Jak si Waits vyřídil účty s Dalajlámou

  16:10aktualizováno  16:10
Jsou to už skoro čtyři roky, kdy se odehrála v newyorském Lincolnově centru mimořádná charitativně-hudební událost A Concert For Peace And Reconciliation (Koncert míru a usmíření). Sestřih z něj na CD ovšem vyšel právě nyní.

Healing The Divide - A Concert for Peace and Reconciliation (Tom Waits) | foto: Anti Records

Richard GereVýtěžek z koncertu i z prodeje alba jde nadaci Healing The Divide, kterou založil herec Richard Gere a jež mimo jiné podporuje tibetské mnichy, žijící v nedůstojných podmínkách v utečeneckých táborech.

Healing The Divide - A Concert for Peace and Reconciliation (Dalajláma)To je také důvod, proč celou akci, která se odehrála 21. září 2003, "posvětil" samotný Dalajláma a pronesl úvodní řeč, kterou také cédéčko, které vyšlo na hudebně "fajnšmekrovské" značce Anti, začíná.

Healing The Divide - A Concert for Peace and Reconciliation (Gyuto Tantric Choir)Společnost se na jevišti sešla skutečně různorodá. Přímý kontakt s tibetskou kulturou obstaral sbor Gyuto Tantric Choir, jehož typický hrdelní zpěv je de facto spojnicí s filozofickou školou, založenou v 15. století, jež po čínské okupaci Tibetu musela být přesunuta do Indie.

Healing The Divide - A Concert for Peace and Reconciliation (Anoushka Shankar)Jakýmsi kulturním pozdravem země, hostící dnes tisíce tibetských emigrantů včetně Dalajlámy, bylo vystoupení nejslavnější indické hráčky na sitár Anoushky Shankar (dcery významného virtuosa na tentýž nástroj Raviho Shankara a nevlastní sestry popjazzové hvězdy Norah Jones).

Healing The Divide - A Concert for Peace and Reconciliation (Philip Glass)Mimořádně zajímavá byla i setkání, v nichž se setkali představitelé různých hudebních kultur: tiberský avantgardista Nawang Khechog s indiánským flétnistou R. Carlosem Nakaim a slavný americký skladatel a pianista Philip Glass s gambijským virtuosem na africký lidový nástroj kora Fodayem Musou Suso.

Healing The Divide - A Concert for Peace and Reconciliation (Tom Waits)Vrcholem koncertu ovšem bylo padesátiminutové vystoupení svérázného písničkáře Toma Waitse, tentokrát za doprovodu progresivního smyčcového kvarteta Kronos, se kterým se umělecky sešel poprvé právě na této akci. Sestřih na albu uvádí čtyři ukázky z tohoto bloku.

Healing The Divide - A Concert for Peace and Reconciliation (Tom Waits a Kronos Quartet)

Waits kromě známých písní (např. Way Down In The Hole) zahrál také dosud nenahranou skladbu Diamond In Your Mine, kterou album vrcholí. Tento "patron ztracených existencí" se zdánlivě z kontextu vesměs duchovně silně založených spoluúčinkujících poněkud vymyká. "Dlužil jsem Jeho Svatosti protislužbu: ve škole za mě psal všechny úkoly," vysvětlil s typickou ironií Waits své angažmá.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Najdete na iDNES.cz