Kabát letos vystoupí jen jednou, zato ale zahraje osvědčené pecky

  2:18aktualizováno  2:18
Namísto zahraniční hvězdy vsadil víkendový festival Benátská noc v sobotním programu na rockery z Kabátu. Pro kapelu to bude jediný letošní koncert u nás. Kvůli průtahům s natáčením nové desky odsunula turné. Pro fanoušky však má Kabát ohledně novinky dobrou zprávu: vše je nahráno a čeká se už jen na texty.

Kabát slavil dvacetiny na pražském Vypichu - Praha, 12. září 2009 | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Poté, co loni dobyl Bílou horu, u nás letos Kabát vystoupí znovu na jediném koncertě, v sobotu na festivalu Benátská noc. Proč kapela zrušila podzimní turné a jak je to s novou deskou? Vysvětluje zpěvák Josef Vojtek.

Takže platí, že Kabát letos v Česku odehraje jediný koncert?
Je to tak. A navíc to není úplně samostatný koncert, ale vystoupení v rámci festivalu. Využijeme pódium, které bude na Malé Skále stát, akorát si na něj dodáme pár svých věcí...

Kabát slavil dvacetiny na pražském VypichuKabát slavil dvacetiny na pražském Vypichu

Původně jste však ohlásili jiné plány. Co se stalo?
Je pravda, že jsme chtěli jet na podzim turné, ale protože se zdržely práce na nové desce, rozhodli jsme se nechat to až na jaro, aby všechno bylo v klidu, v pořádku a připravené. Radši jsme se ani nechtěli nikde moc ukazovat na dalších festivalech. Vždycky je zbytečné hrát před vlastním turné, na které navíc chceme vyrazit už s novým materiálem.

Proto vás mají fanoušci v létě možnost slyšet spíše na slovenských hudebních přehlídkách?
Oslovili nás a my kývli na to, že zahrajeme na pěti festivalech. Situace je tam pro nás jiná. Připadá mi, že Slovensko ještě nemáme úplně zmáklé. I když nevím. Při velikosti scény a produkce se nám zkrátka nepovedlo sehnat nikoho, kdo by nám tam byl schopný turné zorganizovat. Proto ty festivaly.

Z koncertu: Burlaci

Jak jste se nechali přemluvit na tuzemskou Benátskou noc?
Volal nám pořadatel, že jim ze sobotního programu vypadla zahraniční kapela. Myslím, že to byli HIM, ale nejsem si jistý. Měli jsme zrovna volno a padlo rozhodnutí, že podzimní turné nebude. Tak jsme souhlasili.

Co budete hrát ve srovnání s koncertem na Vypichu?
To bylo výroční vystoupení ke dvaceti letům kapely, takže bylo logicky delší. Tohle bude festivalový koncert, to znamená, že bude asi hodinu a půl dlouhý. Což je náš klasický čas.

Co budete hrát?
Lidi nám občas vyčítají, že hrajeme pořád to samé. Ale když se podíváme do diskusí, tak zjistíme, že fanoušci ty písničky chtějí. Když jsme před Vypichem nechali na našich stránkách hlasovat, co chtějí slyšet, vylezl z toho skoro ten samý repertoárový list, který stejně hrajeme pořád. Proto se i teď soustředíme na osvědčené písničky, na které lidi tancujou a které si s námi zpívají. Budeme hrát v podstatě totéž co Slovensku, kam jsme zařadili opravdu jenom ty ortodoxně známé věci. Bude to šestadvacet písniček, což myslím není málo.

Josef Vojtek (Kabát)Josef Vojtek (Kabát)

Zmínil jste odklad nové desky. Jak jste s ní teď daleko?
Po hudební stránce máme v podstatě všechno předtočené. Udělali jsme ve studiu Sono takové lepší demo, skoro bych řekl až syrový part celé nahrávky. Ono to mnohdy zní líp, než když se s tím pak dál pracuje, takže jsme si řekli, že už do něj moc zasahovat nebudeme a že hudba je v podstatě z devadesáti procent hotová. Teď ji má baskytarista Milan Špalek doma a píše texty. Vždycky mi něco pošle e-mailem nebo se sejdeme a postupně na tom děláme. Každý máme doma malé studio, které dneska není problém udělat na jakémkoliv počítači. Takže si hned zkoušíme, jestli ty texty fungují, abychom se pak ve studiu nezdržovali a mohli rovnou nahrávat. Vlastně je to klasický finiš desky Kabátů. Čeká se na texty.

Máte už datum, kdy chcete mít hotovo a vydáno?
Konkrétní ne. Nemáme u nikoho podepsanou žádnou lukrativní smlouvu, takže nejsme ničím vázaní a máme volnou ruku. Když řekneme na EMI, že album bude o měsíc později, stejně s tím nic neudělají. Ale v kapele jsme si řekli, že do října tu desku doděláme. Hodně samozřejmě záleží na Milanovi a na textařské múze. Je to čím dál těžší, aby se člověk po jedenácti "elpíčkách" neopakoval.

Z koncertu: V pekle sudy válej

Nicméně nahrávka asi bude klasický Kabát, ne?
My nic jinýho ani hrát neumíme. Zatím existuje jen ta syrová podoba a té dá často humorný nádech až text. Teď ta nahrávka zní, že je o něco tvrdší, ale podle mých zkušeností s českým textem dostane úplně jiný "ksicht". Tak uvidíme.

Máte už pro desku alespoň pracovní jméno?
Ne. To většinou vyplyne až z názvu písničky nebo kousku textu. Možná kluci desce nějak říkají, ale já o tom nevím.

A jak bude vypadat to jarní turné?
Až vydáme desku, tak domluvíme termíny a jede se. Chceme hrát v halách, takže jediný problém je, aby se koncerty nekryly s hokejovou ligou. Potom už by to mělo mít klasický průběh turné – festivaly – deska.
»Koncert na pražském Vypichu si připomeňte na www.idnes.cz/kabat
Zahrajeme osvědčené písničky,
slibuje Kabát před festivalem

Autor:

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

Komparz ve filmech? Smoljak obsazoval rodinu, Václav Klaus Svěráka odmítl

Fotografie z natáčení snímku Vrchní, prchni. Scénu, kdy vrchní kasíruje známé...

Pro filmová ocenění si obvykle chodí herci v hlavních a vedlejších rolích. Ale bylo by chybou přehlížet i titěrné role...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Další z rubriky

Baví mě hrát Boba Marleyho jako folk, tvrdí australský písničkář

Xavier Rudd

Mezi očekávanými hvězdami festivalu Colours of Ostrava je i charizmatický kytarista Xavier Rudd z Austrálie. Neúnavně...

RECENZE: Glen Hansard jde od šepotu do rozmáchlých gest

Glen Hansard (Pražský hrad, 20. 8. 2013)

Irský písničkář Glen Hansard vydal v rychlém sledu další desku. Dostala název This Wild Willing a je více než hodinovou...

Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup zahrají nejen šansony

Michael Kocáb, Richard Müller a Ondřej Soukup vyrazí na společné turné Šansony...

Na letošní podzim se chystá opravdová lahůdka. Tři výrazné osobnosti české a slovenské hudební scény vyrazí společně na...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz