Indiánská deska kapely Traband zní v duchu nejlepší tradice

  4:19aktualizováno  4:19
Skupina Traband, soustředěná kolem zpěváka a písničkáře Jardy Svobody, se na svém novém albu Domasa hlásí k indiánství. Vlastně ke svobodě rozhodovat sám za sebe, hledat svoji cestu životem a nenechat se jen tak něčím ošálit.

Traband | foto: František Prokop

Již úvodní písnička Indiáni ve městě je příznačná pro celé album. "Ne, ještě nejsem u konce, ještě mám dost sil, abych vylomil mříže z týhle pozlacený klece a vyšel se svou duší do lesů a skal," zpívá Jarda Svoboda. A refrén "Indiáni ve městě" se v závěru skladby mění na slova "Indiáni ve mně jste".

Jenže bojovníka čekají na jeho pouti nástrahy, může také zhloupnout, jak kapela zpívá ve skladbě Pálíš, doutnáš, nehoříš. A pokud vše překoná, člověk zjistí, že "každá jizva bojovníka časem zdobí na těle".

Jana Kaplanová (Traband)Jarda Svoboda (Traband)

Mezi jedenácti písněmi lze nalézt i obrazy, ze kterých vyzařuje zákon divočiny či harmonie krajiny ("zdravím tě z míst, kde není signál" v písni Nad Koločavou), vše v duchu zmiňovaného indiánství. Svým jadrně přímým hlasem Svoboda zpívá pointované příběhy, které jako by vyplynuly ze starých legend či lidových balad.

Třeba ve skladbě Kantorovy varhany se hrdina nedokázal usmířit se smrtí, a proto neuměl ani žít. A Kalná řeka zase vypráví o lásce, která může být vinna i za zločin.

Rockově vybroušeno

Za patnáct let existence Trabandu se slovník Jardy Svobody vybrousil do takové míry, že dokáže sdělit spoustu věcí v jedné srozumitelné, často i hitové písni. Aniž by si kapela hrála na efekt nebo módní styl, dobře vědouc, že "není pevné, co životem se jen mihne" (Zlá / sky).

Traband

Traband se spíš drží tradičních žánrů, na téhle desce i rockově přibroušených. Skladba Pálíš, doutnáš, nehoříš se okamžitě vpálí do hlavy díky folkrockové melodii, za kterou by se nestyděl ani Bob Dylan či Petr Kalandra.

Samotná houpavá nálada téhle písně jako by vyvěrala z šedesátých let. Zatímco řízná skladba Co se v mládí naučíš zakřičí punkem i pádným životním poučením: "Co ses v mládí naučil, je ve stáří na hovno."

Traband však hraje tak, že ctí vypravěčskou sdělnost, přesně jako starý muž v písni Indiáni ve městě, který "hlídá oheň a vypráví příběhy". Kapela přitom uplatní řadu muzikantských či aranžérských nápadů, které zvýrazní dechové nástroje.

Traband na novém albU přidal plyn

Poslechněte si ukázky z alba Domasa

Včetně trumpety, která ve skladbě V oku dravce "krákorá" jako havran. Kombinace dechů a kytar je na muzice Trabandu nejzajímavější, vedle rocku se do písní dostává i lidovka, kořeněná i romantickým okouzlením z odrhovaček. V delších písních Kantorovy varhany nebo Krajina v obrazech umí skupina vytvořit nadžánrovou hudbu, která příběhy ilustruje i dramaticky vygraduje.

Vedle Radůziny desky Miluju vás je zde další výtečné album kapely Traband, která nabízí své indiánství jako alternativu k "lákadlům" současné společnosti. Přitom se deska Domasa výtečně poslouchá a jistě vydrží i v čase jako ty staré dobré legendy.

Domasa
CD nahrál Traband
cena 209 korun
HODNOCENÍ MF DNES 80 %


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz