Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jacksonovi ve zlaté rakvi zpívaly hvězdy, dcera rozplakala svět

  15:24aktualizováno  22:37
Ze Staples Center vynesli zlatou rakev, vrtulník vykreslil do oblohy nad Los Angeles písmena MJ a jedna z nejsledovanějších tryzen v historii skončila. Se zpěvákem Michaelem Jacksonem se nejprve rozloučila rodina na soukromém obřadu, pak přišlo veřejné rozloučení. Během více než dvouhodinové show zazněly obdivné vzpomínky a Jacksonovy písně v podání řady celebrit.

Podrobná on-line reportáž zde

Podrobná reportáž z rozloučení s Michaelem Jacksonem. Portál iDNES.cz a televize Óčko nabídly i přímý přenos.

Veřejné rozloučení začalo a skončilo proslovem zpěváka Smokeyho Robinsona. Na úvod přečetl vzkazy od Jacksonových přátel, třeba od Diany Rossové a Nelsona Mandely. Na závěr zavzpomínal, kterak poprvé slyšel desetiletého Michaela zpívat jeho píseň I Want You Back.

"Říkal jsem si, že si ze mě dělají blázny. Nechápal jsem, jak tomu ten kluk mohl rozumět. Nevěřil jsem, že někdo tak mladý dokáže mít takovou empatii," vzpomínal.

Bratři Michaela Jacksona nesou rakev ve Staples Centre

Jacksonovi bratři nesou rakev

Hudebník Smokey Robinson pronáší projev na smutečním rozloučení s Michaelem Jacksonem

Smokey Robinson pronáší projev

Web vydržel

Zájem o internetové přenosy byl menší, než se čekalo

To už šla dvouhodinová show do finále. "Chceme vám předvést jeden z nejoblíbenějších momentů Michaela Jacksona z show, kterou jsme chystali. Ukazuje, jak byl nadčasový, je to jeho živoucí odkaz. Jak on říká, make it better place. Michaeli, milujeme tě a budeme tě milovat stále," představil dvojblok hitů We Are The World a Heal The World producent Kenny Ortega, který připravoval Jacksonův koncertní comeback plánovaný na červenec.

Na pódiu se objevily všechny celebrity, které během večera vystoupily, aby si na závěr společně zazpívaly. Projekce zdobily křesťanské kříže, židovské hvězdy, symboly jin a jang i muslimské půlměsíce, a také planeta Země. Zpívala celá aréna včetně Jacksonovy rodiny, které patřily závěrečné proslovy.

Emotivní závěrečné slzy pro "nejlepšího tátu"

"Stojím tady a snažím se nalézt slova útěchy. Snažím se pochopit, proč jsme ztratili bratra. Michaeli, když jsi odešel, vzal jsi s sebou kus mě. Děkuji ti za vše, co jsi udělal pro tento svět. A mám velkou prosbu, abys našemu bratrovi Brandonovi vyřídil, že ho objímám..." řekl jménem rodiny Marlon Jackson, než se mu zlomil hlas.

Janet s dcerami Michaela Jacksona La Toyou a Paris

LaToya Jacksonová a Michaelova dcera Paris

Dvanáctiletá dcera Paris se při svém projevu rozbrečela

Paris se při svém projevu rozbrečela

Pak přišla ještě dojemnější chvíle. Na pódiu se objevila dvanáctiletá Michaelova dcera Paris. "Byl nejlepším tátou, kterého jsme mohli mít," řekla v slzách.

Ve Staples Center se rozsvítil velký nápis I am alive and I am here forever a za zvuku písně Man On The Mirror - Jacksonově účtu bolestem světa - rodina vynesla z haly zlatou rakev s tělem slavného zpěváka na poslední cestu. "Lidé vstali, tleskají, pláčou. I když se to na začátku nezdálo, bylo to hodně emotivní," líčil přímo z haly zpravodaj MF DNES v Los Angeles.

Než přinesli krále ve zlaté rakvi, vypadl zvuk

Veřejné rozloučení zahájil půlhodinový výpadek, kdy z haly nešel zvuk televizního signálu. Když se technika vzpamatovala, objevila se ve Staples Center za tónů gospelové písně We're Going To See The King (Spatříme krále) Jacksonova rakev pokrytá rudými květy. Lidé povstali a aplaudovali.

"Oslavujeme život Michaela Jacksona. Odešel příliš brzy, ale nebude nikdy doopravdy pryč," řekl na adresu zpěváka přezdívaného "Král popu" pastor a rodinný přítel Lucius Smith.

Quincy Jones dal přednost Varům

Není důležité, kde jsem, vysvětlil Jacksonův producent

Po zpěvačce Mariah Carey, která zazpívala Jacksonovu píseň I'll Be There, promluvila jménem všech fanoušků raperka a herečka Queen Latifah. Jacksona označila za "největší hvězdu na světě". Další poklonu složil zesnulému svou písní Jesus Is Love zpěvák Lionel Richie.

Lionel Richie

Lionel Richie

Mariah Carey a Trey Lorenz spolu zazpívali duet

Mariah Carey

"Mimo scénu byl stydlivý, ale na pódiu byl báječný. Čím více o něm hovořím, mám pocit, že označení Král popu pro něj není dostatečné. Byl největším bavičem, který kdy žil," uvedl šéf gramofirmy Motown Berry Gordy, u něhož Michael Jackson vydal své první nahrávky ještě s bratrskou kapelou Jackson 5.

Basketbalisté mluvili o rekordech a KFC

Stevie Wonder zazpíval a zahrál skladbu I Never Dreamed You'd Leave In Summer, kde Michaela oslovil jménem. "Tohle je chvíle, které jsem doufal, že se nedožiju. Vím, že Bůh je dobrý, a cítím, že tady Michaela potřebujeme. Ale Bůh ho potřeboval více," řekl před svým vystoupením.

Americký zpěvák Steve Wonder

Americký zpěvák Steve Wonder

Hudebník a producent Berry Gordy

Producent Berry Gordy

Své vzpomínky na krále popu přidali dva slavní basketbalisté L. A. Lakers, pro něž je Staples Center domovskou arénou. "Všichni víme, že na scéně toho nikdo neodevzdal více. Překonal všechny rekordy, dostal se do Guinnessovy knihy nejen svou hudbou, ale i dobročinností," řekl Kobe Bryant. "Jacko mě jednou pozval, že si chce promluvit o jednom klipu. Seděli jsme na zemi a jedli jsme křidélka z KFC. Opravdu jsme si to užívali," uvedl Magic Johnson.

Basketbalisté Kobe Bryant a Magic Johnson

Kobe Bryant a Magic Johnson

Zpěvačka Jennifer Hudson

Zpěvačka Jennifer Hudsonová

Poté, co zpěvačka Jennifer Hudsonová se sborem zazpívala tklivou úpravu Jacksonova hitu Will You Be There?, pronesl naléhavým hlasem projev rodinný přítel, reverend Al Sharpton: "Michael měl v dětství sen a tento sen se mu podařilo splnit. Vydržel a dokázal utěšit ve chvíli, kdy se lidé cítili osamělí."

"Nebyl to král, spíše Malý princ"

Poctu Jacksonovi složil také kytarista John Mayer, který zahrál Human Nature. Herečka Brooke Shieldsová pak přemáhala slzy, aby vůbec začala mluvit.

Herečka Brooke Shields

Herečka Brooke Shieldsová

Hudebník John Mayer

Hudebník John Mayer

"Bylo mezi námi opravdové pouto, možná tím, že jsme oba věděli, jaké to je být ve světle reflektorů od útlého věku," vzpomíná modelka, která zazářila ve filmu Modrá laguna (1980) a s Jacksonem se seznámila ve svých třinácti. "Často se o něm mluvilo jako o králi, ale Michael, kterého jsem znala, se spíše podobal Malému princi."

Podle Shieldsové byla Jacksonovou nejoblíbenější písní Smiles, napsaná Charliem Chaplinem pro film Moderní doba. Ve Staples Center ji zazpíval Michaelův bratr Jermaine.

Jacksonova sestra - zpěvačka Janet Jackson

Jacksonova sestra Janet

Jacksonův bratr Jermaine zazpíval píseň Smiles

Bratr Jermaine zazpíval píseň Smiles

Za řečnickým pultem se objevil i Martin Luther King III., syn zavražděného černošského aktivisty Martina Luthera Kinga, se svou sestrou Bernice, či kongresmanka Sheila Jackson Lee. "Známe Ústavu a víme, že lidé jsou nevinní, dokud jim není přisouzena vina," řekla s narážkou na řadu procesů, které Jackson vedl kvůli nařčení z pedofilie.

Poslední hudební čísla, než přišlo dojemné finále se společným zpěvem, pak obstarali Usher (zpíval k projekci fotografií) a Shaheen Jafargholi, finalista soutěže Britain's Got Talent.

Nejprve se na hřbitově rozloučila rodina

Krátce před 17. hodinou vyrazila auta s rodinou Jacksonových ze čtvrti Encino směrem ke hřbitovu Forest Lawn, kde se rodina se zpěvákem rozloučila na čtyřicetiminutovém soukromém obřadu. Policie kvůli koloně Rolls-Royceů, cadillaků a černých Range Roverů omezila provoz na šestiproudé dálnici.

Rakev s Michaelem Jacksonem pod pódiem ve Staples Centru

Rakev s Michaelem Jacksonem pod pódiem ve Staples Centru

Jacksonovi bratři nesou rakev z rozloučení s rodinou

Jacksonovi bratři nesou rakev z rozloučení s rodinou

Poté rodina nechala tělo převézt do haly Staples Center, kde scénu ozdobily čtyři obří kytice a hudební nástroje. Nad jeviště pořadatelé z koncertní agentury AEG Live pověsili Jacksonovu fotografii s nápisem "In Loving Memory".

Rodina si pozvala řadu hostů, někteří však účast odřekli. Třeba herečka Elizabeth Taylorová, Jacksonova blízká přítelkyně, či Debbie Roweová, která byla dva roky zpěvákovou manželkou a porodila mu dvě děti.

K Jacksonovi se během své dnešní návštěvy Moskvy vyjádřil i americký prezident Barack Obama. "V naší populární kultuře jsou někteří lidé, kteří prostě uchvátí lidskou představivost. A po smrti se stanou ještě většími," řekl televizi CBS.

Show pro tisíce na místě a stamiliony u obrazovek

Veřejný obřad mohlo přímo ve Staples Center sledovat jedenáct tisíc fanoušků, kteří uspěli v loterii pro více než 1,6 milionu zájemců. Pro dalších 6,5 tisíce bylo připraveno promítání na velkoplošné obrazovky v blízkém Nokia Theater, další tisíce se vměstnaly na přilehlé Nokia Plaza, centrum novinářských štábů.

Pořadatelé začali pouštět do haly první fanoušky s platnými vstupenkami hodinu a půl před zahájením tryzny. Spoustě dárků, které fanoušci k hale nosili, vévodilo obří srdce s nápisem We love you, Michael!

Předpokládá se, že přímý přenos z pohřbu Michaela Jacksona se stane vůbec nejsledovanějším pohřbem vysílaným na televizních obrazovkách. Přenos by zároveň mohl překonat počet 2,5 miliardy diváků, kteří v roce 1997 sledovali pohřeb princezny Diany.

Zemřel nedlouho před návratem na pódia

Zatímco (hudební) svět truchlí, na internetu se objevily i kritiky na Jacksonovu adresu. Republikánský kongresman za New York Peter King ve svém videu na YouTube zpěváka označuje za nuznou existenci a za zvrhlíka, přičemž naráží na Jacksonovo obvinění ze zneužívání dětí.

Michael Jackson zemřel 25. června, v době, kdy se připravoval na nové turné. Příčina smrti nebyla dosud oficiálně stanovena. Patří k nejúspěšnějším osobnostem populární hudby všech dob, zejména díky albům Thriller a Bad.

V posledních letech Jacksonova popularita poněkud klesla, ale jeho skon zájem o jeho nahrávky znovu oživil. Ty se vyšvihly na přední příčky rozhlasových i prodejních žebříčků.

Autoři: , , , ,
  • Nejčtenější

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

15. května 2024  15:44,  aktualizováno  17:20

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

14. května 2024,  aktualizováno  14:13

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Kdo může soudit falešnou Svatou? Nejlepší dar pro Bohdalovou

19. května 2024  21:35

Premium Ošidil se, kdo premiérové drama ČT Svatá vzdal kvůli anotaci sdělující, že hrdinka v podání Jiřiny...

Kolegové se po mně vozili, ale zpětně jsem za to vděčný, říká Filip Kaňkovský

14. května 2024

Premium Kvůli vrozené oční vadě se stal prototypem záporňáků. Seriál Zoo však spektrum jeho rolí obohatil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bohdalová a Stašová spolu ve filmu? To by nefungovalo, říká režisér Strach

20. května 2024

Rozstřel Pravda a láska. Dvě zásadní témata nového filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Snímek...

Tím, co jsem si prožil, mám posunuté hranice, říká autor queer bestsellerů

21. května 2024

Premium Románová prvotina Rozložíš paměť katapultovala Marka Torčíka na tuzemské literární nebe. Syrová...

GLOSÁŘ: Hudební cesta z bukolické krajiny až do spárů Ohnivého anděla

21. května 2024  14:50

Ve své první třetině Pražské jaro nabídlo křehký tanec nymf a pastýřů, ale i satanské orgie. O...

VIDEO: Druhý Rod draka hlásí válku. Jednu na obrazovce a druhou za ní

21. května 2024  12:30

Konec léta 2022 se nesl ve znamení takzvané „streamovací války“. Tehdy se totiž téměř současně...

KOMENTÁŘ: Pozor, v Hamletovi běhá duch! Absurdní trend ponižuje umění

21. května 2024

Premium Zažíváme dobu vskutku pořádně praštěnou. Na jedné straně se umělci předhánějí v nápadech, jak...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....