Kabát zkouší na megakoncert, v kulturáku ladí zvuk i frázování

  3:14aktualizováno  3:14
V okolí kladenského kulturního domu Sítná panuje obyčejný prázdninový klid, přitom vevnitř už dva dny bouří hlasitý rokenrol. Na svůj megakoncert k 20 letům ve stejné sestavě, který proběhne 12. září v Praze na Vypichu, se tu totiž právě chystá Kabát.

Kabát zkouší na megakoncert na Vypichu, pracuje především s novými odposlechy | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zpěvák Josef Vojtek na zkoušce KabátuTěžko říct, kdy tahle kapela naposledy hrála pro prázdný sál, ale jinak to nešlo. Aby se na ohromném šedesátimetrovém pódiu dobře slyšeli, musí vyzkoušet nové odposlechy přímo do ucha, které si muzikanti nechali vytvarovat na míru.

"Ty vole, teď si na to ještě šlápnu," strachuje se baskytarista Milan Špalek, když mu mezi řečí jeho sluchátka spadnou na zem. Jedna přijdou na 1 200 eur.

Pitka i tvrdá práce

V sále kladenského kulturáku vyrostla zmenšená verze aparatury, kterou ve velkém uvidí několik desítek tisíc diváků. Přípravy, které probíhají už dva roky, nabírají měsíc před koncertem na obrátkách. "Ve zkušebně jsme třikrát týdně, tohle děláme čistě kvůli technice," vysvětluje zpěvák Josef Vojtek. "Přeci je to jednou za dvacet let, musí to nějak vypadat." Jenom cena téhle třídenní zkoušky, kde zvuk pomáhá nastavovat jedenáct lidí, jde do desítek tisíc.

Madonna se utká s Kabátem

Největší tuzemské hudební akce tohoto roku od sebe dělí měsíc. Kdo přiláká víc lidí? Madonna, která přijede tento čtvrtek, nebo Kabát, jenž zaburácí Prahou v září?

Madonna při vystoupení ve ŠvédskuKabát

"Kdyby tam stála stovka žen," zpívají jednotliví členové Kabátu asi minutu kousek textu k písničce Malá dáma. Kytary přitom už dávno dozněly. Bubeník Hurvajs totiž právě zjistil, že každý v refrénu frázuje jinak. "No, tak jsme to takhle blbě zpívali i v Helsinkách," naráží Vojtek na účast této písně v Eurovizi.

Kabáti jsou soustředění, evidentně jim o výsledek opravdu jde. Na pódiu se pije jenom voda a každou odehranou písničku následuje porada techniků i členů kapely. "Furt mi tam něco chrčí," říká trochu apaticky Špalek. Ani při zvukové zkoušce v sále neodloží svoje černé brýle a na otázku, jak to jde, odpovídá jako vždy na rovinu: "Včera jsme se vožrali, potím se jak pes a neslyším."

Rychlá motorová

Ale právě od toho tu kapela je – aby vychytala všechny možné technické nástrahy a všichni se připravila i na to, kdyby moderní technika prostě selhala.

Kabát zkouší na megakoncert na Vypichu, pracuje především s novými odposlechy

Taková situace by však Kabáty přece jen po dvaceti letech zkušeností s živým hraním nejspíš nerozházela. Nakonec – i když se tu zvuk teprve nastavuje, písničky hrají s přehledem. Spíš však řeší, co vlastně budou na koncertě hrát. "Je to výročí, tak musíme sáhnout do historie k věcem, který už jsme úplně zapomněli," říká Milan Špalek. "Když došlo na Má jí motorovou, zjistili jsme, že už to nestíháme hrát, jak je to rychlý," směje se baskytarista.

Kabáti zůstávají v klidu, protože čas na vyladění všech detailů ještě mají a plán je jasný. Ještě před samotným koncertem nechá kapela obří scénu postavit v jedné z pražských hal a vyzkouší v ní celý koncert nanečisto.

Bubeník Hurvajz při zkouškách na koncert na Vypichu zjistil, že v písni Malá dáma každý frázuje jinakKabát zkouší na megakoncert na Vypichu, pracuje především s novými odposlechy
"Na takhle velkým pódiu jsme nikdy nehráli. Musíme si to z mnoha důvodů oběhat," vysvětluje Milan Špalek a na závěr dá nezvratný příklad proč: "Třeba abychom věděli, kde jsou dělobuchy a pyrotechnika. Když jsme takhle hráli v Ostravě, blbě jsem si stoupl a málem mi to ustřelilo koule."
Autor:

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

GLOSA: I pěvkyně Kožená má své limity. Nacházejí se ve světě romantiky

Mitsuko Uchida a Magdalena Kožená po společném recitálu v pražském Rudolfinu

V Praze po čase koncertovala Magdalena Kožená. Tentokrát spolu s proslulou japonskou pianistkou Mitsuko Uchidou. Dámy...

VIDEO: Mobil do ruky. Julian Záhorovský natočil netradiční klip na výšku

Julian Záhorovský v klipu k písni Spolu

Rozum nad láskou vždy zvítězí, to je hlavní téma „vertikálního videoklipu“ Spolu, který pod hlavičkou sólového projektu...

Nadšená telata, co chtěla hrát. Divokej Bill slaví dvacet let v O2 areně

Divokej Bill na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Kapela Divokej Bill oslaví dvacet let na scéně ve čtvrtek v pražské O2 areně. Od prosince je vyprodáno a hudebníci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz