Ivan Mládek v rozhovor pro MF DNES prozradil, jak vznikla píseň Jožin z bažin. Více čtěte ve čtvrtečním magazínu.

Ivan Mládek v rozhovor pro MF DNES prozradil, jak vznikla píseň Jožin z bažin. Více čtěte ve čtvrtečním magazínu. | foto: Archiv Countryworld

Ivan Mládek: Prezident Klaus v mé kapele hrát nechce

  • 4
Loni dobyl díky internetu Polsko, letos Rusko a málem pronikl až na MTV. Nakonec se o práva na píseň Jožin z bažin podělil s hollywoodskou hvězdnou herečkou Keirou Knightley. "Ani já nechci po panu prezidentovi žádný velvyslanecký flíček," říká hudebník Ivan Mládek.

Hlavním tématem rozhovoru s Ivanem Mládkem ve čtvrtečním Magazínu DNES je, jak přesně v roce 1976 vznikla píseň Jožin z bažin. Mládek ale zavzpomínal i na dobu, kdy emigroval do Francie, a na svá studia.

"Já a mí kamarádi jsme byli všichni spolehliví trojkaři. Dělali jsme ekonomii, tak jsme studovali ekonomicky, šetřili jsme síly na další léta. S dvojkaři jsme se nekamarádili a jedničkářů jsme se doslova štítili," říká v rozhovoru.

Jožin z bažin si utahuje z Putina

Legendární Jožin z bažin nejprve uhranul polské publikum, nyní dostal svou verzi i v ruštině. Skupina Murzilki International využila populární nápěv písně Ivana Mládka ze 70. let a melodii opatřila textem, v němž si utahuje z ruského premiéra Vladimira Putina.

InsertSingleAudio

Možná i proto se s prezidentem Václavem Klausem, který se netají, že byl na VŠE jedničkář, sblížili až po létech.

"Z VŠE jsme se na sebe pamatovali jen matně, znali jsme se přes svoje děvčata, která se spolu kamarádila. Pan prezident jednou vtipně poznamenal, že jsme si tenkrát spíš okukovali ta svoje děvčata, než abychom okukovali sami sebe, a tak že není divu, že vzpomínky máme na sebe matné. Asi tak to bude. Nicméně jsme po létech navázali přátelské styky, jsou oboustranně naprosto nezištné, ani já nechci po panu prezidentovi žádný velvyslanecký flíček a ani on nechce jít hrát ke mně do kapely," říká Mládek. Na otázku, kdy se viděli naposledy, odpovídá: "Myslím, že na Hradě na mejdanu k výročí republiky."

Když dojde na výhradu, že se o Klausovi říká, že nemá smysl pro humor, brání ho: "Nevím, podle čeho někteří lidé, kteří ho neznají osobně, soudí, že nemá smysl pro humor. Podle toho, že se neřehtá na občasné vtípky svých kolegů? Jako já nemám rád v písničkách a ve slovním humoru politikaření, tak on nemá rád v politice a ekonomice vtipkování. Považuje to podle mě za ztrátu času."

Keira Knightley V souvislosti s písní Jožin z bažin se nedávno mluvilo o tom, že Mládek prodal práva na tuto píseň televizní stanici MTV. Ve skutečnosti je to ale trochu jinak.

"O prodeji licence za nějakou více méně symbolickou cenu jednala moje agentura. Nesouhlasila ale s rozšířením smlouvy na nosiče, a tak je v současné době jednání na mrtvém době," říká. Vzápětí však dodává: "K úspěšné dohodě došlo se známou britskou herečkou Keirou Knightley, která Jožina z bažin uplatnila ve svém novém filmu Suicides Brothers." - Čtěte Jožin z bažin zazní v pohádce s hvězdnou Keirou Knightleyovou

Kolik na tom vydělal, Mládek prozradit nechce. "Peníze jsem na Keiře žádné nechtěl, dohodli jsme se, že to srovnáme jinak," říká.

Čtěte ve čtvrtečním magazínu DNES

Jak přesně píseň Jožin z bažin vznikla? Opravdu se Mládek chtěl pomstít šéfovi JZD Slušovice? Proč ho z rádia s písní nejprve vyhodili? Jak angažoval do kapely klarinetistu Ivo Pešáka a kdo vymyslel, že bude Pešák v klipu k písni zběsile tančit?