Zášť vůči Jakešovi necítím, neřekl o mně nic zlého, vzpomíná Zagorová

  14:56aktualizováno  29. května 13:15
Třicet let po podpisu Několika vět vydala Hana Zagorová nový klip k písni Já nemám strach. V něm se třiasedmdesátiletá legenda české pop music věnuje tématu stárnutí. Jak se s ním vyrovnává a jak vzpomíná na podpis Několika vět, odpovídala v pořadu Rozstřel.

Ve středu 29. května to je bez měsíce rovných třicet let, co vysílání Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy oznámilo, že manifest Několik vět podepsala i populární Hana Zagorová. „V tu chvíli jsem strach neměla, protože mi to připadalo normální. Když si to přečtete, není tam nic, co by slušný člověk neměl podepsat,“ vzpomínala zpěvačka v pořadu iDNES.cz.

Fotogalerie

„Pak jsem měla strach, rozpoutalo to strašné věci. Za tři dny nastoupil absolutní zákaz,“ řekla dále. Zpěvačka měla pouhý den před podpisem v Divadle Sklep koncert, který se na dlouhou dobu stal jejím posledním. „Mám ráda svoje povolání, tak jsem přemýšlela, co budu dělat,“ vzpomínala. 

Zagorová připomněla, že kvůli podpisu podstoupila i pětihodinový výslech v proslulém sídle StB v Bartolomějské ulici. „Seděli tam dva a střídali se. Jiný výslech jsem nezažila, tak to nemohu srovnat. Chovali se ke mně slušně, ale bylo to depresivní. Když jsem si chtěla odskočit na záchod, šla se mnou paní v uniformě. Asi to byla součást psychologického nátlaku,“ popisovala zpěvačka a dodala, že následovalo i předvolání na ÚV KSČ, kam se musela dostavit spolu s Karlem Vágnerem a kde jí už vysloveně vyhrožovali. „Jestli to přimělo nějaké lidi, aby to podepsali také, tak je to fajn,“ zhodnotila svůj tehdejší čin.

„Jakešův projev byl úžasný“

Právě ten měl za následek, že byla výslovně zmíněna i v legendárním Jakešově projevu z Červeného Hrádku. „Jakešův projev byl úžasný. Přinesli mi ho tehdy kamarádi. Tehdy jsem se hořce smála, protože jsem nevěděla, co budu dělat,“ popsala Zagorová a dodala, že vůči tehdejšímu generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ žádnou zášť necítí. „Jakeš o mně řekl, že jsem hodná holka, neřekl nic špatného.“

Zagorová zavzpomínala i na následnou euforii sametové revoluce. „Těšila jsem se na Václavák, kde jsme s Martou Kubišovou zpívali hymnu. I Letná byl zážitek, na který se nedá zapomenout. Tam jsme si s panem Hutkou a panem Suchým zazpívali Ach synku synku. Pohled na lidi, kteří si mysleli totéž a měli společnou vizi, byl nádherný,“ řekla zpěvačka.

Zagorová už oficiálně vstoupila i do českého slovníku. Podařilo se jí to se zlidovělým výrazem „nedělej zagorku“. „Vůbec mi to nevadí. Je úžasné, že vzbudíte u někoho takový pocit, že to zkrátí do ‚nedělej zagorku‘,“ řekla s nadhledem.

Aktuální singl Já nemám strach je titulní skladbou loňského zpěvaččina alba a napsal ji pro ni Marek Ztracený. „Písničky, které jsem vybrala na svoji novou desku, mi pomohly uvědomit si, jak je zbytečné se bát věcí, které nemůžete ovlivnit – jako je běh času. A o kolik více se bojím lží, lhostejnosti, zloby a života bez lásky, i když se s nimi bojovat dá,“ tvrdí Zagorová.

Píseň reaguje na trend moderní doby, kdy je na ženy vytvářen velký tlak, aby vypadaly mladě a krásně do vysokého věku. Být stará se zkrátka v jednadvacátém století neodpouští.

K hitu, který oslovil fanoušky svou nadsázkou, vznikl i vtipný videoklip, ve kterém se hlavní role vedle zpěvačky ujal i herec a režisér Ondřej Sokol. Na čtenářskou otázku, zda si plánuje založit vlastní YouTube kanál, však Zagorová říká, že takovou ctižádost nemá a nechá to povolanějším.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Znám Kocába, je jedinečný, líčí bubeník Dream Theater před koncertem

Dream Theater

Americká prog metalová kapela Dream Theater slaví dvacet let od vydání alba Metropolis Pt. 2: Scenes From a Memory a...

Do Prahy míří divný folkař se srdcem hippeho Devendra Banhart

Devendra Banhart na hudebním festivalu Colours of Ostrava

Prostřední jméno má po postavě ze Star Wars, svého času randil s herečkou Natalií Portmanovou, přitom vyrůstal v...

RECENZE: Iggy Pop se osvobodil od rocku, občas se však zadýchává

Punkový kmotr Iggy Pop koncertoval 22.6. 2013 ve Frýdku Místku se svou slavnou...

Nové album Iggyho Popa s názvem Free je ideální poslechovou záležitostí pro nadcházející podzimní dny. Jde o sbírku...

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz