Kabát před Vánoci vydá novinku, na obal dostane vlhký Londýn i Drákulu

  14:04aktualizováno  14:04
Na nové album kapely Kabát čekali fanoušci čtyři dlouhé roky. Nakonec se dočkají ještě před Vánoci. Novinka, jejíž název tvůrci zatím tají, vyjde 10. prosince. "V březnu a dubnu příštího roku by mělo následovat koncertní turné po tuzemských halách," řekl manažer kapely Radek Havlíček.

"Na albu bude deset až dvanáct písniček, z toho pravděpodobně jedna z projektu V peřinách F. A. Brabce, který je takovou filmovou hudební pohádkou pro dospělé," uvedl Havlíček.

Kabát se podepíše

Autogramiády v Praze
12.12. 2010
14:00 HP Tesco Zličín
17:00 OC Nový Smíchov
0:00 OC Letňany

14.12. 2010
15:00 OC Eden

Autogramiády v Brně
16.12.2010
15:00 OC Futurum Brno
18:00 Avion Shopping Park Brno

Předchozí nahrávky Corrida Kabát prodal téměř 100 tisíc nosičů. Novinka měla být hotová již dříve, ale stejně jako v případě předchozí desky se zdržela, protože se čekalo na texty baskytaristy Milana Špalka.

"On není ten typ, který udělá jeden dobrý text a devět dalších do počtu. Chce mít dobré všechny, jinak to nedá z ruky," vysvětlil Havlíček.

Bankéř, admirál i Drákula

Autorem titulní fotografie nového alba Kabátu je František Ortmann. Držitel několika ocenění Czech Press Foto v minulosti vytvořil fotografie pro nosiče Karla Gotta, Lucie a No Name, pro Hanu Hegerovou či Leonu Machálkovou. S Kabátem spolupracoval například na vizuální podobě skladeb Dole v dole nebo Malá dáma.

Obal alba vznikal v historické části Prahy, má však připomínat náladu temného a vlhkého Londýna. Atmosféru přelomu 19. a 20. století dotvoří kostýmy členů populární skupiny. Kytarista Tomáš Krulich bude bankéř, druhý kytarista Ota Váňa admirál, bubeník Radek Hurčík bude nalíčený jako Drákula, baskytarista Milan Špalek bude za boháče a zpěvák Josef Vojtek navlékl kostým principála. Přes historickou atmosféru jde ale podle Ortmanna mezi řádky o "absolutně současnou věc".

"Kabát není kapela, které se nalinkuje, co má dělat. Fotografie budou výsledkem velké spolupráce, desítek mailů a mnoha protelefonovaných hodin. Přišel jsem se scénářem, který jsme s Milanem Špalkem doladili. Děláme věci dlouhodobě, známe se a umíme najít společnou notu," uvedl Ortmann.

Kabát slavil dvacetiny na pražském Vypichu

Kabát slavil dvacetiny na pražském Vypichu

Benátská noc - Josef Vojtek při koncertu Kabátu

Benátská noc - Josef Vojtek při koncertu Kabátu

Nové skladby Kabát představí v březnu a dubnu příštího roku na turné po tuzemských halách. Koncerty Kabátu jsou hojně navštěvované. Na turné Dole v dole přišlo v roce 2004 190 tisíc lidí, zatím poslední turné Corrida zhlédlo 240 tisíc návštěvníků.

Skupina, která již dvě desetiletí hraje ve stejné sestavě, vystupuje v posledních letech jen velmi sporadicky. Například loni uspořádala jediný koncert. Na něj však na pražský Vypich přišlo 60 tisíc lidí, tedy více než na pražský koncert Madonny. Letos v červenci kapela zahrála pro 30 tisíc účastníků festivalu Benátská noc. Ten se konal v Malé Skále na Jablonecku.

"Myslím, že Kabát nemá problém přijet kamkoliv v republice, nenecháváme za sebou spoušť a chceme, aby bylo o lidi postaráno. Také si hlídáme ceny vstupenek, na chystaném turné chceme držet nejlevnější vstupenky na 390 korunách, i to je pro spoustu lidí hodně peněz," podotkl Havlíček.

První album Má ji motorovou kapela Kabát vydala v roce 1991 a vysloužila si pověst "buranské" bigbítové formace už proto, že se na obal nechala nafotit u vepřína. Za deset let již kralovala žebříčkům prodejnosti, když si kompilaci Suma sumárum koupilo přes 130.000 příznivců jejich melodických skladeb většinou s vtipnými texty Milana Špalka. Zpěvák Josef Vojtek se pak stal známou tuzemskou celebritou. Kabát v posledních třech letech pokaždé zvítězil v kategorii skupin v hudební anketě Český slavík. Mezi favority patří i letos.

Autoři: ,

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

GLOSA: I pěvkyně Kožená má své limity. Nacházejí se ve světě romantiky

Mitsuko Uchida a Magdalena Kožená po společném recitálu v pražském Rudolfinu

V Praze po čase koncertovala Magdalena Kožená. Tentokrát spolu s proslulou japonskou pianistkou Mitsuko Uchidou. Dámy...

VIDEO: Mobil do ruky. Julian Záhorovský natočil netradiční klip na výšku

Julian Záhorovský v klipu k písni Spolu

Rozum nad láskou vždy zvítězí, to je hlavní téma „vertikálního videoklipu“ Spolu, který pod hlavičkou sólového projektu...

Nadšená telata, co chtěla hrát. Divokej Bill slaví dvacet let v O2 areně

Divokej Bill na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Kapela Divokej Bill oslaví dvacet let na scéně ve čtvrtek v pražské O2 areně. Od prosince je vyprodáno a hudebníci...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz