Kapela Kryštof dolaďuje hitový Rubikon

  1:00aktualizováno  1:00
Kapela Kryštof, v jejímž čele stojí zpěvák a herec Richard Krajčo, finišuje s nahráváním nového alba. Dostalo název Rubikon a vyjde v polovině října.

Richard Krajčo z kapely Kryštof | foto: Jiří BervidaMF DNES

Kostky jsou vrženy, pronesl Julius Caesar, když v roce 49 před Kristem se svým vojskem překročil řeku Rubikon a vyvolal konflikt, jenž mu vynesl titul císaře. Jeho čin se stal synonymem pro zdolání dosud nedosažených cílů.

V přeneseném významu se v obdobné situaci nachází i kapela Kryštof. Na předchozí desce Mikrokosmos si zaexperimentovala a zvážněla.

Sklidila sice uznání kritiky, ale jejich hity se v rádiích hrály méně, než tomu bylo u platinové desky V siločarách. Ta byla plná silných písniček, k nimž se nyní Kryštof vrací, jak dokazuje nový singl, který se stejně jako nové album jmenuje Rubikon.

Vzhůru do Bratislavy
„O třetí desce se říká, že je rozhodující. S Mikrokosmem jsme zariskovali, a přesto prodali na dvacet tisíc desek. Byl to pro nás přelom. Vyřval jsem na ní všechnu bolest světa. Teď nastal čas na změnu, proto se vracíme k písničkářství, jak nás posluchači znají. Ohlasy na singl jsou pozitivní, oceňují, že jsme se vrátili k popovějšímu pojetí,“ říká Krajčo.

KRYŠTOF NA DESKÁCH

Magnetické pole (2001)
Na debutovém albu zaujal především hit Lolita (Elišce). Krajčo a spol. přišli s neotřelým pojetím poprocku a slovními hrátkami.

V siločarách (2002)
Kapela potvrdila, že není senzací na jednu sezonu. Desce vévodil hlavně Obchodník s deštěm. Alba se pro dalo zhruba 40 tisíc, dvakrát víc než debutu.

03 (2003)
Oddechová sbírka rarit pro fanoušky, na níž jsou remixy starších skladeb či cizojazyčné verze.

Mikrokosmos (2004)
Kryštof se rozhodl experimentovat a nabídl posluchačsky náročné album plné elektronických efektů. V rádiích se nejprve prosadilo křehké Srdce, avšak poté ještě více melancholické Zrcadlení.

Ži(v)je (2005)
Loni Kryštof bilancoval svou dosavadní kariéru svým prvním DVD, které vzniklo během vystoupení v pražské Lucerně. Záznam z koncertu zároveň vyšel i na klasickém cédéčku.

Rubikon (2006)
Návrat k písničkářskému pojetí v období „siločar“ nabídne řadu silných melodií. Prvním singlem je svižný titulní Rubikon, jako další se nabízí třeba Svědomí nebo balada Lampion. Deska vyjde v polovině října.

Vzhledem ke svému hereckému vytížení – za poslední rok nastudoval pro Národní divadlo roli Richarda III., natáčel televizní snímek Comeback či film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště a nyní finišuje se seriálem Hraběnky – musel výrazně zapojit i zbytek kapely.

„Řekl jsem jim, že nemůžu kapelu dál táhnout sám a musí se víc zapojit. Stalo se a z jejich nápadů vznikly hned čtyři skladby. Radši budu pracovat v týmu, než tam tlačit svoje nápady. Stejně neumím složit dvacet věcí za rok,“ přiznává sebekriticky Krajčo.

Finální tucet písniček pro Rubikon natáčel Kryštof v květnu v bratislavském studiu Koliba. Důvodem bylo duo Slavo Solenec a Milan Adamec, kteří se nakonec s Krajčem stali spoluproducenty alba.

„Šli jsme na Slovensko právě kvůli těmto dvěma chlápkům, kteří jsou klasičtí muzikanti. Slavo píše opery, Milan hraje v divadelním orchestru. Znamenali pro nás aranžérské obohacení, hlavně co se týká smyčců, dechů a elektronických prvků,“ vysvětluje zpěvák.

Hudba z filmu i rap
Teď na konci července už je skoro hotových deset písniček i jejich řazení. Album rámují dvě skladby, v nichž lze najít odkazy na rozpadlé Krajčovo manželství s Ivou Frühlingovou. Úvodní Lampion je melancholická pulzující balada, závěrečná Jízda v protisměru pak začíná minimalisticky, ale graduje v kytarovém běsnění a la Radiohead.

„Vztahu s Ivou se nešlo vyhnout, takže pár zpráv tam je. Jinak to nešlo, já neumím věci, které žiju, překračovat, aniž si jich všímám,“ vysvětluje devětadvacetiletý zpěvák, který se řídí mottem „Vše je tak, jak má být“.

Deska má místy soundtrackovou atmosféru, zejména díky nadýchaným smyčcům, třeba v písni Pole minový, jež zní jako podkres k filmové jízdě i díky hostujícímu Ondřeji Brzobohatému hrajícímu na fender piano. Nechybí ani divadelní vsuvka v Revizorovi, jehož refrén připomene tvorbu Dana Landy.

„Rychlý refrén k tomu může svádět, a taky to není poprvé, co nás takto srovnávají. Byla to Fantoska, což je taky píseň srychlým refrénem inspirovaná Balkánem. Je mi to trochu líto, ale Dan dělá písničky tímto způsobem, je tím profláklý a jiný příměr se nenabízí. Už proto jsme vyhodili elektrické kytary, ale přesto rytmika k tomu může svádět,“ říká Krajčo.

Slovní hrátky na turné
Dalším hostem je Marpo, jenž úderným rapem oživil slovní hrátky ve skladbě Sněhurky. Další legrace přichází v První veselé, coververzi písničky od Jeana Aubreyho, v níž si Krajčo sebeironicky utahuje z textů na předchozích albech. Není to však takový hit jako Svědomí, které je kandidátem na další singl.

Skalní fanoušci se pak konečně dočkají legendární balady Kryštof, která kapele dala jméno. „Je to úplně první písnička, kterou jsem kdy dal hudebně a textařsky dohromady. Vedle toho pak stojí úplně nové skladby, o čtrnáct let starší, takže lidé mohou srovnat, jak jsem se skladatelsky vyvinul,“ říká Krajčo. Původní historická demoverze Kryštofa by se měla objevit na limitované třísetkusové edici singlu Rubikon.

Nová deska poprvé vzniká s časovým předstihem, aby byl klid vše řádně připravit; nejen vlastní nahrávku, ale také videoklip k Rubikonu, který by měl natáčet renomovaný režisér Jakub Kohák, obal desky i singlů, jež budou navzájem vizuálně propojeny, a také koncertní turné, které vypukne 3. listopadu a zavede kapelu do velkých hal ve dvanácti městech.

„Vždycky se trochu bojím, protože jdu s kůží nejvíc na trh, ale doufám, že se to povede. Budeme se snažit jít dále než na turné k Mikrokosmu. Chceme, aby to byla energická smršť, zábava, aby se lidi vyzpívali, vyskákali a zažili úžasné dvě hodiny,“ slibuje Krajčo.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

RECENZE: Twenty One Pilots střídali kostýmy víc než popová zpěvačka

Twenty One Pilots koncertovali 16. února 2019 v pražské O2 areně.

Z Lucerna Music Baru přes Tipsport arénu až do největší české haly. Popularita Twenty One Pilots během tří let vyrostla...

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

RECENZE: Avril Lavigne se po rozvodu i nemoci vrací s hlavou nad vodou

Avril Lavigne na koncertu v Praze v roce 2008

Kanadská zpěvačka Avril Lavigne patřila k populárním postavám přelomu tisíciletí. Po teenagerských hitech jako Sk8ter...

Najdete na iDNES.cz