Hlavní hvězdou festivalu 9 bran bude houslový virtuos Nigel Kennedy

  14:08aktualizováno  14:08
Desátý ročník festivalu česko-německo-židovské kultury 9 bran dnes představil svůj program. Hlavní hvězdou bude fenomenální britský houslista Nigel Kennedy, který se představí v nepříliš typické poloze.

Nigel Kennedy | foto: archiv

Pražské jaro 2008 - Nigel KennedyKennedy byl vloni jednou z hlavních hvězd festivalu Pražské jaro, kde se v Obecním domě prezentoval mozartovsko-beethovenovským programem. Už tehdy, nejrůznějšími "odskoky" k citacím z jiných žánrů a celkovou uvolněností, jíž je extravagantní hudebník pověstný, jasně naznačil, že "klasika" není to jediné, čím hudebně žije. Recenzi koncertu najdete zde.

Tentokrát Kennedy přijede s polským kvartetem Kroke, aby svým fanouškům společně nabídli směsici východoevropské, židovské a romské muziky. Kapela Kroke a Nigel Kennedy se dali dohromady během prestižního festivalu WOMAD, kde je na pódiu doplnil neméně slavný zpěvák a muzikant Peter Gabriel. Kennedy a Kroke (Kroke znamená v jidiš Krakow) společně nahráli skvělé album East meets East (výchov potkává východ) a pod stejným podtitulem vystoupí i 23.června ve Valdštejnské zahradě.

Přehlídka 9 bran nabídne hudbu, divadlo, literaturu, výstavy, přednášky a semináře ve Valdštejnské zahradě, v Poetické kavárně Viola, v Divadle Na Vinohradech, v knihkupectví Řehoře Samsy a na dalších místech Prahy. Jako každoročně se bude předávat cena festivalu - Křišťálová menora, za přínos židovské kultuře.

Z hudební nabídky festivalu nepochybně zaujme Freudenthal Yiddish Klezmer Band, stockholmská hudební skupina, inspirující se americkým klezmerem padesátých let minulého století, tedy to, čemu se říká jidiš jazz. Z Německa přijede mladý a talentovaný skladatel Leon Gurwitch, který představí v Praze svůj moderní Jazz s odkazem na klezmerovou hudební tradici.

Emil ViklickýPod názvem London Prague Jewish Jazz Band se skrývá čtveřice zkušených jazzových muzikantů z Čech a Velké Británie. České zastoupení je zde v podobě pianisty a skladatele Emila Viklického a kontrabasisty Františka Uhlíře, které doplňují bubeník Dave Wickins a jeden z nejlepších britských saxofonistů Bob Wellins.

Mezi dalšími hudebními účinkujícími budou Britové Burning Bush, ryze dámská kapela Stiletto Sisters z Austrálie, sólistka Státní opery v Praze Pavlína Senič za doprovodu Sukova komorního orchestru, slovenský Chassidic Song Project nebo tradiční pražská klezmerová formace Trombenik.

ze hry Dr. Gustáv Husák: Väzeň prezidentov – prezident väzňovMezi festivalovými představeními v Divadle na Vinohradech zřejmě největší zájem vyvolají dvě slavná a kontroverzní slovenská představení: Tiso s Mariánem Labudou v titulní roli, a Dr. Husák s Emilem Horváthem. Sekundovat jim bude domácí Mumraj, v divadle Viola například představení Kafka.

Divadelní část festivalu 9 bran proběhne ve dnech 15. - 20. června, hudební od 23. do 27. června. Přesný program a další informace na www.9bran.cz.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: První, jediný, dlouho ztracený. Živák Lindy Ronstadt je klenot

Zpěvačka Linda Ronstadt

Nejen kvůli desítce písní v top 10 hitparády Billboard, jedenácti cenám Grammy či hvězdnému seznamu spolupracovníků od...

VIDEO: Ústřední píseň k Černým vdovám zpívá Plodková i Čvančarová

Jana Plodková, Jitka Čvančarová a Lucia Siposová v seriálu Černé vdovy (2019)

Krimikomediální seriál Černé vdovy odstartuje na Primě v neděli, jeho tvůrci nyní vypouští do světa klip ke...

RECENZE: Nerez ani se Šoralovou neztrácí sílu. Zlom je ucelené album

Nerez a Lucia Šoralová

Skupina Nerez doplněná zpěvačkou Luciou Šoralovou se vrací po pětadvaceti letech a při síle. Deska Zlom je plná dobré...

Najdete na iDNES.cz