Horáček točí desku s Hapkou, Svěrákem i neznámým plavčíkem

  1:33aktualizováno  1:33
Pokud se vám líbí mé básně, zhudebněte je, vyzval před čtyřmi lety textař Michal Horáček své fanoušky. Sešlo se mu na tisíc kompozic, z nichž na podzim vyjde dvojalbum Český kalendář. Skládal také Petr Hapka, nahrával Zdeněk Svěrák.

Michal Horáček představil chystané dvojalbum Český kalendář (Praha, 4. dubna 2013). | foto: ClickMusic / Martin Pekárek

Koncept Horáčkova Českého kalendáře svým charakterem připomíná desku Ohrožený druh, která před lety posluchačům představila opomíjené interpretky a stala se nejprodávanější nahrávkou v zemi.

Montér, Francouz

"Nemáme naftu ani moře, tak se musíme spoléhat na to jediné, co máme, a to je talent," řekl Michal Horáček k hledání neznámých skladatelských hvězd.
Kolektivní dílo, jak chystané dvojalbum označuje, by mělo vyjít v listopadu a podílela se na něm celá republika.

Lenka Nová a Ondřej Ruml za doprovodu Mateje Benka představili chystané

Lenka Nová a Ondřej Ruml za doprovodu Mateje Benka představili chystané dvojalbum Michala Horáčka Český kalendář (Praha, 4. dubna 2013).

U tisícovky skladeb k villonským baladám, které spisovatel, textař a producent vydal loni knižně a později je převedl i na divadelní prkna, se najdou nejrůznější autoři.

Přispěl Horáčkův dvorní skladatel Petr Hapka, Petr Linhart či Vladimír Merta, ale i stovky dalších autorů. "Dostali jsme práci od jednoho montéra z Karviné, který by byl mnohem raději Petrem Hapkou než montérem. Naštěstí má za manželku listonošku, která každý den ráno nasedne na kolo a doručuje poštu, takže on má čas na skládání," popsal Horáček jeden z příběhů, k nimž ho Český kalendář zavedl.

Z paměti vylovil i plavčíka nebo Francouze, jemuž se texty zdály zvukomalebné a složil k nim hudbu, aniž rozuměl textu. Dokumentaristka Hana Třeštíková si vybrala tři osudy a natočila o nich časosběrný film, který taktéž na podzim uvede Česká televize.

Foťte, točte, malujte

Protiváhou k náročnému výběru skladatelů bylo o poznání snazší oslovování zpěváků. Horáček se spoluproducentem Michalem Pekárkem, s nímž připravil zmíněný Ohrožený druh, pozval do studia Vojtěcha Dyka, Michaela Kocába, Anetu Langerovou, Lenku Novou, Luciu Šoralovou, Lenku Dusilovou, Ondřeje Rumla nebo Wabiho Daňka. "První duet mimochodem nazpívala Szidi Tobias se Zdeňkem Svěrákem," podotkl Horáček.

Ukázky z Českého kalendáře

Album Český kalendář vzniká ve spolupráci s hudebním tržištěm ClickMusic, kde bude k on-line prodeji a kde jsou již nyní ukázky.

Pro ty, kteří jsou nadaní spíš vizuálně, se na facebookové stránce Českého kalendáře otevřela galerie, kam mohou posílat své kresby, malby, fotografie nebo videa. Materiály poslouží jako nápady pro booklet či přebal vinylu, s nímž se počítá pro limitovanou edici. "Nikdy jsem nepracoval s tolika lidmi, které neznám, ale jsem tou myšlenkou uchvácen," přiznal Horáček.

O možnosti vydat villonské balady pouze v audiopodobě uvažoval také, myšlenku však postupně opouští. "Připadalo mi, že bych nabízel snobskou nedělní chvilku poezie, a to bych opravdu nerad," dodal.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Krásný ztráty Live lákají na duety Michala Prokopa s Kollerem či Redlem

Michal Prokop a Framus Five v pražském Foru Karlín (22. prosince 2017)

Festival plný duetů a hudebního setkávání, takové budou Krásné ztráty Live, kam své kolegy potřetí sezval Michal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz