Hapka a Horáček finišují s novým albem

  1:00aktualizováno  1:00
Proč se desky Petra Hapky a Michala Horáčka rodí tak dlouho? Oba pánové čekají na inspiraci. Nechtějí písně vysedět ani vydřít.

Michal Horáček | foto: David NeffMF DNES

Než se jim sešly nápady na nové album, jemuž prozatím říkají Strážce plamene, uplynuly čtyři roky. Obsazení titulu, který vyjde letos na podzim, je samozřejmě reprezentativní. Zpívají Hana Hegerová, Jaromír Nohavica, Jana Kirschner, Bára Basiková, Daniel Landa, Szidi Tobias a František Segrado.

"Luxus desky spočívá v tom, že všechny věci jsou plodem náhlé inspirace, kterou člověk nevymyslel, nevypracoval, ale poddal se jí. Museli jsme si říct: Ano, tohle chceme udělat. Pak třeba uplynula polovina roku, během které nevzniklo nic. Šťastných nápadů není moc a my jsme stále náročnější," říká Michal Horáček, který by si přál, aby desku provázely také videoklipy.

Líbil by se mu zfilmovaný song První noc v novém bytě, který nazpíval Jaromír Nohavica s Janou Kirschner. "Nevím, jestli bude mít Nohavica čas na natáčení videoklipu. Navíc Jana Kirschner je teď v Londýně," dodává Horáček.

Nohavica si dlouho vybíral
O Nohavicu usilovali dlouho. Nabízeli mu různé písně, ale Nohavica říkal, že si je představuje jinak. "Udělejte nějaký šanson jenom pro mě," přál si písničkář a dlouho vybíral.

"On nikdy nedělá, co nechce. Pak najednou nazpíval dvě písně," říká Horáček. Ta druhá skladba pro Nohavicu se jmenuje Neodolatelná.

Hlas Hany Hegerové zní v písni Kdo by se díval nazpátek, známé z televizního seriálu Náměstíčko. "Máme ještě jednu skladbu s Hanou Hegerovou. Možná ji vybereme místo téhle písně," zvažuje Horáček.

Píseň Bezejmenný mezi nezvěstnými sedla bratislavské herečce a šansoniérce Szidi Tobias i Báře Basikové. Nakonec se oba pánové rozhodli pro verzi, již nazpívala Basiková. Původně uvažovali, že titulní skladba Strážce plamene by se hodila pro Richarda Müllera.

Ale když ji dali nazpívat valašskému lyrikovi Františku Segradovi, usoudili, že to bude přesně ono.

Segrado vystřihl ještě komorní skladbu Hlava kance, ve které zpívá o svých zklamaných ideálech. Nahrávka zní, jako by ji natáčeli někde v kavárně. "Zpěvákův hlas se prodírá přes šum hostů, kteří se chtějí bavit a nevěnují mu vůbec žádnou pozornost," dodává Horáček.

S Richardem Müllerem oba pánové počítají na příští album. Mají pro něho píseň Výtah, která prý není úplně zralá. "Výtah určitě bude, ale musí přijít dostatečně silný hudební nápad," dodává Horáček.

Písně o lásce
Hlavní tón nové desky prý udají písně o lásce. "Dříve jsem se jim vyhýbal, chtěl jsem psát texty jako Buřty, pivo, nenávist nebo Štěstí je krásná věc. To, co ostatní nedělají. Pak jsem zažil těžké období. Byl jsem na operacích s okem. Na klinice jsem si v noci napsal něco po paměti, v pět ráno jsem zavolal Hapkovi a nadiktoval mu texty. Asi čtyři jsou na novém albu. Jsou intimnější, více se mě dotýkají," říká Horáček.

První deskou Hapky a Horáčka, koncipovanou pro více zpěváků, bylo album V penziónu svět (1988), na kterém zpívali Hana Hegerová, Michael Kocáb, Richard Müller i Petr Hapka. Po devíti letech tvůrci přišli s titulem Citová investice, na němž představili Daniela Landu, Martina Poštu, znovu Richarda Müllera či Petra Hapku.

Zatím posledním projektem dvojice je deska Mohlo by tu být i líp (2001) s Hanou Hegerovou, Magdalenou Koženou, Janou Kirschner či Jardou Svobodou.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

Legendární Phil Collins vystoupí příští týden v Praze, získejte lístky zdarma

Phil Collins

Phil Collins chtěl už před časem odejít do důchodu. Naštěstí si to rozmyslel a vrátil se sérií vyprodaných evropských...

Turné pražských filharmoniků nebude. Číně vadí Hřibova slova o Tchaj-wanu

Nový pražský primátor Zdeněk Hřib v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (22....

Turné pražských filharmoniků v Číně se neuskuteční. Čínské úřady odložily termín na neurčito. Důvodem jsou podle PKF...

Kostičkovaní Lake Malawi. Švéd vyrobil z lega celý finálový večer Eurovize

Zpěvák skupiny Lake Malawi v lego verzi Eurovision.

Švéd Alexandro Kröger Degerfeldt vytvořil z lega finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, které se konalo minulý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz