Irglová přivezla do Česka Oscara za píseň Falling Slowly

  15:49aktualizováno  15:49
Oscar nepatří jen českým filmařům. Letos jej z Los Angeles přivezla také Markéta Irglová, zpěvačka a skladatelka, představitelka jedné z hlavních rolí irského filmu Once.

Oscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseň - Kodak Theatre, Hollywood, Los Angeles (24. února 2008) | foto: ČTK

Právě z tohoto hudebního snímku, natočeného za sto tisíc dolarů na dvě ruční kamery, pochází oscarová píseň Falling Slowly a Irglová je její spoluautorkou. Proto si 24. února odnesla ona a její partner, irský zpěvák Glen Hansard, každý po jedné slavné sošce.

PÍSEŇ FALLING SLOWLY

Grammy - Glen Hansard a Markéta Irglová během setkání s novinářiOstatně jejich příběh má cosi společného s filmem, ve kterém se krátkodobě setká dvojice muzikantů. Avšak realita překonala filmovou romanci hvězdným happy endem. Zatímco na stříbrném plátně se možná navždy rozcházejí, ve skutečnosti spolu Hansard a Irglová vytrvale koncertují.

Poznali se v roce 2001 ve Valašském Meziříčí, kde Hansard hrál se svou kapelou The Frames. Krok za krokem si získávali posluchače. Když John Carney, bývalý člen Frames, režíroval film Once, obsadil do něj Hansarda jako hlavní postavu.

Cesta s Irglovou a Hansardem

Irglová a Hansard získali Oscara
Oscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseň"Cena je důležitá nejen pro mě, ale pro všechny nezávislé hudebníky a umělce. Fakt, že tady dnes stojíme a můžeme držet Oscara, dokazuje, že ať jsou vaše sny jakékoliv, mohou se splnit. A je to spravedlivé vůči těm, kteří se odvažují snít a nevzdávají se," řekla česká písničkářka.

Irglová a Hansard oslnili v berlínském kostele
Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele PassionskirchePobavili, pohladili i dojali k slzám. Poprvé od oscarového triumfu Markéta Irglová a Glen Hansard zahráli evropskému publiku. Portál iDNES.cz přináší exkluzivní reportáž a fotografie z celého koncertu.

Pod Havlovými stromy jim chybělo "kouzlo"
Glen Hansard a Markéta Irglová v divadle ArchaOscarová Markéta Irglová a Glen Hansard si z velkého světa odskočili na koncert do Prahy. V pražské Arše si dvojka zazpívala v doprovodu Hansardových přátel z kapely The Frames. Kéž by si ale k nástrojům přibalili trochu kouzla, kterým omámili berlínské publikum.

Oscarové duo se objeví v seriálu Simpsonovi
Markéta Irglová a Glen HansardZprávu o účinkování v kultovním seriálu prozradil Glen Hansard na říjnovém koncertě v San Diegu. "Právě jsme se s Markétou vrátili z Los Angeles, kde jsme nahrávali naše hlasy do Simpsonů," řekl publiku.

A postupně došel k tomu, že jeho filmovou partnerku by mohla představovat Markéta Irglová. Film Once na sebe nabaloval fanoušky postupně, do velké světové distribuce jej pomohl vyslat úspěch na festivalu Sundance. Hudební fandové oceňovali, že ve filmu se tvůrcům podařilo zachytit momenty, kdy se rodí emotivně působivá hudba.

Nešlo jen o píseň Falling Slowly, ve filmu muzika dostala velký prostor a stala se důležitou součástí děje. Jakmile byly zveřejněny nominace na Grammy i Oscara, prodej alba s písněmi k filmu Once dosáhl půl milionu kopií. Deska s písněmi, natočenými také v Česku, vystřelila na první místo žebříčku internetového prodeje iTunes v Americe, Irsku a Kanadě.

Z filmu Once - Glen Hansard a Markéta IrglováHansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele Passionskirche

Hansard s Irglovou překonali i připomínku, vznesenou kupodivu z Česka, podle které nominovaná píseň Falling Slowly možná neodpovídá oscarovým pravidlům. Američané přijali vysvětlení tvůrců, že píseň, hraná již dříve na koncertech, byla napsaná pro Once.

Nebojte se snít

Na oscarovém ceremoniálu nekonformní dvojice uvedla Falling Slowly s doprovodem orchestru. "Domluvili jsme se, že když Oscara dostaneme, tak Glen půjde k mikrofonu, něco řekne a já pak jen poděkuji," prozradila Markéta Irglová MF DNES.

SWELL SEASON - LIES
(Seattle - Good Shepherd Center Chapel, 4. listopadu 2007 - z náhravky vzniklé před ziskem Oscara)

"A to se taky stalo. Glen řekl to své a já jsem se přiblížila k mikrofonu. Řekla jsem "děkuji" a začala hrát hudba. A pak mi sdělili, že mě chtějí zpátky na pódium. Nepočítala jsem s tím, že dostanu šanci něco říci. Žádný proslov jsme si předem nepřipravovali. Mysleli jsme si, že by to přineslo smůlu."

Oscar - Markéta Irglová a Glen Hansard přebírají od Johna Travolty cenu za nejlepší filmovou píseňSvou perfektní angličtinou Irglová auditoriu sdělila: "Nebojte se snít a doufat, ta naděje nás všechny spojuje. A nebojte se věřit. Já věřím." Po Oscarech začala pro Markétu Irglovou a Glena Hansarda tvrdá práce, tentokrát však na pódiích, kde jsou zvyklí vystupovat Bob Dylan, Van Morrison a další umělci, k nimž dvojice dosud vzhlížela.

KULTURA 2008

OBRAZEM: Býk v láku za miliardy a Pulitzer pro rockera
Průvodce kulturními událostmi roku 2008 ve fotografiích.

FILM
Temný rytíř se vrátí před Oscary
Temný rytíř - Heath Ledger v roli JokeraStal se zjevením, vydělal skoro miliardu dolarů a vrací se, aby se před Oscary znovu připomněl. Temný rytíř s Heathem Ledgerem.
Režisérka Třeštíková porazila se svým zlodějem exprezidenta
43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu RenéDo finále cen Evropské filmové akademie se probojovalo deset nominovaných dokumentů včetně dvou českých časosběrných portrétů: notorického zloděje s literárními sklony jménem René a mezinárodně váženého dramatika a exprezidenta pod názvem Občan Havel. Kdo by tehdy vsadil na zloděje?

LITERATURA
Havel převzal "osamělou" Seifertovu cenu
Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaSeifertovu cenu dostal letos Václav Havel. V české literatuře se cen uděluje dobrá desítka, přesto je tahle velmi důležitá. Jednak pro své historické kořeny, jednak pro jména, která jsou zapsána na seznamu jejích laureátů.
Osmičkový rok patří i Karlu Čapkovi
Na první svátek vánoční uplyne sedmdesát let ode dne, kdy zemřel Karel Čapek, jeden z nejslavnějších českých literátů.

DIVADLO
Rozzářilo se cimrmanovské České nebe
z generálky cimrmanovské hry České nebeDivadlo Járy Cimrmana je unikum. Z mnoha jeho specifik lze zvolit například tohle: který jiný soubor si může dovolit napínat diváky čekáním na novou hru pět let? V případě posledního titulu, Českého nebe, čekání trvalo ještě o rok déle a chvílemi to vypadalo, že text ani nevznikne.
Spanilá jízda Havlova Odcházení dorazila do Tel Avivu a Istanbulu
V divadelním světě se letos ve všech pádech skloňovalo jméno jediného autora a jediné hry. Václava Havla a jeho Odcházení.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Colours přivítají magického Ólafura Arnaldse i divokého Johna Butlera

John Butler

Do programu letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, přibyla další dvě zvučná jména – zasněný islandský...

GLOSA: Úsměvy, tanec a zasněný pop. Aurora si Prahu podmanila

Norská zpěvačka Aurora 17. ledna 2019 v pražském Foru Karlín

Byl to pro mnohé zásadní večer a nejvíc nakonec asi pro Auroru, dvaadvacetiletou norskou zpěvačku, která po opakované...

S věkem spíše přidáváme na tempu, tvrdí obnovená Gaia Mesiah

Kapela Gaia Mesiah v obnovené původní sestavě. Zleva: Misha, Marka Rybin, Santa...

Energická kapela Gaia Mesiah v minulém desetiletí zdobila tuzemská pódia. Teď se vrací v původní sestavě s deskou...

Najdete na iDNES.cz