Kabát vydává album Dole v dole

  18:42aktualizováno  18:42
Pětice Kabát, jedna z nejoblíbenějších rockových kapel v Česku, právě vydává nové album, které pojmenovala Dole v dole. Zpěvák Josef Vojtek, kytarista Tomáš Krulich, baskytarista Milan Špalek a spol. se již rozjeli na velké turné po třech slovenských a dvanácti českých městech. O koncerty je značný zájem, například obě vystoupení ve Zlíně, která proběhnou 17. a 18. října, jsou vyprodaná. Masivní turné vyvrcholí 12. listopadu v pražské T-Mobile Areně.
Poslechněte si ukázky z nové desky Kabátu - ikonka audio.

Nové album, propagované písní Stará Lou, vznikalo ve špičkovém studiu Sono na Nouzově a kapela na něm pracovala takřka do poslední chvíle. Název Dole v dole je do značné míry nadsazený, podpořený fotografiemi z kladenského hornického skanzenu Mayrau.

Skupina sice pochází ze severočeských Teplic, ale zkušenosti z hornictví nemá. Ovšem hřivny zlata či platiny už z české a moravské země vytěžila v podobě prodaných desek.

Novinka Dole v dole bude sledována možná s větší pozorností než předchozích sedm studiových titulů kapely Kabát. Ta se totiž po vydání kompilace Suma sumárum (2001), bilancující její desetiletou nahrávací činnost, stala nejprodávanějším českým interpretem roku 2002.

Kolekci Suma sumárum si nakonec koupilo více než sto tisíc posluchačů a bestsellerem se stalo i koncertní a videoklipové DVD skupiny.

"Jedna strana mince je, co se líbí kritice, druhá, co se líbí lidem. Pro mě je nejlepší cenou to, že jsme nikdy žádného titulu neprodali méně než 50 tisíc. Důležité je, že lidi chodí rádi na naše koncerty," řekl Josef Vojtek.

Diskografie

Má jí motorovou (1991)

Živě! (1992)
Děvky ty to znaj (1993)
Colorado (1994)
Země plná trpaslíků (1995)
Čert na koze jel (1997)
MegaHu (1999)
Go Satane Go (2000)
Suma sumárum (2001)
VD: Best Of Video (2002)
Dole v dole (2003)
Počátky teplické kapely Kabát sahají až do roku 1984, avšak původně metalová sestava se rozjela naplno v devadesátých letech. Sérii desek odstartoval ryčný titul Má ji motorovou z roku 1991 následovaný dalšími jadrnými kousky Děvky ty to znaj (1993), Colorado (1994) či Go Satane Go (2000).

I když hudební kritiku si skupina většinou nenaklonila a nestala se mediálním hitem, fanoušci ji milovali a pozvedli k popularitě.

"Naší devizou zůstávají desky a koncerty," říkal Vojtek, který se začal objevovat i v českých muzikálech. Řada písní jako Colorado zlidověla, styl kapely se postupně kultivoval. Muzika nasávala také prvky country, z drsného zvuku začaly více vystupovat melodie a styl Kabátu se stal přístupnější ještě širšímu okruhu publika.

Potvrdila to například balada o nutnosti nesejít z vytčené cesty nazvaná Na sever nebo Pohoda, syrová ironická freska ze severních Čech. "Někteří nám vyčítají, že začínáme hrát melodické písničky.

Už prostě neposloucháme tolik Slayer jako na začátku. A taky stárneme. A taky už nezaměňujeme rychlost s energií," řekl baskytarista a textař skupiny Milan Špalek v časopise Music.

Josef Vojtek ze skupiny Kabát.

Benátská noc 2002

Skupina Kabát během koncertu na festivalu Benátská noc. (25. července 2003)

Skupina Kabát během koncertu na festivalu Benátská noc. (25. července 2003)

Skupina Kabát na festivalu Benátská noc (26. července 2003)

Fotografie z natáčení klipu k novému albu skupiny Kabát Dole v dole.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

V Letňanech bude burácet Metallica. Pět důvodů, proč na letiště vyrazit

Lars Ulrich z Metalliky na koncertu z Worldwired Tour v pražské O2 areně (2....

Letní open air koncerty na konečné metra v polích dovedou být docela pruda. Když se odpoledne snažíte urvat dobré...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz