý do hloubky se skládá do mozaiky a kousek po kousku zhodnocuje celý život - alespoň tak mi tu zní ta stará píseň Oldřicha Nového v aranži Vltavy. Pocit neuchopitelné volnosti kapela přiblížila v písni Blázen; satira Bezvadnej chlap ztělesňuje nedosažitelnou metu; skladba Zídky a koleje vyvolává ducha zapomenutých míst.

Je zde i Opilá kráska nebo protiválečná Meluzína s jazykem na kolejích, která je sice míněna upřímně, avšak jako jediná skladba z této desky působí poněkud nepatřičně, vychýlena směrem k vyumělkovanosti. Ve srovnání s předchozím albem Marx-Engels-Beatles je letošní vltavská muzika ještě lépe zorganizovaná. Prostota melodií nevylučuje náročné pasáže, rozehrané v písní Když bozi zestárnou až k "fajnšmekrovskému" funkrockovému nápřahu a jazzující uvolněnosti.

Každá skladba, jak je u Vltavy zvykem, má jiný stylový profil. Hebký synkopický beat (Do krajiny vodový) střídá takřka filmově dramatická muzika (Opilá kráska); výrazný melodický motiv zarezonuje v miniatuře Zídky a koleje, z hutného, dynamického hardfunku Bezvadnej chlap prozařuje chápavý humor a kousek zvaný Léto, vrať se zpátky zní nadlehčeně - věru jako když se kolébá nafukovací matrace na hladině rybníka.

Deska Když bozi zestárnou "tiká" s přesností výtečných hodinek. To je však jen jedna z rozkoší, které Vltava může posluchači nabídnout.

Vltava: Když bozi zestárnou, CD 45 minut, vydala firma Sony Music/Bonton.

Skupina Vltava.

Skupina Vltava.

Skupina Vltava.

Skupina Vltava.

Skupina Vltava.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

VIDEO: Ruml přezpíval Křesťana. Klip vznikl pod sílou dojmů z Islandu

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml natočil klip k další písni ze svého a cappella alba Nahubu. Tentokrát vybral pro obrazové ztvárnění...

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

VIDEO: Ústřední píseň k Černým vdovám zpívá Plodková i Čvančarová

Jana Plodková, Jitka Čvančarová a Lucia Siposová v seriálu Černé vdovy (2019)

Krimikomediální seriál Černé vdovy odstartuje na Primě v neděli, jeho tvůrci nyní vypouští do světa klip ke...

Najdete na iDNES.cz