Hudba na Vánoce: Výběry výběry přicházejí...

  12:27aktualizováno  12:27
Závěr roku je pro domácí hudební průmysl terno. Cédéčko, kazeta nebo DVD je výborným, byť u nás pořád ještě luxusnějším dárkem. "V říjnu, listopadu a prosinci prodáme polovinu z celoročního objemu zboží," říká Karel Kučera z organizace IFPI, která zastupuje tuzemské gramofonové firmy. Každá druhá deska prodaná v tomto roce tedy "projde" předvánočním trhem.

I posluchač, který byl skoupý na korunu nebo si vypaloval CD pro vlastní potřebu, k Ježíšku nějakou tu stovku pustí. Originál alba je zkrátka originál. A tak ruch v prodejnách s deskami houstne; například v pražském megastoru Bontonland už nyní "jedou" na všechny pokladny.

Předvánoční nápor je transfuzí pro scvrklý český hudební trh. Proto vydavatelé v předstihu zvažují, co v tuto dobu nabídnou. Mohou to být i vyvanulé hity v nových edicích či přebalech označených jako Best Of. Umělci s bohatým katalogem nahrávek dokážou bilancovat skoro každý rok. Navíc k Ježíšku se prodá téměř všechno: od diskotékové produkce přes třetí výběr z filmu Rebelové po archivní záznamy z televizních pořadů. Speciální nabídku tvoří vánoční alba, jež má v katalogu snad každý významnější interpret, brutální metalisty nevyjímaje.

I trumfy v podobě řadových desek si vydavatelé často nechávají na předvánoční trh. Letos je to Lucie nebo štiky Kryštof a Mig 21, mezi kterými se vlní recitátor Leoš Mareš. K posledním měsícům roku směřuje většina titulů, z nichž by mohlo něco být. Co když se ta kapela chytí - jako Ready Kirken, Support Lesbiens či Wohnout? A přesvědčí posluchače transformovaný Michael Kocáb?

Hudební tipy iDNES najdete ZDE.

Letos krize dohnala vydavatele k extrémnímu vzepětí. V jeho důsledku se na trh sesypala neslýchaná lavina pěti set až šesti set nových titulů. A to není úplně rozumné. Před Vánocemi je posluchač spíše konzervativní a hledá jistoty. Může přehlédnout objevy, které by jinak zasvítily na jaře či v létě.

Bowie a Queen na DVD aneb Historie videoklipů


DVD samozřejmě nabízí svým producentům i konzumentům víc než obvyklé cédéčko, ale nedá se využít vždycky, protože klipy se netočí ke všem písním. Nejlépe se hodí k záznamům koncertů nebo ke kompilacím největších hitů. Dva z takových výběrů nejslavnějších písní se právě objevily na předvánočním trhu.

Dvojalbum Queen Greatest Video Hits I představuje jednu z nejslavnějších rockových kapel všech dob v sedmdesátých letech, před startem hudebních televizí a videoklipové kultury. A je to přímo učebnice postupů, které vedly ke vzniku videoklipů. Koncertní nebo "jakoby" koncertní vystoupení byla nudnější a nudnější, takže režiséři zkoušeli snímky prostřihovat něčím jiným. Queen v tom byli průkopníky a dva snímky z této kompilace můžeme považovat za historické milníky: píseň Bicycle Race s prostřihy davu nahých závodících cyklistek a skladbu Flash, v níž kapela hraje před projekcí úryvku ze stejnojmenného filmu.

Kvalita snímků není nijak úžasná, ale od nahrávek starých třicet let nemůžeme i při sebelepší restaurační technice samozřejmě čekat zázraky. Na Mercuryho exhibicionismus se dá dívat i dnes, ale Queen jako mistry opravdových videoklipů představí až druhý díl kompilace.

David Bowie naopak potěší hlavně první deskou z DVD dvojalba Best Of Bowie. Vždycky dbal o vizuální stránku svých koncertů a nikdy nepodceňoval podívanou, kterou jeho barevné přelivy, transvestitské převleky a teatrální gesta slibovaly. Když se začala tvořit klipová kultura, Bowie se svým tehdejším oblíbeným režisérem Davidem Malletem začal proti dějovému principu uplatňovat koncepci "oživeného obrazu". Velmi dobře je to vidět na klaunském převleku v Ashes to Ashes a na pozdějším titulu Loving The Alien, který je vytvořen ve stylu fantaskních obrazů Salvadora Dalího; svým výtvarným pojetím je to jeden z nejkrásnějších klipů v historii populární hudby.

Bowie se však nevyhýbal ani stylizovaným příběhům, jak ukazuje klip známého režiséra Juliana Templa, jenž je samostatnou filmovou písní a zároveň propagačním trailerem na jeho stejnojmenný snímek Absolute Beginners. Proti vrcholnému vzepětí klipové kultury první poloviny osmdesátých let jsou pozdější Bowieho klipy méně revoluční, ale pořád tkví strašlivě vysoko nad průměrem, kterým jsme dnes bombardováni. A protože Bowie je na teenagerské stanice typu MTV příliš komplikovaný, zůstává výběr Best Of Bowie jednou z mála šancí vidět některé ze zajímavých snímků jeho posledního desetiletí - včetně skladeb Strangers When We Meet nebo Hello Spaceboy.
                                                                                  Josef VlčekJe advent, a tak bilancujeme a vzpomínáme


Vzpomínková alba českých zpěvaček se liší: Iveta Bartošová jim může říkat Hej pane diskžokej a připomenout éru "diskošek". Bára Basiková prožila část své dráhy s rockovými kapelami Precedens a Stromboli, pak přišly melodie z muzikálů. Výběr písní Ivy Bittové je nejrozmanitější: sahá od spolupráce s Pavlem Fajtem k lidovkám, hostování na desce bratří Ebenů i Richarda Müllera. Helena Vondráčková navěsila na svůj nedávný comeback porci starších hitů. Věra Špinarová posbírala songy, které se nevešly na její první kompilaci.
Dívčí skupina Holki prý končí kariéru, a tak se deska jmenuje Vzpomínky zůstanou. Leona Machálková dráhu ještě neuzavírá, avšak na obalu své bilance pravdivě konstatuje ...jsem to já. Když zpěvačka zahajuje kariéru, může se podobně jako Martha představit deskou To jsem já. Drsnější název Slečna mrcha zvolila skladatelka a zpěvačka Michaela Poláková. Její album odráží oba póly pocitů: naději i nevíru. Potichu, jakoby stranou vánočního ruchu vydala své druhé album pražská šansoniérka Ta Jana z Velké Ohrady.

Zpěváci na sklonku letošního roku příliš nebilancují. Výjimkou je Richard Müller s hitovou sbírkou Retro, která se překrývá s výběrem šlágrů Petra Hapky a Michala Horáčka. Kolekci nejlepších písní sebrali rovněž písničkář Pavel Dobeš, zpěvák Luboš Pospíšil a král výčepů František Sahula. Karel Gott vybalil swingovou kolekci. Vyšly nové řadové tituly Michala Davida, po sedmi letech se přihlásil s deskou Marek Eben a jeho bratři, Ivan Hlas vysypal další porci "hlasovek". Michael Kocáb se na desce Za kyslík koupe v tanečních rytmech, Roberta Křesťana ovlivnilo 1775 básní Emily Dickinsonové. Leoš Mareš zůstává nadále pánem kožichů, a tak si ho nikdo nesplete s Bohušem Matušem, novým vokalistou gottovského ražení. Petr Muk věří na Dotyky snů a Václav Neckář připomenul jeden ze svých nejlepších projektů: Planetárium. Rodí se nový český raper? Možná to bude Mersí díky svému titulu M.

Svou minulost zkoumaly některé skupiny. Čechomor tak učinil na koncertním titulu Live, hitově zasvištěl Šum svistu a bilančně štěká Žlutý pes. Olympic přece musel bilancovat, když má čtyřicetiny. A čeští Rolling Stones - Krausberry - připomněli některé pecky v titulu Na Hrad!

Ostatní mají nová alba. Nadžánrová a zvukově novátorská skupina Ecstasy Of St. Theresa překračuje český horizont, seskupení J.A.R. dokresluje kontury českého funku, Mig 21 kříží humor a pop, kapela Kryštof stoupá po žebříčku v siločarách - albem V siločarách. Chinaski mají Originál. A Lavina dokazuje, že pop mohou dělat také děti. Těm se s pomocí rozpustilých zpívánek vlichocuje Maxim Turbulenc.

Jan Hrubý a jeho přátelé pokračují v cestách po keltské a středověké zemi. Kapela -123 minut prosadila levnou cenu desky Home? i svůj jazzový pop, svůj "skejťácký" rock zušlechťuje skupina Wohnout. Support Lesbiens nabízejí dosud nejpřístupnější fúzi rocku a popu, zatímco Ty Syčáci tvrdí, že umělce často čeká samota, sláva, smrt a spása. Ve skrytu galakoncertů bzučí počítače nové generace, například mága Matouše Godíka, který se skrývá za projektem ZKA4T - Polytea.


Předvánoční nabídka

DOMÁCÍ CD


Iveta Bartošová - Hej pane diskžokej (EMI)
Bára Basiková - Best Of (EMI)
Iva Bittová - j.h. (Indies Records)
Čechomor - Live (Universal/Venkow)
Michal David - Abnormální hic (Sony Music/Bonton)
Pavel Dobeš - Zum Zum Zum (Best of) (EMI)
Bratři Ebenové - Já na tom dělám (Sony Music/Bonton)
Ecstasy Of. St. Theresa - Slowthinking (EMI)
Karel Gott - Swing kolekce (Universal/GoJa)
Hapka, Horáček - Štěstí je krásná věc... (1987-2002) (Universal/B&M)
Ivan Hlas - Obrátíš mi naruby ráno (Sony Bonton)
Holki - Vzpomínky zůstanou (EMI)
Roman Horký + Kamelot - Valerie (Universal/Venkow)
Jan Hrubý - Mezidobí (Indies Records)
Chinaski - Originál (Universal/B&M)
Slávek Janoušek - Letadlo (BMG)
Michael Kocáb - Za kyslík (Sony Music/Bonton)
Krausberry - Na Hrad! (vlastní náklad)
Kryštof - V siločarách (EMI)
Lucie - Dobrá kočzka která nemlsá (Universal/B&M)
Leona Machálková - ... Jsem to já (Warner Music)
Leoš Mareš - Minuty se vlečou (Universal)
Martha - To jsem já (Universal)
Maxim Turbulenc - Rozpustilé zpívánky (EMI)
Mersí - M (Universal/B&M)
-123 min. - Home? (Indies Records)
Petr Muk - Dotyky snů (EMI)
Richard Müller - Retro (Universal)
Václav Neckář - Planetárium (Sony Music/Bonton)
Olympic - The Best Of (Sony Music/Bonton)
Jiří Pavlica, Dizu Plaatjies - Mys dobré naděje/Ozvěny Afriky (Lotos)
Michaela Poláková - Slečna mrcha (Sony Music/Bonton)
Polemic - Nelám si s tým hlavu (BMG)
Luboš Pospíšil - 20 největších hitů 1982-2002 (Universal/B&M)
Ready Kirken - ...čekal jsem víc (Universal)
Různí umělci - Jsi můj pán I + II (EMI)
František Sahula - Bestie Off (EMI)
Děvčátko - soundtrack (Warner Music)
Support Lesbiens - Tune Da Radio (Sony Music/Bonton)
Svěrák + Uhlíř - Hodina zpěvu 1987-2002 (Universal/B&M)
Věra Špinarová - Největší hity 2 (Sony Music/Bonton)
Šum svistu - Best Of (BMG)
Ta Jana z Velké ohrady - Do půl těla (Black Point)
Tata Bojs - Biorytmy + (Warner Music)
Traband - Road Movie (Black Point)
Ty Syčáci - SSSS... Samota, sláva, smrt a spása (Indies Records)
Helena Vondráčková - Platinová Helena (Universal Music)
Wohnout - Pedro se vrací (Sony Music/Bonton)
ZKA4T - Polytea (Intelligent Recordings)
Žlutý pes - Psí kusy (Ty nejlepší kousky) (Sony Music/Bonton)

ZAHRANIČNÍ CD


Ryan Adams - Demolition (Universal Music)
Christina Aguilera - Stripped (BMG)
Tori Amos - Scarlet's Walk (Sony Music/Bonton)
Beck - Sea Change (Universal Music)
Björk - Greatest Hits (Universal Music)
Blackmore's Night - Past Lives With Good Company
Blondie - Greatest Hits (EMI)
Andera Bocelli - Sentimento (Universal Music)
James Bond 007 - Die Another Day (Warner Music)
Toni Braxton - More Than A Woman (BMG)
Johnny Cash - The Man Comes Around... (Universal Music)
Catatonia - Greatest Hits (Warner Music)
Eric Clapton - One More Car, One More Rider (Warner Music)
Leonard Cohen - Essential (Sony Music/Bonton)
Coldplay - A Rush Of Blood To The Head (EMI)
Craig David - Slicker Than Your Average (Warner Music)
Terence Trent D'arby - Greatest Hits (Sony Music/Bonton)
Deep Purple - Concerto For Group and Orchestra (EMI)
Missy Elliot - Under Construction (Warner Music)
Elvis Presley - 30 #1 Hits (BMG)
Fleetwood Mac - The Very Best Of FM (Warner Music)
Peter Gabriel - Up (EMI)
Gregorian - Masters Of Chant 3 (Warner Music)
Faith Hill - Cry (Warner Music)
Harry Potter & The Chamber Of Secrets (WM)
Hooverphonic - Jackie Cane (Sony Bonton)
Whitney Houston - Just Whitney (BMG)
Tracy Chapman - Let It Rain (Warner Music)
INXS - Definitive INXS (Universal Music)
Iron Maiden - Edward The Great (EMI)
Elton John - Elton John's Greatest Hits 1970-2002 (Universal Music)
Tom Jones - Mr. Jones (BMG)
Diana Krall - Live In Paris (Universal Music)
Avril Lavigne - Let Go (BMG)
Lighthouse Family - The Best Of (Universal Music)
Vanessa Mae - Best Of (EMI)
Mark Knopfler - The Ragpicker's Dream (Universal)
Youssou N'Dour - Nothin´s In Vain (Warner Music)
Nelly - Nellyville (Universal Music)
Nirvana - Nirvana (Universal Music)
Sinéad O'Connor - Sean-Nos Nua (Universal Music)
Paradise Lost - Symbol Of Life (BMG)
Pearl Jam - Riot Act (Sony Music/Bonton)
Public Enemy - Revolverlution (Universal Music)
Queens Of The Stone Age - Songs For The Deaf (Universal Music)
Roxette - The Ballad Hits (EMI)
Santana - Shaman (BMG)
Scooter - 24 Carat Gold (Warner Music)
Shaggy - Lucky Day (Universal Music)
Sigur Ros - () (BMG)
Smashing Pumpkins - Earphoria (Live) (EMI)
TLC - 3D (BMG)
Shania Twain - Up! (Universal Music)
U2 - The Best Of (Universal Music)
Wallflowers - Red Letter Days (Universal Music)

      Autor: (vybral vla)


  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

RECENZE: Marta Kubišová dokáže svým hlasem stále vehnat do očí slzy

Bylo-li to skutečně poslední vystoupení Marty Kubišové, pak se tahle jedinečná zpěvačka rozloučila ve velkém stylu....

RECENZE: Zpěvačce Céline Dion neschází odvaha, ale nedostává se jí hitů

Kanadská zpěvačka Céline Dion reflektuje tragické události ve svém životě novým albem Courage. Na věhlas jejích...

RECENZE: Nová deska Ringo Starra je plná řídkých a nevzrušivých písní

Sympatie, které už roky vzbuzuje jeden ze dvou dosud žijících The Beatles, bubeník Ringo Starr, bohužel nezaplaší velmi...

RECENZE: Zpěvačka Beth Hart vyhlásila válku démonům a zvítězila

Americká bluesrocková zpěvačka a pianistka Beth Hart si prožila mnohé. Ve dvaceti ji opustil otec, sestra jí zemřela na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz