Hrát na housle mi přikázali na lidušce, říká Karel Holas z Čechomoru

  17:08aktualizováno  10. prosince 11:46
Skupina Čechomor uzavřela trilogii zhudebněných pověstí z hradů a zámků posledním albem, vyprávějícím slezské příběhy. Jako vypravěči se na albu podíleli Ewa Farna a Radek Pastrňák. Houslista Čechomoru Karel Holas odpovídal on-line čtenářům iDNES.cz.

Čechomor | foto: Supraphon

odpovědi karla Holase najdete zde

Houslista Čechomoru byl hostem on-line rozhovoru

Ewa FarnaTajemná místa ve Slezsku opřádají strašidelná a podivuhodná vyprávění o zlatých pokladech, skřítcích, čertech a záhadných bytostech. Mystika baladických příběhů, vážících se k těmto záhadným místům, inspirovala hlavní tvůrce Čechomoru Karla Holase a Františka Černého k písním, které souznějí s tajuplným příběhem a zároveň vycházejí z původní lidové melodie i textu.

Více ukázek najdete v audiogalerii

Jako vypravěči se tentokrát - možná trošku paradoxně - nepředstavují herci, jako tomu bylo u předešlých dílů (Bára Hrzánová u českých hradů, Miroslav Vladyka u moravských), nýbrž zpěváci: Ewa Farna a Radek Pastrňák.

Mluvená a hudební část přitom vznikaly paralelně, nekřížily se, kapela se s vypravěči ve studiu nepotkala. Karel Holas k tomu říká: "Hudbu jsme měli na povel my, složku mluvenou producentka Naďa Dvorská, která má s podobnými záležitostmi velké zkušenosti. Myslím si, že ona byla v tomhle případě osobou nejpovolanější."

Ewa Farna

Výběr vypravěčů však Čechomor ovlivnil: "K výběru každého vypravěče existuje určitá legenda, která vysvětluje, proč jsme vybrali právě jeho," říká Holas. "Miroslav Vladyka s námi pracuje na charitě pro sdružení Pomocné tlapky. Když jsme pro tuto organizaci natáčeli první film, Vladyka nám do něj mluvil psa. Líbilo se nám to natolik, že jsme si ho vybrali k moravským pověstem. Báru Hrzánovou vybrala Naďa Dvorská. Na slezské hrady jsme chtěli někoho, kdo má blízký vztah ke Slezsku, nejlépe i slezský přízvuk. Tak jsme si vybrali Ewu Farnu a Radka Pastrňáka."

V on-line rozhovoru pak k tomuto tématu ještě Karel Holas dodal: "Farna je mladá a milá a Radek Pastrňák mě osobně překvapil svým vypravěčským umem."

Více ukázek najdete v audiogalerii

Čechomor získal za album Pověsti moravských hradů a zámků zlatou deskuTrilogii, která je nyní po dvou úspěšných letech završena, Karel Holas nepovažujje za regulérní alba Čechomoru. Některé písně nicméně kapela zařadila do svého koncertního repertoáru a pochopitelně je hraje zejména na vystoupeních na hradech a zámcích. "Ale zatím jsme neuvažovali o tom, že bychom písně z této trilogie použili na nějaké naše další album," upřesňuje Holas.

Řada dotazů v on-line rozhovoru směřovala přímo k osobě jednoho z našich nejzámějších houslistů. A to včetně otázky, kdo Karla Holase k tomuto nástroji přivedl. "Rodiče, táta hrál na harmoniku, na saxofon a na klarinet. Když mi bylo asi šest let, tak se mnou zašel do Lidové školy umění, kde mě vyzkoušeli a řekli, že budu hrát na housle. A od tý doby na ně hraju," odpověděl.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz