Horváth se pere s kýčem minulého století

  9:11aktualizováno  9:11
Vítěz druhé SuperStar Vlasta Horváth zůstává poprockovým zpěvákem se srdcem na dlani, to je za všech okolností a na všech patnácti skladbách nového alba cenné.

Vlasta Horváth - Vlasta Horváth | foto: SONY BMG

Ukázky z alba najdete ZDE

A pokud mu píseň poskytuje nadhled, dostává se posluchač k nejlepším momentům desky Místo zázraků. Ta však jako celek vyznívá rozporuplně. Člověk se ocitne tu na tancovačce, jindy na rockovém koncertu nebo v jakémsi muzeu klišé.

Před závorku je nutno vytknout, že album vznikalo urputně, Horváthovu vcelku průměrnou kapelu Frenzy bylo nutné zvedat na vyšší úroveň, aby se její výkon pokud možno srovnával s prací zkušenějších hostů včetně kytaristů Oldy Krejčovse, Charlieho Blažka, baskytaristy Vladimíra Gumy Kulhánka, dechové sekce či smyčců.

Horváth je mnohostranným zpěvákem. Umí se postavit do čela rockové ofenzivy, i když ve vzepětí se jeho hlas trochu zužuje. V rozjezdové vypalovačce Mediální potvora mu pomáhá vtipný text autora skladby Krejčovse, který s pobavením pojednává o šílenství kolem SuperStar.

Horváthův hlas nezanikne ani v masivnější, dramaticky vystavěné písni Havrani v trávě spí, již složil Jiří Urban z kapely Arakain a otextoval Ivan Hlas. Do pestré společnosti autorů vzácně vplula Horváthova vlastní skladba Dýchej dál s textem Pavly Milcové. Tvrdší rocková tempa se dobře pojí s obrazným popisem ženy, jejíž žár chlapa takřka spálí.

Ovšem někdy je rockového tlaku příliš, vždyť nejhezčí barvy nabízí Horváthův hlas ve středně rychlých písních typu Co tě napadá. Horváth se konečně nadechne nejen citů, jak zpívá v refrénu, ale i vzduchu.

Je dobře, že se album rozjíždí hlavně s písněmi přizvaných tvůrců, včetně "vykopávky" To chce klídek od americké veteránské kapely Toto. Jenže pak se posluchač dostane k nejrozpornějšímu bloku vlastních skladeb Vlasty Horvátha.

Upřímnost se pere s kýčem. V baladě Minuta ticha Horváth mírně vítězí díky sugestivní atmosféře, jindy vychází souboj nerozhodně. Nebo je jinak tvárný, civilně romantický hlas zasypán tunami klišé, připomínajících setkání klonů kapel Turbo a Europe.

Písním Drahej ráj, Pojď dál, Místo zázraků, Divný město či Víra nevinná vévodí klopotné pompézní refrény, vyždímaná sóla nebo okoralé textařské obraty Václava Podroužka či samého Horvátha. Zplanělá slova ráj nebo hvězdnej prach by snad bylo možné označit pro výstrahu jmenovkami. Tvorbě Vlasty Horvátha vcelku chybí kouzlo proměny, většina písní se sune kupředu jako ukoptěný moloch.

Závěr alba se aspoň odklání k rytmicky pružnější písni Dej mi svý oči od producenta Oty Balage či k orchestrální jízdě Walls Of The Lies, již složil Pavel Větrovec mladší. Pokud mělo být album testem, jenž ovlivní zpěvákovu budoucnost, pak jednoznačně nejlepším pomocníkem Horvátha je Krejčoves. Kombinuje jadrnost s romantikou tak, že se obě složky nepřebíjejí, což se o většině alba říci nedá. I stylem spadá Místo zázraků do předchozího století.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz