Helešic kopíroval od Kalouska a musí mu zaplatit 200 tisíc

  14:53aktualizováno  16:07
Bývalý kytarista kapely Support Lesbiens Jaromír "Yarda" Helešic musí zaplatit 200 tisíc korun a úroky zpěváku Janu Kalouskovi. Podle soudu Helešic neoprávněně ve své písni In Da Yard použil motiv z Kalouskovy skladby Chodím ulicí.

Jan Kalousek na bývalém členu kapely Support Lesbiens Jaromíru Helešicovi vysoudil 200 tisíc. | foto: Marek Navrátil

Jak to zní

Ukázky obou písní najdete v audiogalerii

"U rozsudku jsem byl osobně jako pan Helešic. Po skončení jednání jsme si jako civilizovaní lidí potřásli rukou. Musím říct, že byl silným soupeřem," řekl Kalousek iDNES.cz.

Pražský městský soud přistoupil k udělení pokuty, změna autorství u melodie Support Lesbiens neprošla. Píseň skupiny, jejíž úryvek z refrénu použila v reklamní kampani společnost GE Money Bank, z rádií nezmizí. "Neprovedl bych žádné kroky, které by tomu bránily," dodal Kalousek.

Jaromír Helešic se ve sporu hájil tím, že podobnost několika taktů v obou písních je pouze náhodná. "Poražený se určitě necítím, spíš zmatený, protože na jednu stranu soud určil, že jediným autorem díla In Da Yard jsem já, ale na druhou stranu bych měl panu Kalouskovi platit nějakou částku. Celou situaci musím probrat se svojí právní zástupkyní, abych pochopil, co je v rozhodnutí soudu vůbec zaklíčované," reagoval na rozsudek exčlen Support Lesbiens.

Soudce Martin Valehrach původně plánoval vynést rozsudek při předchozím líčení na počátku listopadu, nakonec ale verdikt s ohledem na unikátní povahu kauzy odložil na dnešek. V odůvodnění uvedl, že obě písně jsou autorskými díly ve smyslu autorského zákona. Tím, že Helešic ve své písni použil velmi podobnou část refrénu, porušil Kalouskovo autorské právo. "Nelze tvrdit, že to bylo úmyslné. Když psal Helešic skladbu In Da Yard, motiv zřejmě považoval za vlastní nápad. Kalouskovo dílo tu ale bylo dřív," podotkl soudce.

"Spor je prvním tohoto druhu na našem území a stává se precedentem," podotkl Kalousek. Odmítl ovšem odhadnout, zda se do českých soudních síní vypraví s podobnými kauzami i další muzikanti.

SUPPORT LESBIENS - IN DA YARD
(živě z koncertu v brněnském Semilassu, "sporná" pasáž v čase 0:50)

Populární hudba zná řadu příkladů, kdy se autorům vynořila v mysli melodie, ke které se později přihlásil ještě někdo jiný. Například George Harrison na počátku 70. let u soudu marně dokazoval, že složil píseň My Sweet Lord, pod kterou se podepsal.

Podobala se totiž skladbě He's So Fine od skupiny Chiffons. Stálo ho to 400 tisíc dolarů. Nedávno se musela nařčení z krádeže melodie bránit kapela Coldplay kvůli svému hitu Viva La Vida. - čtěte Úspěšní Coldplay obviněni z plagiátorství

"Originální jako dětská věž z kostek"

Soud i advokáti se v kauze Helešic versus Kalousek museli potýkat s výkladem odborné hudební terminologie, kterou při svých výpovědích používal znalec i svědci, mezi nimiž byli Kryštof Michal či kytarový virtuos Milan Zelenka.

Znalec z brněnské JAMU ve svém posudku uvedl, že obě skladby jsou obyčejné, neobjevné a využívají "prvky dávno známé již odjinud".

Ve dvou taktech se prý melodicky zcela shodují, v dalších několika taktech se liší jen nepatrně. Určité shody se ale podle znalce dají vysledovat téměř ve všech popových písních, v projednávaném případě jsou pouze více nápadné.

"Skládání podobných písní je asi tak originální, jako když děcka staví věž z kostek," řekl znalec již ve své zářijové výpovědi.

OSA doporučovala smírčí řešení

Spor vypukl v roce 2002, kdy Support Lesbiens vydali album Tune Da Radio, které obsahovalo píseň In Da Yard. "Kolega z muzikálu Kleopatra, v němž hraju, slyšel písničku Support Lesbiens z rádia. Říkal mi, že se podobá mé skladbě Chodím ulicí. Pozapomněl jsem na to. Pak jsem dělal propagaci své desky v olomouckém rádiu, kde mi písničku přehráli. Ta skladba skutečně měla v melodii stejný refrén. Rozhodl jsem se, že se o své právo přihlásím," vzpomínal před časem Kalousek.

Kalousek se obrátil na Ochranný svaz autorský (OSA), která zastupuje i Support Lesbiens, aby mu bylo přiznáno spoluautorství písně In Da Yard. Odborná komise zpěvákovi vyhověla. "Po poslechu obou písní jsme konstatovali, že refrén skladby In Da Yard je totožný s refrénem vaší skladby Chodím ulicí," sdělil Kalouskovi předseda komise Vladimír Popelka.

Komise doporučila smírné řešení tak, aby byl Kalousek uveden jako spoluautor písně In Da Yard a obdržel padesát procent z autorských odměn. Jaromír Helešic ovšem popřel, že by melodii od Kalouska opsal, a kauza se tak dostala až k soudu.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Potřetí a možná naposledy? Eric Clapton, bluesový bouřlivák, se vrátí do Prahy

V březnu oslaví už 75. narozeniny. Důvodů, proč může být příští pražský koncert Erica Claptona ten rozlučkový, je ale...

VIDEO: Xindl X rekapituluje a má nový výpravný videoklip

Písničkář a toho času rovněž jeden z protagonistů televizního pořadu StarDance Xindl X bilancuje výběrovým albem Anděl...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

Sto zvířat rozparádili Jazz Dock akustickými verzemi svých hitů

Chinaski, Prago Union, Michal Hrůza, Ewa Farna a nově Sto zvířat. Tihle všichni a samozřejmě mnozí další se zúčastnili...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz