RECENZE: Jack White je jako hyperaktivní dítě. U ničeho nevydrží

  9:50aktualizováno  9:50
I přes nadšený ohlas prvního sólového koncertu Jacka Whitea u nás nelze konstatovat jinak, než že tenhle fenomenální kytarista a zpěvák je silnější ve studiu než na pódiu. Anebo mu prostě nesvědčí třináctka v datu čtvrteční show v pražském Foru Karlín.

Jack White (Vídeň, 11. 11. 2014) - ilustrační snímek | foto: www.jackwhiteiii.com

Brooklynská předkapela Lucius sice není bůhvíjaký zázrak, ale její indie pop s prvky soulového retra je celkem vynalézavý. A to jak po vizuální stránce, kdy v čele kapely stojí dvě zpěvačky stylizované do dvojčat, tak i po stránce aranžérské, která spojuje staré klávesové zvuky s modernější elektronikou a klade důraz na rytmus živých bicích i perkusí.

Jack White

Praha, Forum Karlín

13. listopadu 2014

pořádala agentura Charm Music

Hodnocení­: 65 %

To, že Jack White je na pódiu velký svéráz a že nás čeká koncert rozhodně spíše neortodoxní, napověděla už první položka jeho programu, instrumentálka High Ball Stepper z alba Lazaretto, jehož představení je evropské turné věnováno. Málokterý autor klasických písniček a majitel tak výrazného hlasu vsadí na úvod právě na skladbu takového charakteru, ale White zjevně od počátku tušil, že bude mít pražské publikum „na lopatě“ vlastně bez ohledu na to, co předvede.

Fotogalerie

Z aktuální desky nakonec White zahrál šest písniček, kromě úvodní také albovou titulní, dále Just One Drink, Temporary Ground, That Black Bat Licorice a Would You Fight for My Love?, tedy nadpoloviční většinu, což byl oproti některým předchozím koncertům téže šňůry vlastně nadstandard (např. večer předtím v polském Krakově dvě z nich „ušetřil“). Repertoár doplnil třemi songy z předchozí sólovky Blunderbuss a notně přearanžovanými věcmi, které napsal pro své jiné kapely, tedy The Raconteurs a hlavně The White Stripes.

Whiteova koncertní kapela je sama o sobě evidentně excelentní, její instrumentální oporou je výborný bubeník Daru Jones a kromě frontmana nejsledovanější personou houslistka a občasná zpěvačka Lillie Mae Risch. Sám White je samozřejmě nejen originální kytarista a showman, nejvíce fascinuje ve chvílích, kdy servíruje svoje husté riffy, nad kterými se nese jeho vysoký exaltovaný zpěv. V takových chvílích evokuje Page a Planta spojené v jedné personě.

Jack White (Vídeň, 11. 11. 2014) - ilustrační snímek
Jack White (Vídeň, 11. 11. 2014) - ilustrační snímek

Jack White s bubeníkem Daru Jonesem a houslistkou Lillie Mae Risch

Zásadním problémem koncertu bylo ale to, co lze nazvat snad „neposedností“ svého druhu. Whitea zjevně nebaví hrát písničky tak, jak je posluchači znají z nahrávek. V tom samozřejmě není ojedinělý. Jeho dekonstrukce hudebního materiálu zachází často ale tak daleko, že vystoupení prostě ztrácí tah a pro samé zlomy, stoptimy a na sebe navrstvené kody rozorá písničky do podoby nudných šmouh, při jejichž poslechu se člověk modlí, aby už tenhle kus skončil a kapela zahrála aspoň projednou následující písničku od začátku do konce bez experimentů.

Jack White (Vídeň, 11. 11. 2014) - ilustrační snímek

Na principu změn a zlomů je samozřejmě Whiteova tvorba, zvláště ta sólová, postavena. Nicméně na vyčištěném a dostatečně zprodukovaném albu působí nesmírně zábavně, objevně a hlavně má neustále svůj vnitřní tep. Ten v živé verzi nepostrádala sotva polovina písniček. Ostatní byly doslova rozorány do jakýchsi nástřelů, připomínajících zkoušku kapely někde ve sklepě, kdy všichni mají sice dokonale nastudované jednotlivé složky, ale hledají metodou pokus-omyl finální formu.

Když jsem si v dlouhé pauze před přídavky šel do šatny pro svršky, v narůstající frontě jsem zaslechl od jiného návštěvníka hezký bonmot, že Jack White hraje „rock’n’roll jako od Picassa“. To je velmi trefné, ale platí to spíš pro jeho studiovou práci. Koncert působil spíš jako obraz člověka, který by Picassem rád byl, má na to malířskou techniku, ale Španělův jasný pohled a fascinující jiskra mu zásadně chybí.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Jsme vlci, ne beránci. Richard Müller s hosty opět zavítá do penziónu Svět

Zpěvák Richard Müller (uprostřed) vyráží na speciální turné, doprovodí ho...

Zpěvák Richard Müller se 21. října vydá na turné, v rámci něhož zavzpomíná na slavnou desku V penziónu Svět. Přizve si...

V červnu u nás zahrají Green Day. Rock for People kvůli nim posouvá termín

Green Day

Americká punkrocková kapela Green Day bude hlavní hvězdou dalšího ročníku Rock for People. Festival kvůli nim posune...

RECENZE: Těžké začátky génia aneb když Dvořák neuměl komponovat

Kateřina Kněžíková, Richard Samek a dirigent Tomáš Brauner při provedení Krále...

Slyšet o přestávce koncertu vtípky na účet skladatelských (ne)schopností Antonína Dvořáka je hodně zvláštní. Nešlo se...

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz