Jana Lota má hlas, který umí uklidnit

  7:26aktualizováno  7:26
Má ráda thajský box, vystudovala zpěv a na svém debutovém albu Lidi pečlivě pracovala dva roky. Téměř dokonale vyvážené album se silnými skladbami za to však stálo.

Jana Lota | foto: EMI Music

Nový objev české poprockové hudební scény, talentovaná pětadvacetiletá zpěvačka Jana Lota, se muzice věnuje už sedm let, a ve zpěvu tak není žádným nováčkem. K populární muzice se dostala oklikou - když uhnula od svého původního žánru.

"Dělala jsem deset let klasický zpěv, devět let v lidové škole umění a rok soukromě," říká sympatická černovláska. "Jenže mě to nějak nenaplňovalo, i když jsem na ten žánr na druhou stranu ani nezanevřela. Pořád ty stopy v sobě mám, ale kdybych se vážné muzice chtěla znovu věnovat naplno, nějakou dobu by trvalo, než bych se zase vrátila zpátky."

. Plejáda spolupracovníků

Album Lidi se dostalo na pulty obchodů před pár týdny a jako nevšední host se na něm objevuje v jedné skladbě také Ota Klempíř z kapely J.A.R. Celá deska vznikala v produkční režii Yardy Helešice, autorsky je pod ní podepsán i Matěj Homola z Wohnoutů. Hudebně je ovlivnil také Roman Vícha z Toxique a Martin Švec z Vltavy.

Koncerty lepší konzervatoře
Když se hlásila na pražskou konzervatoř, jasno ještě neměla. Vlastně se rozhodovala z nutnosti. "Dělala jsem zkoušky na pop i klasiku a na oba obory mě přijali. Chtěla jsem je studovat současně, ale škola mi to nedovolila, takže jsem se musela rozhodnout. Nakonec vyhrál pop," vysvětluje muzikantka.

Jana LotaUž v prvním ročníku začala zpívat s první kapelou. Líbilo se jí živé hraní: "Byla jsem unešená z energie, která jde z nástrojů při koncertech. Spadla jsem rovnou do poměrně těžší a tvrdší muziky, pět let jsem se pohybovala hlavně v hardcoru a bigbeatu a vyřvávala si pořádně hlasivky."

Od jedenácti let píše texty, kolem čtrnácti let si začala psát do šuplíku celé písničky. "Později jsem vždycky měla vedle sebe někoho, s kým jsem tvořila," tvrdí s tím, že prošla kapelami La Grupa a Nana Zorin a koncertování pro ni byla větší škola než celá konzervatoř.

JANA LOTA - videoklip LIDI

Někde mezi kluby a muzikantskými kamarády pak potkala Matěje Homolu - právě se zpěvákem kapely Wohnout dávala v tandemu dohromady svůj debut. "Vlastně jsme na mojí desce začali pracovat někdy před čtyřmi lety, ale pak na ni najednou nebyl čas. Až zase dva roky poté Matěj přišel s tím, že má pro mě nějaké nové věci a že bychom ji mohli dodělat," říká Lota.

Jana LotaTěsně před tím, než album Lidi dotáhli do konce, se však s Matějem Homolou pracovně rozkmotřila. "Cítila jsem to v posledním stadiu jinak, ale rozešli jsme se v dobrém. Chtěla jsem desku popovější, tvrdé kytary už nějak nejsou pro mě, to už mám za sebou."

Zpěvačka přiznává, že naživo znějí ty místy až něžné skladby přece jen syrověji. Pokud tedy chcete Janu Lotu slyšet zpívat naživo, ještě v létě bude příležitost na některých festivalech. Kromě Českých hradů třeba na Sázavafestu v Kácově, na Keltské noci v Harrachově či Rock Jamu v Litvínově.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Svět popu je plný princezen a králů. A nechybí ani přehlídka kmotrů

BRITNEY JEAN SPEARS - Třicetiletá zpěvačka nastartovala svou kariéru již v...

Je to zlozvyk novinářů mít vše pojmenované a zaškatulkované, a tak čítáme o královně soulu Arethě Franklinové,...

VIDEO: Klipy jsou můj deníček, tvrdí rebelka s barevnými vlasy

Zpěvačka I am Rosie

Zpěvačka, která si říká I am Rosie, je nepřehlédnutelná svým projevem i vzhledem. Do poloviny letošního roku hodlá...

VIDEO: Kapela FROM uzavírá klipovou trilogii písní Najednou

Kapela FROM

Teplická kapela FROM natočila v roce 2015 videoklip k singlu V síti, který si zamilovaly tisíce posluchačů všech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz