John McLaughlin konečně elektricky zaburácí

  18:13aktualizováno  18:13
Jednoho z nejslavnějších světových kytaristů, Brita Johna McLaughlina, jsme u nás doposud viděli jen s akustickou kytarou. Ve středu 21. května se v pražské Lucerně splní sen fanouškům jeho jazzrockové polohy.

John McLaughlin | foto: archiv

McLaughlin, který před dvěma lety vystupoval v Praze s akustickým world music projektem Shakti, přijíždí tentokrát s kapelou The 4th Dimension: Markem Mondesirem (bicí), Garym Husbandem (klávesy) a Dominiquem di Pizza (basová kytara), jenž nahradil původně anoncovaného Hadriena Ferauda.

Jádrem McLaughlinova programu by měl být materiál z jeho posledního alba Industrial Zen, kterým se po relativně dlouhé době vrátil k jazzrockové fúzi, kterou na přelomu 60. a 70. let spoluzformoval, aktuálně ji ale po hudební i zvukové stránce převedl přes hranici 21. století.

McLaughlin do Prahy přijede v rámci festivalu Kytara napříč žánry. Sami pořadatelé jeho vystoupením dodatečně oslaví desáté, jubilejní výročí konání festivalu. "Koncertem završíme více než důstojnou oslavu deseti let naší přehlídky. Kulaté jubileum jsme si připomněli koncerty tří největších kytarových mistrů dneška - Paka de Lucíi, Johna McLaughlina a Tommyho Emmanuela," říká dramaturg přehlídky Stanislav Barek.

John McLaughlin se narodil roku 1942 ve Velké Británii, na kytaru se naučil jako samouk. Po přestěhování do Spojených států vplynul do tamního progresivního jazzového dění a jeho pověst se rychle dostala až k vůdčí postavě této scény, trumpetistovi Milesi Davisovi.

Davis přizval McLaughlina nejen ke koncertování, ale především k nahrávání přelomových alb In A Silent Way (1969) a Bitches Brew (1970), která poprvé definovala možnosti rockových elementů v jazzové hudbě. McLaughlinovo jméno najdeme i na dalších Davisových dodnes úspěšně reeditovaných albech, nepř. On The Corner, Big Fun či A Tribute To Jack Johnson.

Miles Davis: A Tribute To Jack Johnson

V roce 1971 založil John McLaughlin svou první vlastní kapelu The Mahavishnu Orchestra, mezi jejímiž zakládajícími členy byl i český klávesista a skladatel Jan Hammer. Pro skupinu, jež v průběhu pár let několikrát změnila sestavu, byla příznačná instrumentální virtuozita a orientální harmonické názvuky.

The Mahavishnu Orchestra: You Know You Know

Ty byly dány McLaughlinovou zálibou nejen ve východní hudbě, ale i filozofii a náboženství. K těm se obrátil poté, co se seznámil s učením diskutabilního guru Sri Chinmoye a přijal indické jméno Mahavishnu, které vepsal i do názvu své kapely.

The Mahavishnu Orchestra: Dance Of Mya

Ve druhé polovině 70. let už byl McLaughlin plně "v zajetí Indie". Tuto inklinaci však dokázal výtečně zúročit ve skupině Shakti, kde mu jeho hlavními partnery byli virtuózní houslista Lakshmirnaraya Shankar a neméně vynikající tablista Zakir Hussain.

Shakti: Joy

Neméně zajímavým projektem na přelomu 70. a 80. let bylo Super Guitar Trio ve složení John McLaughlin, Paco de Lucía, Larry Coryell (jehož vbrzku nahradil Al Di Meola), které při koncertech volně plulo nejrůznějšími žánry od flamenka k jazzu a zpět, a to samozřejmě na mimořádné instrumentální úrovni.

Super Guitar Trio: Spain

Osmdesátá a devadesátá léta byla pro McLaughlina obdobím nejrůznějších návratů - k jazzu, k indické muzice (mimo jiné obnovil pod názvem Remember Shakti svou původní "indickou" kapelu) i ke kytarovému triu s Lucíou a Meolou.

Remember Shakti: Ma No Pa

V roce 2003 natočil zajímavé album Thieves And Poets, obsahující původně baletní hudbu, kde se dotkl hranic vážné hudby. O tři roky později se pak vrátil obloukem, ovšem ve vyšším časovém "levelu", k hudbě, jíž se proslavil, tedy k jazzrocku.

John McLaughlin And The 5th Dimension

Album Industrial Zen totiž kromě návratu k elektrické kytaře znamená také experimentování s hudebním programováním, s kytarovým syntezátorem, s ryze soudobým hudebním "prostředím". Vše ovšem stojí na pevných muzikantských základech a samozřejmé hráčské dokonalosti. Právě takovou hudbu můžeme od McLaughlinova koncertu očekávat.

V nejbližších dnech by mělo vyjít nové McLaughlinovo album Floating Point, jež má být průmětem jazzrocku a world music. Na pozdní léto a podzim připravuje kytarista turné speciálního sdružení 5 Peace Band, nad jehož složením se každému jazzovému fanouškovi zatají dech: John McLaughlin - kytara, Chick Corea - klávesy, Kenny Garrett - saxofon, Christian McBride - basa, Vinnie Colaiuta - bicí.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz