Jana Lota má hlas, který umí uklidnit

  7:26aktualizováno  7:26
Má ráda thajský box, vystudovala zpěv a na svém debutovém albu Lidi pečlivě pracovala dva roky. Téměř dokonale vyvážené album se silnými skladbami za to však stálo.

Jana Lota | foto: EMI Music

Nový objev české poprockové hudební scény, talentovaná pětadvacetiletá zpěvačka Jana Lota, se muzice věnuje už sedm let, a ve zpěvu tak není žádným nováčkem. K populární muzice se dostala oklikou - když uhnula od svého původního žánru.

"Dělala jsem deset let klasický zpěv, devět let v lidové škole umění a rok soukromě," říká sympatická černovláska. "Jenže mě to nějak nenaplňovalo, i když jsem na ten žánr na druhou stranu ani nezanevřela. Pořád ty stopy v sobě mám, ale kdybych se vážné muzice chtěla znovu věnovat naplno, nějakou dobu by trvalo, než bych se zase vrátila zpátky."

. Plejáda spolupracovníků

Album Lidi se dostalo na pulty obchodů před pár týdny a jako nevšední host se na něm objevuje v jedné skladbě také Ota Klempíř z kapely J.A.R. Celá deska vznikala v produkční režii Yardy Helešice, autorsky je pod ní podepsán i Matěj Homola z Wohnoutů. Hudebně je ovlivnil také Roman Vícha z Toxique a Martin Švec z Vltavy.

Koncerty lepší konzervatoře
Když se hlásila na pražskou konzervatoř, jasno ještě neměla. Vlastně se rozhodovala z nutnosti. "Dělala jsem zkoušky na pop i klasiku a na oba obory mě přijali. Chtěla jsem je studovat současně, ale škola mi to nedovolila, takže jsem se musela rozhodnout. Nakonec vyhrál pop," vysvětluje muzikantka.

Jana LotaUž v prvním ročníku začala zpívat s první kapelou. Líbilo se jí živé hraní: "Byla jsem unešená z energie, která jde z nástrojů při koncertech. Spadla jsem rovnou do poměrně těžší a tvrdší muziky, pět let jsem se pohybovala hlavně v hardcoru a bigbeatu a vyřvávala si pořádně hlasivky."

Od jedenácti let píše texty, kolem čtrnácti let si začala psát do šuplíku celé písničky. "Později jsem vždycky měla vedle sebe někoho, s kým jsem tvořila," tvrdí s tím, že prošla kapelami La Grupa a Nana Zorin a koncertování pro ni byla větší škola než celá konzervatoř.

JANA LOTA - videoklip LIDI

Někde mezi kluby a muzikantskými kamarády pak potkala Matěje Homolu - právě se zpěvákem kapely Wohnout dávala v tandemu dohromady svůj debut. "Vlastně jsme na mojí desce začali pracovat někdy před čtyřmi lety, ale pak na ni najednou nebyl čas. Až zase dva roky poté Matěj přišel s tím, že má pro mě nějaké nové věci a že bychom ji mohli dodělat," říká Lota.

Jana LotaTěsně před tím, než album Lidi dotáhli do konce, se však s Matějem Homolou pracovně rozkmotřila. "Cítila jsem to v posledním stadiu jinak, ale rozešli jsme se v dobrém. Chtěla jsem desku popovější, tvrdé kytary už nějak nejsou pro mě, to už mám za sebou."

Zpěvačka přiznává, že naživo znějí ty místy až něžné skladby přece jen syrověji. Pokud tedy chcete Janu Lotu slyšet zpívat naživo, ještě v létě bude příležitost na některých festivalech. Kromě Českých hradů třeba na Sázavafestu v Kácově, na Keltské noci v Harrachově či Rock Jamu v Litvínově.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

GLOSÁŘ: Nejlepší orchestr světa? Ten z Říma, od svaté Cecilie

Dirigent Antonio Pappano a Orchestra dell’Accademia di Santa Cecilia na...

Pražské jaro má sice ještě větší část před sebou, ale dva koncerty z tohoto týdne jsou již jasným vrcholem: vystoupení...

VIDEO: Hlas Lízy Simpsonové zpívá o tom, jaké to bude v těhotenství

Herečka a zpěvačka Ivana Korolová

Ivana Korolová je známa především jako herečka ze seriálu Krejzovi nebo dabérka prostřednictvím Hry o trůny či...

Najdete na iDNES.cz