VIDEO: Píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu má nový videoklip

  14:58aktualizováno  14:58
Píseň Modlitba pro Martu poprvé zazněla v televizním seriálu Píseň pro Rudolfa III. a záhy se stala trnem v oku všem mocipánům. Teprve letos se tato slavná skladba dočkala řádného videoklipu, v němž si krom Marty Kubišové zahrála i Dagmar Havlová.

Občas se stane, že písnička složená ryze za jedním účelem překročí rámec díla, pro které původně vznikla, a stane se jakousi hymnou. Tak se ostatně z divadelní frašky Fidlovačka vyloupl nápěv Kde domov můj. 

A tak se i z televizního seriálu Píseň pro Rudolfa III. zachovala majestátní balada Modlitba pro Martu, kterou pro zpěvačku Martu Kubišovou napsali hudební skladatel Jindřich Brabec a textař Petr Rada. 

Fotogalerie

Melodie s všeříkajícím textem se stala symbolem událostí roku 1968, Marta Kubišová do jejího přednesu vložila tolik vášně, zanícení a odhodlání, že jde dodnes o její erbovní píseň, která provázela i dění kolem 17. listopadu 1989.

Teprve nyní se píseň konečně dočkala plnohodnotného videoklipu v režii zpěvaččina manažera Petra Větrovského, který se ujal i scénáře.

K realizaci nejprve přemluvil samotnou Martu Kubišovou a poté i herečku Dagmar Havlovou, pro niž měl podle vlastních slov připravenou roli, které se mohla ujmout jedině ona.

„Martiny písničky jsem si zpívala jako malá, a kdykoliv slyším Modlitbu, připomenu si soudržnost, přátelství, čestnost, hrdost a lidskost, které listopadovou dobu provázely,“ svěřila se Dagmar Havlová.

Marta Kubišová na okamžik, kdy tuhle píseň zazpívala před davem na Václavském náměstí, vzpomíná se svým typickým suchým humorem.

„Mě tam tenkrát zavedl Ondřej Vetchý s tím, že mě potřebuje Václav Havel. Přišla jsem tam, viděla jsem Vlastu Chramostovou a další kamarády chartisty. Najednou mě hudební novinář Jiří Černý vyšoupl dopředu a zašeptal mi do ucha, že by to chtělo nějakou modlitbičku. To byla vteřina, kdy jsem si pomyslela – Panebože, vždyť já jsem to víc než devatenáct let nezpívala. No, vyšlo ze mě to, co vyšlo. Naštěstí to není tak strašné, jak jsem si myslela,“ prohlásila zpěvačka.

Modlitba pro Martu je Kubišové životní píseň, zároveň ale skladba, která jí svého času přinesla víc problémů než úspěchu, což na premiéře klipu potvrdila i herečka Iva Janžurová.

„Šla jsem za jedním tajemníkem KSČ, jestli by nemohl udělat něco pro Martu Kubišovou, Vlastu Chramostovou a Jiřinu Jiráskovou. Odpověděl mi, že u paní Chramostové se zeptá, u Jiřiny Jiráskové je to nejisté a u Marty Kubišové naprosto vyloučené. Ta její Modlitba pro Martu je prý symbol odporu proti socialistickému zřízení, čili tam že je to bez šance,“ zavzpomínala herečka.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Mňága je koncertní kapela, neřešíme, kolik prodáme cédéček, říká Fiala

Petr Fiala z Mňágy a Žďorp v pražském Foru Karlín (12. prosince 2017)

Rocková kapela Mňága a Žďorp právě vydala své nové album Třecí plochy. Okolnosti vzniku nové nahrávky osvětluje její...

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz