Indiánská deska kapely Traband zní v duchu nejlepší tradice

  4:19aktualizováno  4:19
Skupina Traband, soustředěná kolem zpěváka a písničkáře Jardy Svobody, se na svém novém albu Domasa hlásí k indiánství. Vlastně ke svobodě rozhodovat sám za sebe, hledat svoji cestu životem a nenechat se jen tak něčím ošálit.

Traband | foto: František Prokop

Již úvodní písnička Indiáni ve městě je příznačná pro celé album. "Ne, ještě nejsem u konce, ještě mám dost sil, abych vylomil mříže z týhle pozlacený klece a vyšel se svou duší do lesů a skal," zpívá Jarda Svoboda. A refrén "Indiáni ve městě" se v závěru skladby mění na slova "Indiáni ve mně jste".

Jenže bojovníka čekají na jeho pouti nástrahy, může také zhloupnout, jak kapela zpívá ve skladbě Pálíš, doutnáš, nehoříš. A pokud vše překoná, člověk zjistí, že "každá jizva bojovníka časem zdobí na těle".

Jana Kaplanová (Traband)Jarda Svoboda (Traband)

Mezi jedenácti písněmi lze nalézt i obrazy, ze kterých vyzařuje zákon divočiny či harmonie krajiny ("zdravím tě z míst, kde není signál" v písni Nad Koločavou), vše v duchu zmiňovaného indiánství. Svým jadrně přímým hlasem Svoboda zpívá pointované příběhy, které jako by vyplynuly ze starých legend či lidových balad.

Třeba ve skladbě Kantorovy varhany se hrdina nedokázal usmířit se smrtí, a proto neuměl ani žít. A Kalná řeka zase vypráví o lásce, která může být vinna i za zločin.

Rockově vybroušeno

Za patnáct let existence Trabandu se slovník Jardy Svobody vybrousil do takové míry, že dokáže sdělit spoustu věcí v jedné srozumitelné, často i hitové písni. Aniž by si kapela hrála na efekt nebo módní styl, dobře vědouc, že "není pevné, co životem se jen mihne" (Zlá / sky).

Traband

Traband se spíš drží tradičních žánrů, na téhle desce i rockově přibroušených. Skladba Pálíš, doutnáš, nehoříš se okamžitě vpálí do hlavy díky folkrockové melodii, za kterou by se nestyděl ani Bob Dylan či Petr Kalandra.

Samotná houpavá nálada téhle písně jako by vyvěrala z šedesátých let. Zatímco řízná skladba Co se v mládí naučíš zakřičí punkem i pádným životním poučením: "Co ses v mládí naučil, je ve stáří na hovno."

Traband však hraje tak, že ctí vypravěčskou sdělnost, přesně jako starý muž v písni Indiáni ve městě, který "hlídá oheň a vypráví příběhy". Kapela přitom uplatní řadu muzikantských či aranžérských nápadů, které zvýrazní dechové nástroje.

Traband na novém albU přidal plyn

Poslechněte si ukázky z alba Domasa

Včetně trumpety, která ve skladbě V oku dravce "krákorá" jako havran. Kombinace dechů a kytar je na muzice Trabandu nejzajímavější, vedle rocku se do písní dostává i lidovka, kořeněná i romantickým okouzlením z odrhovaček. V delších písních Kantorovy varhany nebo Krajina v obrazech umí skupina vytvořit nadžánrovou hudbu, která příběhy ilustruje i dramaticky vygraduje.

Vedle Radůziny desky Miluju vás je zde další výtečné album kapely Traband, která nabízí své indiánství jako alternativu k "lákadlům" současné společnosti. Přitom se deska Domasa výtečně poslouchá a jistě vydrží i v čase jako ty staré dobré legendy.

Domasa
CD nahrál Traband
cena 209 korun
HODNOCENÍ MF DNES 80 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Autor hitů Tiché dohody chystá sólovou desku jako poctu Hanspaulce

Kytarista a skladatel Dan Šustr

Kytarista Dan Šustr, zakladatel a skladatel kapely Tichá dohoda a autor hitů jako Marioneta nebo Kotva a kříž, vydá...

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

GLOSA: Saul s Plachetkou neoslnil, ale zaslouží cenu za statečnost

Adam Plachetka při provedení Händelova oratoria Saul

Provedení Händelova oratoria Saul lákalo na basbarytonistu Adama Plachetku a německého kontratenoristu Andrease...

Najdete na iDNES.cz