Možná zahraji i na kytaru, slibuje před koncertem hvězdný Flórez

  9:55aktualizováno  9:55
V Českém Krumlově v sobotu zazpívá jeden z nejslavnějších tenoristů současnosti, Peruánec Juan Diego Flórez. Pěvec proslulý mimo jiné suverénností, s jakou bere vysoké tóny, zahájí 25. ročník tamního hudebního festivalu.

Tenorista Juan Diego Flórez | foto: ČTK

V Pivovarské zahradě ho doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Christophera Franklina. Flórez přiletěl napřed do Prahy, a to z Paříže, kde vystupoval na koncertě pod Eiffelovou věží u příležitosti státního svátku Francie. V přímém přenosu ho mohli sledovat i diváci televizního kanálu ČT art.

„Koncerty pod širým nebem nedělám příliš často, jako operní pěvec vystupuju spíš v divadlech a koncertních síních. Pro hlas to navíc není příliš dobré, protože se nedá spoléhat na akustiku a všechno záleží na umění zvukových mistrů,“ poznamenává pěvec. Pokud ale všechno vyjde, tak si prý takový koncert užívá. „Koneckonců technologie jsou dnes samozřejmou součástí života. A koncert v plenéru osloví mnohem více lidí, třeba v Paříži přišlo půl miliónu lidí a další čtyři milióny viděly přenos,“ dodává Flórez.

Jen pár minut po skončení koncertu, který proběhl hladce, přišla zpráva o masakru v Nice. „Všechny nás to přirozeně šokovalo. Bezpečnostní opatření v Paříži byla mimořádně přísná a týkala se i účinkujících. Nikdo z nás například nesměl opustit vyhrazený prostor od čtyř odpoledne až do půlnoci, jinak by nás už nepustili zpátky na pódium,“ popisuje situaci zpěvák.

Začínal s popem

Flórez už dříve vystupoval v Praze, do Českého Krumlova však zavítá poprvé. Na program galavečera zařadil árie Wolfganga Amadea Mozarta, Charlese Gounoda, Julese Masseneta, Giuseppe Verdiho, ale také ukázky ze španělských zarzuel. Tentokrát chybí Rossiniho opery, které kdysi nastartovaly jeho kariéru. Ostatně letos to je dvacet let, co Flórez zaskočil na festivalu v italském Pesaru v Rossiniho opeře Matilde di Shabran a za svůj výkon sklidil obrovské ovace.

„V současnosti mému repertoáru dominuje spíše francouzská hudba. Prostě se posouvám dál, zpívám například Werthera. Rossiniho si nechávám spíše na léto, pro festival v Pesaru,“ vysvětluje. Je stálým hostem nejprestižnějších světových scén včetně Metropolitní opery a díky jejím živým přenosům do kin se často objevuje i na stříbrných plátnech. V milánské La Scale mu před pár lety dokonce dovolili porušit nepsané pravidlo zakazující opakování árií. Flórez tak po obrovském aplasu ještě jednou zazpíval árii v Donizettiho opeře Dcera pluku.

Ovšem kdysi dávno začínal Flórez v rodné Peru skromně - jako barový zpěvák. Dokonce i na konzervatoř v Limě nastoupil s úmyslem zdokonalit se v populární hudbě. Nicméně jeho talent pro klasickou hudbu se záhy projevil. Na své začátky v pop-music ale Flórez nezapomíná a občas se na koncertech pro zpestření sám doprovází na kytaru. „Uvidíme, možná to udělám i v Českém Krumlově,“ slibuje.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

VIDEO: Výjimečně ploužák. Pipes and Pints představují nečekaně baladu

Kapela Pipes and Pints

Celticrocková kapela Pipes and Pints vydává klip k písni Shadow On Your Wall z nedávno vydané desky The Second Chapter....

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

Najdete na iDNES.cz