RECENZE: Iggy Pop se osvobodil od rocku, občas se však zadýchává

  16:54aktualizováno  16:54
Nové album Iggyho Popa s názvem Free je ideální poslechovou záležitostí pro nadcházející podzimní dny. Jde o sbírku písniček, kterým místo řezavých kytarových riffů dominuje zvuk trubky.

Punkový kmotr Iggy Pop koncertoval 22.6. 2013 ve Frýdku Místku se svou slavnou kapelou The Stooges. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Střepy, kterými se svého času Iggy Pop na koncertech řezával, už dávno smetl čas. Na novém albu Free žilnatého rockového bouřliváka opět nacházíme ve zklidněné poloze.

Iggy Pop už se dávno dostal do stadia, kdy nemusí nikoho o ničem přesvědčovat, může si – a taky tak zhusta činí – dělat, co chce. Zároveň se ale zuby nehty brání škatulce „žijící klasik“, který čas od času vydá „nějaké“ album, dobré akorát tak, abychom si ho párkrát poslechli, uznale pokývali hlavou, zařadili je do sbírky a pro příště se znovu vraceli k málem kanonizované klasice: The Stooges, The Idiot, Lust For Life a tak dále.

Fotogalerie

Iggy je dalek toho strčit sebe sama do vitríny a nechat se oprašovat. To radši udělá nějaký úkrok stranou, něco nečekaného. Patří sem i celkem nečekaný comeback jeho kapely The Stooges v roce 2007, kdy vyšlo album The Weirdness, na které o šest let později navázal deskou Ready To Die. Patří sem album Skull Ring (2003), na které si přizval popové punkery Green Day a Sum 41 a zpěvačku Peaches.

A patří sem i nahrávky Préliminaires (2009) a Apres (2012), na nichž byl ovlivněný jazzem, Francií a na prvním jmenovaném se nechal inspirovat dílem spisovatele Michela Houellebecqa.

A samozřejmě i hostování na albu Music Complete britské kapely New Order, konkrétně v písni Stray Dog. Mimochodem, název téhle písničky lze přeložit jako Toulavej pes. To na Iggyho Popa sedí jako máloco.

Na Free se Iggy Pop opět posunul někam jinam. Než aby navázal na předchozí desku Post Pop Depression (2016), kterou připravil s Joshem Hommem ze skupiny Queens Of The Stone Age, jaksi se opět vrátil v čase a dodal deset písniček, jimž dominuje klid, rozjímavá atmosféra, zvuk trubky a celé se nesou v duchu prvních vyřčených slov v úvodní a zároveň titulní skladbě: I wanna be free. Chci být svobodný.

A Pop je. Alespoň na tomto albu, i když je ona svoboda občas vykoupena okamžiky, kdy se při poslechu neubráníte pocitu nepatřičnosti. Tedy na rovinu řečeno, tohle není žádný rockový nářez. Skladbě Loves Missing sice dominuje výrazný kytarový riff, ale jako by z ní bylo znát, že ji Pop na album zařadil jen aby se neřeklo a už se těší na to, až se ponoří do mnohem klidnějších vod. Třeba jako v následující Sonali, kterou pohánějí vpřed roztřepané beaty a vznáší se ve snivé atmosféře mimo čas. Následuje fórek James Bond, vystavěný na výrazné basové lince, která se omotává kolem uší jako kočka, lísající se k vám ve snaze vyloudit pamlsek.

Takto je Iggy Pop přijatelný, horší je to ovšem v momentech, kdy se snaží být za croonera, tedy procítěného pěvce typu Franka Sinatry, na což ovšem nemá hlasové vybavení. Exemplárním příkladem je píseň Page, kde celkem pěkný a atmosférický hudební podklad naráží na ne úplně příjemné Popovo vibráto. V tomhle okamžiku deska překračuje čáru dobrého vkusu a zabředá kamsi do hájemství dojímání se nad sebou samým.

Free

Iggy Pop

Hodnocení­: 60 %

Poněkud rozpačité je rovněž moralizování We Are The People, spíš odříkané než odzpívané, které při opakovaných posleších nutí hledat tlačítko skip.

Naštěstí je tu ale velmi působivé finále, temná a sugestivní The Dawn. Zde je Pop, jak ho chceme slyšet. Majestátní, respekt vzbuzující, ošlehaný vším možným, co je možné prožít. A i když Free nepatří a nebude patřit k vrcholům jeho diskografie, stále je třeba s ním počítat.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

KVÍZ: Znáte dobře rockera Lennyho Kravitze, který znovu zamíří do Prahy?

Po dvou letech od poslední návštěvy se do Prahy vrátí Lenny Kravitz, rockový rebel se soulovou duší. Idol mnoha žen...

Premium

Maminka ze mě chtěla mít kdysi faráře, říká Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený vyprodal O2 arenu, tak přidal druhou. Připadal si jako Mercury. Ve středu 1. října přišel šok –...

Nick Cave přijede představit své aktuální dvojalbum do Prahy

Australský zpěvák, skladatel, scenárista a spisovatel Nick Cave nedávno vydal hluboce intimní nahrávku Ghosteen. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz