Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Opoziční tisk už dnes písničkář nesupluje, říká jubilant Jiří Dědeček

  9:38
Písničkář, básník a předseda českého centra PEN klubu Jiří Dědeček v těchto dnech slaví šedesátiny. "Je úžasné dožít se takového věku, prožil jsem toho za deset životů," říká.

Jiří Dědeček | foto: ČTK

Šedesátiny Jiří Dědeček slaví několika způsoby. U Supraphonu mu vychází reedice debutového živého alba Zabili trafikantku (původně z roku 1990, obsahuje však ještě předrevoluční nahrávky). Slavit se bude i na nadcházejících koncertech, 18. února v Malostranské besedě a  25. února na Komorní scéně na Palmovce. Na prvním koncertě zahraje řada gratulantů, mj. Jan Burian nebo Petr Skoumal.

Jiří Dědeček

Jsou šedesátiny pro vás důvod k rekapitulaci nebo změnám do budoucna?
Moc bych toho neměnil, možná bych se jen choval trochu slušněji. Ale jinak je to úžasné,  dožít se takového věku. Už léta se potýkám s rakovinou a svým dcerám vždycky říkám: holky, kdyby něco, nebrečte, můj život byl tak úžasnej, že mi přinesl materiálu na deset  životů.

Které období považujete za nejlepší?
Chce se mi říct každé, protože se vlastně pořád děly nějaké krásné věci. Snad jen počátek  osmdesátých let nebyl tak úplně ideální. Pak jsem ale dostal nové impulsy, seznámil jsem se se svojí ženou, rozdělili jsme se s Honzou Burianem, a tak se to posouvalo dál. Jedna novinářka se mě nedávno ptala, jestli jsem někdy dělal něco, co mě nebavilo. A já musel  šťastně přiznat, že toho bylo opravdu poskrovnu. Snad jedině ten rok na vojně. Ale i tam byla legrace a vytěžil jsem z toho, co se dalo.

Jiří Dědeček na jaře 1990

Jiří Dědeček na jaře 1990.

Z vašich starších písniček i z toho, jak o tom mluvíte, by si člověk mohl myslet, že ta 70. a 80. léta byla jen samá legrace.
Tou jsme se všichni léčili z příšerné depresivní doby. Ono se na ni dalo reagovat různými způsoby. Na nějakém mejdanu ještě za totality jsem měl vášnivý rozhovor s Mejlou Hlavsou, který mi vyčítal, že si ze všech vážných věcí dělám legraci, a já mu zase říkal, že bere zbytečně všechno moc vážně. Prostě jsme každý vycházeli ze svého založení. Já jsem klaun, baví mě grimasa, hra se slovy. S tím jsem celou tou dobou nějak prošel a najednou byla revoluce.

Fotogalerie

U vás kromě samotných písniček bylo velmi podstatné i mluvené slovo mezi nimi, jak je  patrné z alba Zabili trafikantku. Bylo to i proto, že tím, co říkáte, se oproti písničkám donašeči na koncertech tolik nezabývali?
Skoro naopak, oni se chytali spíš toho slova a v písničkách se většinou ztratili. V mém  případě ale byly asi dva hlavní důvody, proč mluvení fungovalo skoro na stejné úrovni jako  ty odrhovačky. Za prvé jsem měl jako velký vzor Vodňanského a Skoumala, za druhé to, že  původně ve dvojici s Honzou Burianem jsem de facto začínal jako moderátor jeho hudebních  pořadů, takže jsem si musel umět vždycky něco připravit. No a když už jsem to uměl, tak mi  bylo líto to mezi svoje písničky nevkládat.

V poslední době ve vašich písničkách ubylo politiky. Je to proto, že máte v tomto smyslu možnost realizovat se jinde?
Ano, máte pravdu. Dlouhá léta jsem psal různé fejetony do novin a v nich jsem to, co mě  trápilo a vedlo by mě to k vytvoření nějakého satirického písničkového pamfletu, mohl  napsat rovnou. V těch 70. a 80. letech jsme vědomě či nevědomě suplovali opoziční tisk. A  ten už není potřeba suplovat, jakkoli se o jeho současné kvalitě dá s úspěchem pochybovat.

Jiří Dědeček

Patří k možnosti svobodně se vyjadřovat i to, že jste předsedou českého PEN klubu?
Ano, PEN klub samozřejmě je i politická organizace, protože má ve své chartě ochranu  svobody slova. Moje předsedování je ale víceméně náhoda. Nikdy jsem o to neusiloval,  členem jsem se stal až v roce 1995. Vlastně jsem vždycky byl proti tomuhle stádnímu  shromažďování se v organizacích. Ale plán odcházejícího Jiřího Stránského a Ivana Klímy  byl, že by se novým předsedou měl stát někdo, kdo vládne světovými jazyky a kdo není  spjatý s předchozím režimem. Protože i takoví členové tam byli a dodnes jsou. V letech  2004-2005 se to tam navíc začalo velice vařit, protože PEN klub má nemovitost, penzion na  Budislavi, údajně navržený Josefem Čapkem, a to je stavba, která má několikamilionovou  hodnotu. No a tehdy nastaly tendence některých lidí se zmocnit předsednictví a tuhle stavbu prodat. Čemuž říkáme odborně tunel. Tomu bylo potřeba zabránit.

Musel jste se funkci předsedy PEN klubu nějak přizpůsobit?
Je to pro mě dodnes velmi složitá situace. Abych PEN klubu neublížil, kolikrát musím ubrat ze svojí rétoriky. Už jsem se kolikrát musel sejít s lidmi, které bych za normálních okolností poslal do prdele a vůbec bych s nimi nediskutoval. Ale protože jednou z funkcí  předsedy PEN klubu je také udržet organizaci při životě, tak si prostě musím brát v některých situacích servítky.

Co je dnes hlavním tématem činnosti PEN klubu?
Podle mého názoru je to výbor pro uvězněné a perzekvované spisovatele. Jezdím do zemí, kde nevládne demokracie, navštěvuji tam tyto autory, vozím sem jejich rukopisy, které překládáme a dvojjazyčně vydáváme, pak je zase pašujeme zpátky...

Takže je to vlastně jakási splátka za to, že podobným způsobem to fungovalo za minulého režimu s českými autory, kteří nesměli doma publikovat.
Ano, i tak se to dá chápat. Některým českým autorům tímhle způsobem v zahraničí vyšla řada knih. Mně vyšly dvě, ale taky se mi hodně hrály písničky a občas mi někdo přinesl padesát marek v obálce s tím, že je to od Karla Kryla za hraní písniček na Svobodné Evropě. To bylo příjemné.

Písničkář Jiří Dědeček

Vidíte v současné době před sebou jako autor nějaké hlavní téma?
Já myslím, že velkým tématem pro nás Čechy je nedořešená minulost. Ta bude trápit všechny postkomunistické země stejně, jako svobodné Německo až do dneška trápí nacistická  historie. Na toto téma se mohu vyjadřovat věčně. Zejména když vidím, jak ti, co se stali přes noc členy pravicových stran, zapomněli, že spí na komunistické legitimaci. A ještě se bijí v prsa. To je vždycky inspirující. Takže ve velmi obecné rovině život, láska a smrt, a když to "rozkouskujeme", tak právo a bezpráví, charakter a morálka. To jsou věci, které  mě zajímají a ke kterým se asi budu vyjadřovat až do smrti.

Jednou z vašich nejznámějších písniček je Óda na prezidenta. Jsme ve volebním období.  Nepřipravujete si nějakou novou?
Já tu původní na koncertech teď občas hrávám. Když v ní říkám, že se prezident jmenuje  Václav, lidi se rozpačitě usmívají, až když dojde na ráčkování, začnou se opravdu smát... Kromě toho jsem si přeložil a zpívám Vianova Dezertéra, který je také dialog s  prezidentem. Jinak ale nic v tomto směru nechystám. Přiznávám ovšem, že by mě potěšilo, kdybych mohl napsat nějakou Ódu na Karla.

Na desce Zabili trafikantku říkáte, že vaše tehdy malá dcera si v šestnácti vezme  amerického multimilionáře. Podařilo se?
Kdepak. Ale upřímně řečeno, jsem docela rád. Viktorce je dneska už pětadvacet, čili oproti  té nahrávce už devět let "přesluhuje", ale dělá krásné věci, kamarádí se s báječnými kluky a doufám, že jednou to bude někdo, s kým si budu moci i povídat. Toho bych si s americkým  multimilionářem moc neužil.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

PRVNÍ DOJMY: Gottova autobiografie Má cesta za štěstím je pomník. Téměř doslova

Objemnou a patřičně těžkou sedmisetstránkovou knihu si majitel pyšně zařadí do knihovny, čas od času ji vytáhne, kousek...

Jsme ve věku, kdy nemůžeme zemřít předčasně, žertoval Lasica s Kňažkem

Milan Kňažko vzpomněl na svého náhle zesnulého kolegu Milana Lasicu bonmotem. Často prý oba žertovali, že jsou ve věku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Karel Gott si v knize Má cesta za štěstím vystavěl pomník

Stejně jako se několik příštích let v Česku nenarodí další Karel Gott, nevznikne nejspíš hodně dlouho žádná srovnatelná...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

VIDEO: Iron Maiden vydali nový singl a podpořili ho animovaným klipem

Skladba The Writing On The Wall je první novinkou metalové legendy Iron Maiden po šestileté pauze. V animovaném videu...

RECENZE: Chytrému a vkusnému elektropopu LoneLady schází jasný hit

Jedna skutečně výrazná písnička by novému albu zpěvačky LoneLady pomohla. I tak je to ale nadprůměrný počin, který víc...

Živáááák na Impulsu odehraje v sobotu Kabát. Přímo z šapitó

Celá sobota 24. července bude na Rádiu Impuls patřit skupině Kabát. První koncert letního turné Cirkus Kabát odvysílá...

Kdo hrál u táboráků, na písních Nedvědů vyrůstal, říká Polák z kapely Jelen

Nedělní úmrtí Františka Nedvěda zasáhlo i současnou generaci českých písničkářů a folkařů. K hudebnímu odkazu bratrské...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...